Ağaoğlu: Nerede o para? açıklasın bakalım!

Türkiye'nin en önemli gayrimenkul şirketlerinden olan Ağaoğlu Şirketler grubu mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından uluslararası yatırımcılara projelerini satmak için Dubai'de satış ofisi açtı. Ali Ağaoğlu, törende yaptığı açıklamada Mimarlar Odası'na ve TOBB'a sert eleştiriler yöneltti.

Ağaoğlu: Nerede o para? açıklasın bakalım!
Ağaoğlu: Nerede o para? açıklasın bakalım!
GİRİŞ 03.03.2013 13:31 GÜNCELLEME 03.03.2013 13:56

Arap yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği açılışta, iş adamı Ali Ağaoğlu davalık olan 'Maslak 1453' projesini tanıttı. Ağaoğlu Şirketler grubu Mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından projelerini satmak için Dubai'de satış ofisi açtı.

Dün sabah açılan ofisin açılışına Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen ve çok sayıda Arap yatırımcı katıldı. Açılışta konuşma yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Dubai'ye kalıcı olmak için geldiklerini ve Arap ülkeleriyle Türkiye arasında köprü kurmayı amaçladıklarını söyledi. Ağaoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi; 'Maslak 1453'ü Cityscape'de tanıttık. Bu pazarla öyle tanıştık. Amacımız burada 300-500 tane daire satmak değil.Türkiye son 10 senede yakalamış olduğu siyasi istikrarda dünyada yıldızı parlayan 5 ülkeden biri. Özellikle Türkiye Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Körfezle olan ilişkilerimizi iş birliği ortamı oluştu.'

'HEM BİZ HEM ONLAR KAZANACAK'

Ağaoğlu sözlerini şu şekilde sürdü; 'Zaten tarihsel bir bağ vardı. Bizde biraz bu bölgeye arkamızı dönmüştük. Son dönemde mütekabiliyet yasasından sonra bölgenin de Türkiye'ye ilgisi arttı. Biz burada kazan kazan prensibini uygulayarak hem Arap dostlarımıza Türkiye'de fırsatlar sunacak hem biz kazanacağız. Onun için burada kalıcı olmaya geldik.' Ağaoğlu açılışta Arap yatırımcılara davalık olan 'Maslak 1453' projesini maketi üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlattı.

AĞAOĞLU; 'HER ŞEY KÖTÜ, KAKA MANTIK BU'

Açılış sonrası Türk basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Davalık olan 'Maslak 1453' projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu, projeden hiçbir endişelerinin olmadığını bazı şeylerin büyütülüp çarpıtıldığını söyledi. Ağaoğlu ayrıca elinde olsa Mimarlar Odası ve Sivil Toplum örgütlerini kaldırabileceğini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Bugün gidin TOBB'a kasasında trilyonlarca para var , İstanbul Sanayi Odası 500 bin üyesi var, yani görevi ne? Sadece aidat alır. Şirket faaliyet belgesi verir. Kasalarında trilyonlarca para ne iş yaparlar? Ticaret yapmaya çalışıyor. Hangi ticaretin nesini destekliyor. Lobide yapmıyor. Her gün özel uçaklarla krallar gibi yaşıyorlar. Mimarlar odası tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Her projeden tasdik harcı alıyor. Her mimardan aidatını alıyor. Acaba hangi mimar bir tane burs vermiş, hangi faaliyetlerde bulunmuş?"

'NEREDE O PARA'

Her projeden tasdik harcırahı adı altında milyonlarca lira tahsil edildiğini söyleyen Ağaoğlu, 'Nerede o para açıklasın bakalım. Yaptığı tek şey yapılan her şeye karşı çıkmak. Hiçbir zaman mükemmel plan yoktur. Muhakkak eksiği vardır. Desinler, bu planın burası eksik, bu şekilde yapılması lazım. Ama her yapılan plana itiraz et onu da yasal zemine taşı, yargı da buna çanak tutuyor.'dedi.

'PLAN 2011 YILINDA YENİDEN REVİZE EDİLDİ'

Ağaoğlu Mimarlar Odası hakkında eleştirilerini daha da ileri götürerek, 'Hayatında bir tane kibrit kutusu çizemeyecek mimarlar gidiyor orada bir şekilde yönetici oluyor. Projemle alakalı kesinlikle hiçbir endişem yok. Şehir Plancılar Odasının projeyle ilgili itirazı reddedildi. Mimarlar odası kazandı o da yargı aşamasında. Zaten plan 2011 yılında yeniden revize edilmişti biz de ruhsatımızı 2011 yılına göre aldık ve devam ediyoruz. Basında da yanlış yazıldı. İptal olan eski imar planıdır.'

YENİ PLAN DA DAVALIK

'Yeni plana da dava açıldı. Dava devam ediyor. Ataşehir'de 9 tane plan yaptık. Devletin projesi sonuçta.Yeni inşaatlar 24 saat devam ediyor. Yapılan tüm planlara Mimarlar Odasının bu rutin uygulaması, yaptığı başka iş yok. Bunun karşılığında alternatif olarak bir şeyde sunmuyor. Her şey kötü kaka mantık bu' şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR