Sabiha Gökçen adı için Aleviler karar verecek

Alevi açılımı kapsamında Sabiha Gökçen Havaalanı'nın adının değiştirilmesi gündemde. Bozdağ: "Alevilere sorulup yol haritası belirlenip açıklanacak"

Sabiha Gökçen adı için Aleviler karar verecek
Sabiha Gökçen adı için Aleviler karar verecek
GİRİŞ 30.06.2013 06:54 GÜNCELLEME 30.06.2013 07:12
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kaldığı yerden Alevi açılımı sürdürme kararı alan hükümet, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nın adını değiştirmeyi de gündemine aldı.

Alevi açılımı kapsamında Tunceli Üniversitesi'nin adının Pir Sultan Abdal, Nevşehir Üniversitesi'nin adının da Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi düşünülürken, Sabiha Gökçen Havaalanı'nın isminin değiştirilmesi de değerlendiriliyor.

Vatan'ın haberine göre; Alevi açılımı için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bağlı bulunduğu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın koordinasyonunda parti içinde bir komisyon oluşturuldu. Alevi kesiminin önde gelen isimleriyle görüşmeler yapılarak açılım adımları netleştirilecek.

'Kasıt yok'

Alevi açılımı kapsamında Dersim operasyonu pilot olarak görev yapan Sabiha Gökçen'in adını taşıyan havaalanın isminin değiştirilmesi de tartışılıyor.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ buna ilişkin soruları yanıtlarken değişikliğe açık kapı bıraktı. 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinde herhangi bir kasıt olmadığını vurgulayan Bozdağ, "Hacı Bektaş da Pir Sultan Abdal da bizim insanımız. Yani Alevi kardeşlerimizin çok sevdiği, değer verdiği isimler, Türkiye'de herkesin takdir ettiği bazı eserlere bundan sonraki süreçte verilebilir" ifadesini kullandı.

'Alevilere sorulmalı'

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının bu süreçte değişmesinin söz konusu olup olmayacağı sorusu üzerine ise Bozdağ, üzerinde çalışılan, düşünülen şeyler olduğunu ama şu anda açıklamayı doğru bulmadığını dile getirdi. Bunların Alevilere sorulmasının yerinde olacağını vurgulayan Bozdağ, usule ilişkin yol haritası belirleneceğini, sonrasında çalışmalar yapılacağını, o çalışmalar bitince de atacakları adımları kamuoyu ile paylaşacaklarını anlattı.

Başbakan Yardımcısı Arınç da, "Yavuz Sultan Selim ismi kalır. Belki Alevi yurttaşlarımızın tavsiye edeceği isimleri yeni bir tesise veririz" dedi.

'TÜSİAD Başkanı orada boşuna oturuyor'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ dün A Haber'de katıldığı programda, TSK'nın İç Hizmet Kanunu 35. maddesinde değişiklik için, "Bu demokrasi adına büyük bir adımdır. Türkiye'de darbeler dönemi artık kapanmıştır" dedi. Bozdağ, TÜSİAD Başkanı'nın erken seçime yönelik sözlerini eleştirirken, "Yarın bir seçim olsa, AK Parti'nin oyunun yüzde 50'den fazla olduğunu TÜSİAD Başkanı görmüyorsa, orada boşuna oturuyor demektir" dedi.

YORUMLAR 14
 • hursit dilaver 6 yıl önce Şikayet Et
  aleviler ,sabiha gökçene kıyamazlar.aynen kalsın isterler yahu... alevilerin sabiha gökçene kıyabileceklerini mi sanıyorsunuz. aleviler atatürk ve inönü hayranıdır. dersimin teslis akidesinde de üçleme vardır ve üçüncüsü de sabiha gökçendir.bu üçlü bozulamaz,tabudur. hiç bir aleviye de bunu kabul ettiremezsiniz.ama yavuz selim için ayağa kalkarlar.. niye mi.. tayyip bey yaptığı için tabi..eğer CHPli bir belediye yapsa alkış tutarlardı.bakın kadıköyde bütün meyhaneler,içki ve fışkıhaneler kamera kontrolu altına alındı.gık çıkmadı. bunu bir beyoğlu belediyesi yapsa taksim yıkılırdı.sabiha gökçen de böyle işte..
  Cevapla
 • Ahmet Gül 6 yıl önce Şikayet Et
  Vur sazının teline olsun !. hep öyle yapmıyorlarmı?
  Cevapla
 • Ben kendim 6 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah biz müslümanlara da bir gün atanız kim diye sorulacak.. O zaman bu tiyatro bitecek ve aslımıza döneceğiz.
  Cevapla
 • levent 6 yıl önce Şikayet Et
  Seyit Ali Rıza olsun. CHP nin foyası ortaya çıksın
  Cevapla
 • alihsan paşa 6 yıl önce Şikayet Et
  bir kimsenin alevi. olup olmadığına nasıl karar verilecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle