Kanal İstanbul ile ilgili sürpriz gelişme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü belirterek, projenin yılın ilk çeyreğinde ihale edileceğini açıkladı.

Kanal İstanbul ile ilgili sürpriz gelişme
Kanal İstanbul ile ilgili sürpriz gelişme
GİRİŞ 13.01.2013 12:58 GÜNCELLEME 13.01.2013 13:14
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) 8'inci Olağan Genel Kurulu dün Çırağan Sarayı'nda yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada bu yıl 29 Ekim'de Marmaray'ın açılışına hazırlandıklarına belirterek, "2015'te biraz daha güneyinde çift katlı tüp geçitin açılışı olacak. Aynı yıl yetiştirmeye çalışacağız, üçüncü köprüyü bitireceğiz. Yıllık kapasitesi 100 milyon olan İstanbul havalimanını bitireceğiz. Bu yıl içinde ilk çeyrekte yetiştirmeye çalışıyoruz, Kanal İstanbul projesinin hazırlıkları yapılıyor, onun da ihalesini yapacağız. Bütün bunlar bir geniş ufkun, birilerinin tahayyül edemediği ufkun gerçekleştirilmesidir, bunun atılan adımlarıdır" diye konuştu.

Zonguldak'ta metan gazı patlaması ve göçük nedeniyle hayatını kaybeden 9 işçiye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Hükümet olarak, iş sağlığı ve güvenliği noktasında gerekli adımları attık ve atıyoruz. Ancak, bu önemli meselenin, tek başına hükümetin girişimleriyle çözüme kavuşamayacağını hepiniz takdir edersiniz. İşçi ve işverenlerimizin daha fazla gayretiyle, daha fazla destek ve yol göstermesiyle, çalışma hayatındaki acı kayıpları asgariye indirebileceğimize ben yürekten inanıyorum."

Başbakan'ın 'çılgın' projesi

Başbakan Erdoğan'ın 'çılgın projem' olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi uzun süre büyük ses getirmişti. Başbakan'ın seçim projelerinden biri olan Kanal İstanbul'a göre İstanbul; içinden deniz geçen iki şehre dönüşecek. Kanal İstanbul' kapsamında İstanbul'un Avrupa yakasında, batısında, Karadeniz ve Marmara Denizi'nin arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılması planlanıyor. Kanal'ın Marmara girişi Silivri'den başlayacak. Bu projeyle beraber iki yarımada ve bir ada oluşacak. Son yüzyılın en büyük projelerinden bir tanesi olacak 'Kanalın su derinliği yaklaşık 25 metre olacak. Su yüzeyinde genişlik yaklaşık 145-150 metre civarında olacak. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, sönmüş maden ocaklarınd ve kanalın kapatılma noktasında kullanılacak. Kanal İstanbul ile boğaz trafiğinin de son bulması hedefleniyor. Kanal İstanbul'dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor.

YORUMLAR 10
 • mikro biyolog 7 yıl önce Şikayet Et
  bence hesaplar farklı..... hesapta rusya var. onunla çok iyi paslaşılıyor. montrö gibi başağrıtan bir sebepten rusya kurtulacak. biz de haliyle bir abd. bir de rusya ekseninden faydalanmaya çalışıyoruz. inşALLAH ters dönmez. eğer bu yapılır ve biterse hiçbir eski antlaşmaya maruz kalmayacak, istediğimiz ülkeye antlaşma yapabileceğiz. bakalım bu temenni ve hayalim olabilecek mi ?
  Cevapla
 • abidin aydın 7 yıl önce Şikayet Et
  bundan sonra!. hedef karadeniz ve akdeniz arasına kanal olmalı onun etrafında şekillenmeli türkiye. oluşacak olan kalkınmayı yapılaşmayı bir düşünün herkes evinin önünden balığını tutacak çoluk çocuk mutlu huzurlu gelişmiş bir memleket,bu da benim naçizane projem:)
  Cevapla
 • Süleyman Mavuş 7 yıl önce Şikayet Et
  tıpkı boğaz gibi; doğal girinti çıkıntılı olmalı..... düz ve yapay (?) bir hat yerine bence yer yüzü şekline göre -tepe-vadi- girintili çıkıntılı bir hat daha hoş ve kullanışlı olur. abartılı değil, gemilerin manevra ve seyrini sıkıntıya sokmayacak şekilde...
  Cevapla
 • güney kuzey 7 yıl önce Şikayet Et
  bu kanal yapılırsa.... bende bu meslegi bırakırım arkadaş... bu proje ölü bir projedir ve yapılamaz yapılmaya çalışılırsa israf olur çünkü coğrafi koşullar ve zemin etüdleri yapılmamış bir projedir ve batık bir gemiden farlı olmaz..süveyş kanalı ile kıyasmanamaz neden mi ?orda başka bir boğaz yoktur ve bir alanı ada haline getirmez...bu arada inşaat mühendisiyim...
  Cevapla
 • Ahmet Gül 7 yıl önce Şikayet Et
  kanal istanbul yapılır ve açılırsa.! . aynı süveyş, panama gibi ücretli olomalıdır. istanbul boğazı sadece istanbul'lulara kalmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle