Ev sahipleri dikkat! Artık otomatik sigortalanacak

Başbakan Yardımcısı Şimşek, tüm konutları deprem sigortalı yapacak bir sistem kurulacağını açıkladı.

Ev sahipleri dikkat! Artık otomatik sigortalanacak
Ev sahipleri dikkat! Artık otomatik sigortalanacak
GİRİŞ 23.10.2017 15:02 GÜNCELLEME 23.10.2017 15:03
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının yüzde 2 seviyesinde olduğunu belirterek "Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıyoruz." dedi

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremlerin yapısı gereği sadece bulunduğu bölgeyi değil, ülkeyi de ekonomik olarak sarsabilecek, Türkiye'de de en sık rastlanan afet türü olduğunu söyledi.

Türkiye'de çok büyük can ve mal kaybına neden olan 1999 Marmara Depremi'nden sonra, afet zararlarının en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası sunan Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) kurulduğuna işaret eden Şimşek, kurumun 2000 yılından bugüne faaliyette olduğunu anımsattı.

Gerek çıkarılan mevzuat düzenlemeleri gerek DASK tarafından yürütülen proje ve çalışmalar sayesinde bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların 8 milyonu, sigortalılık oranının ise yüzde 46 seviyesini aştığını dile getiren Şimşek, Türkiye'de yaklaşık her iki konuttan birinin sigortalı olduğunu bildirdi.

Şimşek, DASK'ın kurulduğu 2000 yılından bugüne meydana gelen 558 hasar yapıcı deprem sonucunda açılan 23 bin 19 adet hasar dosyası için 176 milyon lira tazminat ödendiğine dikkati çekerek kurumun deprem hasarlarına karşı ödeme kapasitesinin 15 milyar liranın üzerine çıktığını belirtti.

DÜZENLİ ABONELİKLERİ OLAN TÜM BİNALAR OTOMATİK OLARAK SİGORTALANACAK

Türkiye'nin yüzde 66'sının birinci ve ikinci deprem kuşağında bulunduğu anlatan Şimşek, nüfusun yüzde 70'inin bu bölgelerde yaşadığı göz önüne alındığında depreme karşı daha hazırlıklı olmanın ve zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırmanın büyük önem taşıdığını vurguladı.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranı yüzde 2 düzeyinde. Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıyoruz. Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100'e çıkarmak hedefiyle düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunacağız. Mevcut poliçesini yenilemeyenleri de uyaracağız. Yaptığımız uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek. Zorunlu deprem sigortası bulunan ve primlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımıza yönelik herhangi bir işlem yürütülmeyecek."

Şimşek, bu süreçte, zorunlu deprem sigortasının yapılmasında ve yenilenmesinde sigorta şirketleri ve en etkin dağıtım kanalı olan acentelere de büyük görev düştüğünü belirtti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
mehmet şimşek
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • sensen kimse. 4 yıl önce Şikayet Et
  Haram olsun topladığınız paralar lüks içinde şatafatlı hayatı yasıyorsunuz olan gariban mazlum millete oluyor
  Cevapla
 • werty 4 yıl önce Şikayet Et
  Ak parti icraatleri konusturmaya devam ediyor.ama menfi yönde.kimse alternatifsiz degil.
  Cevapla
 • murat mutlu 4 yıl önce Şikayet Et
  sigorta neymiş ya? Bildiğin faiz düzeni. 3 kişinin ihtiyacı için 300 kişiden para toplanıyor. Aradaki parayı kim yiyor? O 3 kişi 4 kişi olsa yaygarayı koparıyorlar. Nereden kaldı ihtiyaç? Bankalar vatandaşın parasıyla vatandaşı soyuyor, cb şikayet ediyor. Bunda durum farklı mı? Alım gücü düşmüş gitmiş hala üret(tir)meden aynı seviyeyi korumaya çalışıyor devlet.
  Cevapla
 • Osman 4 yıl önce Şikayet Et
  Suriye vatandaşlığına nasıl geçiyoruz ?
  Cevapla
 • osman 4 yıl önce Şikayet Et
  aha ben de bunu niye düşünmediler dediydim madem para lazım bir iki fikrim daha var ama açıklamayayım neyse hadi birini açıklayayım akaryakıt a çevre hava temizliği vergisi gelsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle