Otopark sorununa 'okullu' çözüm

İstanbul'da otopark problemini çözmek için planlanan 'okulların altına otopark' projesinde sona aşamaya gelindi.

Otopark sorununa 'okullu' çözüm
Otopark sorununa 'okullu' çözüm
GİRİŞ 09.02.2016 13:32 GÜNCELLEME 09.02.2016 14:19
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Haber7 - Yunus Emre Kabaoğlu

İstanbul'daki otopark problemini azaltmak için geliştirilen projede sona gelindi. Buna göre, yeni yapılacak okulların altına otopark inşa edilecek.

İstanbul'da yeni yapılacak okulların altına otopark yapılması planlanıyor. Proje çerçevesinde, İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında devam eden görüşmelerde sona gelindi.

Mahalle sakinleri de kullanacak

Yeni projeyle öğrenciler servisleri daha güvenli bir şekilde kullanabilecek. Servisler sokaklarda öğrenci indiremeyecek, bu da sokaklardaki trafik sıkışmalarını önleyecek. Bu otoparklardan mahalleli de yararlanacak.

Öte yandan öğrenci girişi ile otopark girişi farklı noktalarda olacak. Projeler buna göre çizilecek. Böylece giriş çıkışlardaki karmaşanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Proje çizimlerinde öğrencilerin oyun alanlarına da dikkat edilecek. Otoparkı kullanan araçların, öğrencilere ait alanları kullanmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

Ayrıca park alanlarında güvenlik önlemleri de alınacak. Güvenlik riski taşıyan araçlar otoparka alınmayacak.

Avantajları neler?

Projenin faaliyete geçmesiyle birlikte öğrenci servislerinden kaynaklanan ara sokaklardaki sıkışıklığın önüne geçilecek. Mahalle sakinlerinin de otoparkı kullanması sokaklardaki araç kalabalığını azaltacak. Otopark çalışanlarının sayesinde hem araçların hem de okul çevresinin güvenliği arttırılmış olacak. Öğrenci ve araç giriş çıkışlarının farklı noktalarda olması sebebiyle, okul önlerindeki karmaşanın önüne geçilecek.

Öte yandan bu proje daha önce de gündeme gelmiş, güvenlik ve giriş çıkışlarla ilgili problemler ortaya çıkmıştı. Bugün ise problemler aşıldı, proje bitme noktasına geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin de bu gelişmeyi doğruladı.

'Okulların altına otopark' projesinde işletmecinin kimin olacağı henüz belli değil. İşletmecinin belediye ya da Milli Eğitim Bakanlığı olabileceği ifade edilliyor. Bu konuyla ilgili yap-işlet-devret modelinin de uygulanabileceği belirtiliyor.

ETİKETLER
yeraltı
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ben demem 4 yıl önce Şikayet Et
  1 saat 5 lira mi olacak
  Cevapla
 • trabzonlu 4 yıl önce Şikayet Et
  onca okulu yiktiniz kimsenin mi aklina gelmez otopark yapmak..
  Cevapla
 • Ali Tak 4 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar yorumlarınız bu konuyu ne kadar sahıplendıgınızı gostetıyor sagolsınız , bizlerde yırmi yıldır bu konu ıle ilgili yazıyoruz ilgili yerlete resım ve onerı gonderıyoruz , istanbulda otopark yuzunden yarın komşuluk yerını kavgalar slavak bu bır vuaka
  Cevapla
 • EROL 4 yıl önce Şikayet Et
  Her yeni yapilan binanin altina otopark zorunlulugu getirilmeli.
  Cevapla
 • birisi 4 yıl önce Şikayet Et
  bir sürü yeni bina yapılıyor ve hiç birinin otoparkı yok. her daireye 2 araçlık otopark zorunlu olmalı ya da her 3 sokağın ortasına bir otopark olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle