İlk kez konut alacaklara yeni müjdeler yolda

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşa devlet desteği artırılıyor. Gayrimenkul sektörünün üst düzey yöneticileri Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını değerlendirdi.

İlk kez konut alacaklara yeni müjdeler yolda
İlk kez konut alacaklara yeni müjdeler yolda
GİRİŞ 17.01.2018 17:15 GÜNCELLEME 17.01.2018 17:15
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşa 15 bin lira devlet desteği veren konut hesabı yeniden düzenlenecek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre yeni modelde 4 yeni destek bulunacak. Bunlar; devlet desteği artacak, stopaj oranı indirilecek, tapu harcı düşürülecek ve düşük faizli kredi imkanı sağlanacak.

“Konut hesabında devlet desteğinin artması, birikimlerin artmasında önemli bir etki yapacaktır”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Konut hesabında devlet desteğinin artması, birikimlerin artmasında önemli bir etki yapacaktır. Bu desteklerden ilk kentsel dönüşümde başarı ile uygulanan düşük faizli kredi çekilmesi olabilir. Şüphesiz, ilk kez konut alacaklar için en zor hususlardan biri mortgage kapsamında zorunlu olan peşinatın biriktirilmesi. Sistemin bu ihtiyaca da cevap verebilecek olması önemli bir avantaj. Birikimler arttıkça, insanlar geç yaş yerine genç yaşta konut sahibi olabilir. Modelde ayrıca Altın hesabının da kullanılabilmesi, faizsiz sistemi tercih edecekler için de önemli bir avantaj olacaktır. Bu hesaptaki birikimler, mortgage da olduğu gibi BSMV’den de istisna edilebilir. Tapu harcı kısmında da yapılacak özel bir düzenleme olursa hesaba olan talep şüphesiz artacaktır. Sistemin ayrıca kura yöntemi ile para toplanan ve SPK - BDDK kontrolünde olmayan aracı kurumlar için de düzenleme sağlayacağını, mevduat toplamanın devlet kontrolünde kalmasının faydalı olacağını düşünüyorum. TOKİ ve Emlak Konut projelerinde de öncelik tanınabilir” dedi.

“Ya TOKİ projelerine bakacaklar veya ikinci elden eski konutlara yönelecekler”

İhlas Yapı Bizim Evler Teknik Müdürü Celalettin Yıldırım ise ilk kez ev alacaklara sağlanan devlet desteğinin artırılmasının gayrimenkul sektöründen ziyade emlakçıları sevindireceğini savundu. Yıldırım, “Devletin vereceği destek bedelleri düşük gelirli vatandaşlara göre hazırlandığını düşünüyoruz. Nitelikli konut üreten firmaların inşaat ve arsa maliyetleri sebebi ile düşük gelirli vatandaşlara uygun konut üretimi yapamamaktadır. Bu yüzden düşük gerili olup ilk kez ev sahibi olacaklar ya TOKİ projelerine bakacaklar veya ikinci elden eski konutlara yönelecekler. Tapu harcı oranlarının düşürülmesinin olumlu etkisinin olacağını düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
mehmet şimşek
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ali Öncel 4 yıl önce Şikayet Et
  Faiz faizz, faizz..Ya arkadaş bir kere de faiz hassasiyeti olanlara bir kolaylık sağlayın.Nedir bu kardeşim?
  Cevapla
 • sakarya 4 yıl önce Şikayet Et
  faizsiz kredi veriyorlarmı ? vermiyorlar o zaman ne anlamı var arkadaşlarında dediği gibi faizle bankadan alsak zaten alırdık !!!
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  ev kirası 500-tl konut hesabına 3 yıl boyunca düzenli para yatırılacak. devlet desteği 15,000-tl kişi 3 yıl boyunca hem kira ödeyecek hem banka hesabına ödeme yapacak 3 yılın sonunda ödediği kira zaten 15,000-tl yi geceçek yani devletin ödeyeceğim dediği destek bir anlam ifade etmeyecek ben bugün ev alsam en azından kira ödemeyeceğim
  Cevapla
 • erhan 4 yıl önce Şikayet Et
  Faize bulaşmadan ev almak istiyorum.Biraz kendi birikimim birazda baba,kayınpeder kredisi ile.Bana nasıl yardımcı olacaksın onu söyleyin.Tek seçenek banka kredisimi?
  Cevapla
 • Mehmet27 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben bu faizi Yemiyorum arkadaş. Evde almıyorum arabada, helalinden yiyip geçiniyoruz çok şükür
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle