Ev sahipleri dikkat! Destekten mahrum kalmayın

Müteahhitlerle anlaşan ev sahipleri işlemler tamamlanmadan ev değiştirse kira desteğinden mahrum kalabilir.

Ev sahipleri dikkat! Destekten mahrum kalmayın
Ev sahipleri dikkat! Destekten mahrum kalmayın
GİRİŞ 23.05.2016 14:36 GÜNCELLEME 23.05.2016 15:16
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kentsel dönüşüm kapsamında yenileme kararı alınan binalardaki hak sahipleri, aceleci davranarak işlemleri tamamlanmadan ikametgâh değişikliği yapmaları durumunda kira yardımı alamayabiliyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, bu konuda kendilerine yapılan başvurular hakkında bilgi verdi.

'DESTEKTEN YARARLANAMAYABİLİR'

Riskli binaya kentsel dönüşüm kapsamında risk raporu almadan adres değişikliği yapanların, devletin kira yardımından yararlanamadığını dile getiren Kolçak, tüketicinin mağduriyet yaşamaması için ev kiralama konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kolçak, yıkımı yapılacak riskli yapıda oturan hak sahiplerinden bazılarının, evsiz kalma telaşıyla binasına risk raporu almadan ev kiraladığını ve hemen ikametgâh adresini değiştirdiğini aktardı.

Risk raporu almadan önce ikametgâhını değiştirenlerin bu yüzden kira yardımından mahrum kaldığının altını çizen Kolçak, evini kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek isteyen kat maliklerinin aralarında sözlü olarak anlaştıktan sonra, "Nasılsa bina yıkılacak, evsiz kalabilirim" telaşıyla kiralık ev arayışına girdiğini anlattı.

NEDEN YAPAMIYOR?

Kolçak, ev bulan vatandaşların hemen kiraladığını ve buraya taşınmasa dahi resmi ikametgâhlarını buraya aldırdığını kaydederek, "Ancak bu işlem binaya risk raporu almadan önce yapıldığında devletin kira yardımından faydalanamıyorlar. Çünkü risk raporu ile beraber kira yardımı için istenen belgeler arasında ikametgâh da bulunuyor. Tüketiciler mağduriyet yaşanmaması için ev kiralasalar dahi işlemleri bitirmeden ikametgâhını taşımamalı." ifadelerini kullandı.

Kolçak, vatandaşların binaya alınacak risk raporu ile kira yardımı için verilecek belgelerin tamamlanmasından sonra ikametgâh değişikliği yapması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR 1
  • mustafa 8 yıl önce Şikayet Et
    Kentsel dönüşüm sadece evleri yenilemek, daha sağlam, büyük beton ucubeleri dikmek olmamalı.. Ne yazık ki gördüğüm manzara bu.. Ada bazında planlı, yeşil alanlı, bitişik nizamsız ve binaların altına otopark şeklinde yapılmıyor.. Yollarda ve kaldırımlarda bir genişleme söz konusu bile değil.. yenileme bir bölgeyi kademe kademe değiştirerek, planlayarak yapmalı.. Binayı yık, tabii bu arada bitişikteki binada göçüveriyor, bu dönüşüm değil.. Maalesef ak partili belediyeler de aynı kör dönüşümün içindeler..
    Cevapla