Bayraktar'dan maketten konut açıklaması

2. Ulusrarası Yeşil Binalar Zirvesi'nin açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, zirveye verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bayraktar'dan maketten konut açıklaması
Bayraktar'dan maketten konut açıklaması
GİRİŞ 18.02.2013 14:25 GÜNCELLEME 18.02.2013 14:25

Bakan Bayraktar, binaların ısı yalıtımının yapılmasıyla ne kadar bir tasarruf elde edileceğinin sorulması üzerine "Şu anda bizim enerjiye ödediğimiz toplam para 55 milyar dolarla 70 milyar dolar arasında değişiyor. Bizim enerji tüketimimiz de yıllara oranla artıyor. Biz binalarımızı enerji tasarruflu binalar haline getirdiğimizde binalarımızda yüzde 30 - 40 arasında enerji tasarrufu sağlayacağız. Toplamda da yüzde 10 - 15 arasında enerji tasarrufu sağlamış olacağız. Bizim yaptığımızı hesaba göre binalarımızın tamamını enerji tasarruflu hale getirdiğimiz taktirde, 8 milyar lirayla 15 milyar lira arasında bir enerji tasarrufu sağlamış olacağız" dedi.

"MAKETTEN KONUT SATIŞINI SİGORTA ALTINA ALMA ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Maketten konut satışıyla ilgili bir soruya da yanıt veren Bayraktar, "Maketten konut satışıyla alakalı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilendirilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızı bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Maketten satış yapılmasını engellemek değil, maketten satış yapılmasını sigorta altına almak garanti altına almak ve maketten konut alan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi konusunda çalışmalarımız var" yanıtını verdi.

KAYAŞEHİR'DE YAPILMASI PLANLANAN KONUTLAR

Bayraktar, İstanbul'da yaşayan gazeteciler için Kayaşehir'de TOKİ tarafından yapılması planlanan konutlarla ilgili bir soruyu da yanıtladı. Son gelişmelerle ilgili TOKİ Başkanından önce bilgi alan Bayraktar, "Çalışmalar bizim dönemimizde başlamıştı çalışmalar devam ediyor. Mehmet Atalay ve TOKİ ile beraber biz de yardımcı oluyoruz" dedi. Bakan Bayraktar gazetecilere "Hiç parası olmayan konut yok. Biraz para biriktireceksiniz" diyerek espri de yaptı.

KAYNAK: DHA