TOKİ yılın ilk 10 ayında 50 bin konuta ulaştı

2023 yılı hedeflerimizi gerçekleştirmek için yılda yaklaşık 65 bin konut üreteceklerini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, yılın ilk 10 ayında 50 bin konut ürettiklerini söyledi.

TOKİ yılın ilk 10 ayında 50 bin konuta ulaştı
TOKİ yılın ilk 10 ayında 50 bin konuta ulaştı
GİRİŞ 05.11.2017 12:19 GÜNCELLEME 05.11.2017 17:58
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin dört bir yanında dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlara dönük konut ve yaşam alanları inşa ettiklerini belirten Başbakanlık Toplu Konut İdaresi  (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, bu yıl içinde de 50 bin konut rakamına ulaştıklarını söyledi. 

Vatandaşların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak için 2023 yılına 1 milyon 200 bin konut inşa edeceklerini belirten Turan, "Planlı üretim disiplinleriyle 2023 yılına kadar Anadolu’nun pek çok şehrin de 10 binlerle ifade edilen, yüksek yaşam kalitesine sahip yeni yaşam alanları inşa edeceğiz. Orta vadede 2016-2019 yılları arasında Türkiye genelinde yaklaşık 259 bin 220 konut inşa edeceğiz' açıklamasında bulundu. 

2017 yılında konut üretimi hızla devam ediyor 

2016-2019 yılı stratejimiz çerçevesinde hedeflerinin 259 bin 220 konut yapmak olduğunu vurgulayan Turan,  “Bu çerçevede 2017 yılında 50 bin konutu ihale ettik ve inşaatına başladık. 2023 yılı hedeflerimizi gerçekleştirmek için yılda yaklaşık 65 bin konut üreteceğiz. Her yıl yaklaşık 65 bin konutu, konut sahibi olamamış dar gelirli vatandaşlarımıza sunacağız. Bu yılda hedefimiz hedefimizi yakalamış olacağız" dedi.

Kaliteli ve nitelikli konut üretimi 

"Sosyal konut üretim rakamı ile milletimize kaliteli ve güvenli konutlar inşa etmenin, güzel şehirlerde yaşama idealine hizmet etmenin memnuniyeti içindeyiz" diyen Turan, şöyle devam etti:

"En az sayısal hedefler kadar önemli olan konutların kalite ve niteliklerine yönelik 2014’te başlayan yenilenme sürecinin de başarılı neticelerini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

Özellikle Anadolu şehirlerimizde, yeni üretim modelimiz ile mahalle kültürüne katkı sağlayan, yatay yapılaşmayı esas alan, şehirlerin yöresel çizgilerinden izler barındıran binlerce konutun inşası sürüyor. Bu projeler, kadim ve modernin harmanlanması üzerine geliştirdiğimiz “şehirlere değer katan projeler” vizyonunun yansımasıdır.  Kurum olarak yoğun bir çalışma sürecindeyiz.Milletimizin sevincinden güç alıyoruz." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Reis 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupadaki imar yasaları örnek alınmalı derim. Şehir içinde insanların nefes alabileği yerler görmeliyiz. Büyük parklar,tarım alanları, akarsular olmalı. Eski yerleşim yerleri olduğu gibi bırakmalı yeni imarlı merkezinde alışveriş merkezi cami, okul,Pazar yeri gibi alanlar olmalı. Nüfusun kalabalık olduğu şehirlerin ve mahallerin yükünü arttıracak değil azaltacak proje üretmeliyiz. İnşaatlar bir arazinin % 25- 30 nu geçmemeli, kalanı sosyal alan hobi alanı, çocukların oyun alanı, bahçe gibi kısımlara ayrılmalı. Uzun vadede insanlar tarımı hayvancığı unutup herşeyi ithal eden konuma düşmemeliyiz.
  Cevapla
 • .... 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen ürettiğin evleri ev sahibi olamayanlara satamadıktan sonra 100 bin ev yapsan ne olur zengini sevindirmekten başka bir yapmış olmazsın
  Cevapla
 • İhtiyeç sahibi 2 yıl önce Şikayet Et
  Dar gelirli adı altında yapılan daireleri malesef zenginler ve emlakçılar alıp kar amaçlı satıyorlar en son örneği bir ay önce Kayaşehirde 5000 TL peşinatla satılan proje ilanlarda görebilirsiniz.Düşünce güzel keşke denetimi olsa gerçek ihtiyaç sahipleri alıp otursa,selamlar
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Dar gelirliler de artık TOKİ vesilesiyle ev alabiliyor. teşekkürler.
  Cevapla
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  biraz kaliteli ve daha cok üretin dagın basına degil lokasyonu gelecek vaadeden yerlere lütfen..... bi ev en fazla 60000 tl maliyeti tutuyor zaten
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle