Emlak Konut'tan 9 mi̇lyar liralık 5 i̇hale

Emlak Konut GYO, yaklaşık 9 milyar TL satış gelirine sahip 5 ihale gerçekleştirdi.

Emlak Konut'tan 9 mi̇lyar liralık 5 i̇hale
Emlak Konut'tan 9 mi̇lyar liralık 5 i̇hale
GİRİŞ 22.06.2017 17:48 GÜNCELLEME 22.06.2017 17:48

Şirket açıklamasına göre, Emlak Konut GYO, aralarında Galatasaray'ın Riva'daki arsası ile Tariş Kooperatifler Birliği'nin İzmir Alsancak'taki arsasının de olduğu 5 dev projenin ihalesini haziran ayında tamamladı.

İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 etaptan oluşan İzmir Alsancak'taki 1 milyon 327 bin 352 metrekare büyüklükteki 5 proje için yapılan ihaleler neticesinde yaklaşık 9 milyar TL satış geliri bekleniyor. Emlak Konut GYO, bu 5 ihaleden minimum 3,2 milyar TL şirket payı alacak.

Riva'daki bir milyon 76 bin 20 metrekarelik arsa için yapılan ihaleyi 3,1 milyar liralık teklif kazanırken, Alsancak'ta Liman Arkası olarak bilinen bölgede iki etap halinde ihale edilen arsaların saışı karşılığında 3,9 milyar TL taahhüt edildi.

Tuzla-İçmeler'de 10 bin 998 metrekare arsa ihalesinden satış toplam geliri olarak taahhüt edilen rakam ise 185 milyon TL olarak gerçekleşti.

"Yıl sonunda 15 milyar liraya ulaşmayı bekliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, haziran ayı bitmeden ihalesini yaptıkları 5 proje ile 9 milyar liralık bir değer oluşturma başarısı gösterdiklerini belirterek, yılın ikinci çeyreğinde girilen yeni dönemin piyasalara olumlu etkisi olduğunu aktardı.

Gayrimenkul firmalarının ihalelere yoğun ilgisinin ve rakamların bu seviyelere çıkmasının ülkeye ve Emlak Konuta olan güvenin işareti olduğunu kaydeden Kurum, daha güçlü Türkiye için çalışmaya ve istihdam sağlamaya devam ettiklerini bildirdi.

Kurum, bu yıl 1,5 milyar liralık arsayı ihale edeceklerini ve bu ihaleler neticesinde 10 milyar liralık iş yapacaklarını belirterek, 5 ihalede ulaştıkları yaklaşık 9 milyar liralık toplam hasılatla bu hedeflerinin önemli bir bölümünü yaptıklarını anlattı.

Genel Müdür Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Mevcut ihale takvimimiz değerlendirildiğinde ihalesini yapacağımız yeni arsalarla birlikte yıl sonu itibariyle projelerimizin toplan hasılatının 15 milyar liraya ulaşmasını beklemekteyiz. Sürdürülebilir kalkınmanın göstergesi olarak bugüne kadar devletimizin de desteğiyle birçok adım attık, piyasada oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda elimizi taşın altına koyup kampanyalar düzenledik, atılımlar yaptık, finans kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduk. Her zaman dile getirdiğim gibi biz Emlak Konut olarak ülkemizin yarınlarına güveniyoruz, İnşaallah, şu ana kadar ihalesini tamamladığımız 5 projemiz haricinde yakın zamanda duyurusunu yaptığımız İstanbul Şile Çavuş ve Antalya Muratpaşa yılın ikinci yarısında ise Florya, Teşvikiye ve Küçükçekmece arsalarımızın da ihalesini yapmayı planlamaktayız."

KAYNAK: AA