Almanlardan mega projelere şaşırtan övgü!

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, İstanbul'da yapımları süren mega projeleri öven habere imza attı.

Almanlardan mega projelere şaşırtan övgü!
Almanlardan mega projelere şaşırtan övgü!
GİRİŞ 25.05.2016 12:08 GÜNCELLEME 25.05.2016 12:28
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Gazetenin "Boğaziçi'nin dünya inşaat şampiyonları" başlığıyla yayımlanan haberinde, İstanbul'da gerçekleştirilmekte olan Üçüncü Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi büyük projeler tanıtılarak, bunların dünyadaki en büyük projeler arasında yer aldığı ifade edildi.

Haberde ayrıca, "Tahmin edilemeyen büyüklükteki köprüler, nefes kesici bir şekilde yapılan tüneller ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri. Tüm bunlar, gelecek yıllarda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye çalışan Türkiye'nin mega projeleri. Muhtemelen dünyanın hiçbir yerinde bu denli büyük ve heyecan verici altyapı projeleri üzerinde çalışılmıyor."

3. HAVALİMANINI 90 MİLYON YOLCU KULLANACAK

İstanbul'daki deprem olasılığının bile bu büyük projeleri durduramadığı belirtilen yazıda, "Şehirler her zaman doğal ulaşım yollarının kıyısında kurulmuştur. Ancak sadece su yollarının değil, kıtaların da köprü ve tünellerle bağlanması sadece İstanbul'a mahsustur. İstanbul, dünyada 2 kıta üzerine kurulu tek şehirdir"ifadelerine yer verildi.

İstanbul'da inşa edilmekte olan yeni havalimanının 3 terminalinden ilkinin 2018 yılının ilkbaharında açılmasının planlandığı ve buradan her yıl 90 milyon yolcunun geçeceği, havalimanının tümüyle tamamlanmasından sonra bu sayının 160 milyona yükseleceği aktarılan yazıda, Frankfurt havalimanındaki yıllık yolcu sayısının bile 60 milyon olduğu vurgulandı.

Yaklaşık 80 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulmakta olan havalimanının,Avrupa ve Asya ülkelerine uygun konumundan dolayı gelecekte en önemli havalimanlarından biri haline geleceğine dikkat çekilen haberde, proje tamamlandığında buradan gerçekleştirilecek mal taşımacılığı kapasitesinin de yılda 6 milyon ton olacağı belirtildi.

DÜNYADA İLK SIRADA

Havalimanına gidecek çevre yolları inşaatının da yoğun şekilde sürdüğü, buradan Bursa ve İzmir'e ulaşımın da kolaylaşacağı anlatılan yazıda, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de 59 metrelik genişliği ve bin 408 metrelik uzunluğuyla dünyanın en mükemmel şekilde hazırlanan köprüsü olduğu, toplam 83 bin 72 metrekarelik tabliyeleriyle de dünyada ilk sırada yer aldığını açıklandı.

TÜNEL UZMANLARININ TAKDİRİNİ KAZANIYOR

Avrasya tünelinin de 3,4 kilometrelik uzunluğuyla dünyadaki tünel uzmanlarının takdirini kazandığını da belirtilen yazıda, tünelin, 13,60 metrelik çapı ve 2 katta yer alan çifter şeritleri ile Marmara Denizi'nin yaklaşık 100 metre derinliğinde kurulmakta olduğu ifade edildi.

ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • demir 5 yıl önce Şikayet Et
  hayret kafana taşmı düştü alman gazetesi
  Cevapla
 • hakın 5 yıl önce Şikayet Et
  tarzan uzaya merak sarmış
  Cevapla
 • Gurbet 5 yıl önce Şikayet Et
  Marsın yüzey sıcaklığı 400 derece nasıl olacak bu iş sen herhalde kurgu kitabı okudun yanlışlikla
  Cevapla
 • GASTECİ 5 yıl önce Şikayet Et
  Alman ların taktik oyunu. yersen...
  Cevapla
 • Bay Tarzan 5 yıl önce Şikayet Et
  Siz nelerden bahsediyorsunuz yandaş arkadaşlar .Bu akşam DW yi izledim adamlar Marsta sebze yetiştirme ve bu konuda bitkilerin fotoserntez ayapabilmeleri için farenin CO2 üretmesinden yaralandığı,ıiınlardan da O2 üreterk domates salata ve diğer sebzeler i yetiştirmeye başardıkları ve bu konuda uzayda çaılışmaların devam ettiği söyleniyordu Adamlar uzay ile uğraşıyorlar enejisin,in %48 ini yenilenebilir enerjiden çıkarıyor siz neler ile uğraşıyorsunuz daha GÜLDÜRMEYİN KENDİNİZİ KIYASLAYACAKSANIZ AFRİKA ÜLKELERİ NE GÜNE DURYOR
  Cevapla
 • Salih 5 yıl önce Şikayet Et
  Yılladır Bilim ve Teknik dergisini okurum, bu tür bilgiler devamlı yayınlanır... Ama 1000 tane den biri bile zor gerçekleşmiştir. Hatta 20 sene önceki dergilerde yayınlanan makalelerde bir kaç sene içerinde gerçekleştirilecek bir çok çalışmanın hala hayal olduğunu görüyorum. Adamlar 1968 ve 1974 arası yaptıklarını söyledikleri ay görevlerini, aradan 42 yıl geçmiş bir daha yapmaya başlasınlar bakalım... Marsı sonra düşünürler...
  Cevapla
 • yorumcu 5 yıl önce Şikayet Et
  boş yorum. bilmeyen de adamların çok buyuk bir is yaptigini falan zannediyor. turkiyeden herhangi iki uc biyoloji ogrencisi getir boyle bi calismayi yapabilir zaten cahil kardesim.
  Cevapla
 • Elazığlı 5 yıl önce Şikayet Et
  birader.sen uzayda sebze yetiştirdin de sana engel olanmı oldu ?
  Cevapla
 • Hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  Mars ta taşıyacaktır herhalde senin için Mega proje sebze yetiştirmek.Senin proje Afrika ile kıyaslanarak. Afrika daki insanlara dersin bekleyin Marsta sebze yetiştiriyoruz yakında açlıktan kurtaracam sizi.
  Cevapla
 • fis fis 5 yıl önce Şikayet Et
  Bos işler bay Tarzan. Ilmi olarak kulaga hoş gelen şeyler. Marsa yerlesmek 1000 yili alir. insanligin o kadar ömrü varsa tabii. Su guzelim dunyayi mahvedeceksin sonra mars. mars mahfolunca nereye?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle