Tapularda kritik FETÖ alarmı

Alarma geçen tapu daireleri, FETÖ militanlarının devirlerini askıya aldı. Hileli devirleri önlemek için tedbirler artırıldı

Tapularda kritik FETÖ alarmı
Tapularda kritik FETÖ alarmı
GİRİŞ 30.07.2016 13:58 GÜNCELLEME 30.07.2016 14:05
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından FETÖ militanlarının mal kaçırmasını engellemek amacıyla Türkiye genelindeki tapu müdürlükleri alarma geçti. FETÖ üyelerinin tapu devirleriyle ilgili işlemler askıya alınırken, 15 Temmuz öncesi FETÖ ile iltisaklı kurumların yaptığı tapu devirleri de bloke edildi.

'ACELE ETMEYİN' TALİMATI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, FETÖ mensuplarının mal kaçırmasını engellemek amacıyla tüm tapu müdürlüklerini uyardı. Darbe girişimiyle ilgili hakkında tutuklama, gözaltı kararı olan kişilerle ilgili işlem yaparken valilik, kaymakamlık, maliye, emniyet ve savcılık ile irtibata geçilmesi, işlemlerde acele edilmemesi talimatı verildi. Taşra teşkilatlarında alınan önlemlerin yanı sıra genel müdürlükte de çeşitli önlemler alındı. Şüpheli işlemler genel müdürlük tarafından bloke edildi. Savcılık tarafından bildirilen kişi ve kurumların gayrimenkullerine de şerh koyuldu. Önlemlerin örgütle bağlantısı olmayan vatandaşların tapu işlemlerini herhangi bir şekilde etkilemediği bildirildi.

DEVİRLER MERCEK ALTINDA

Öte yandan, FETÖ ile iltisaklı kurumların 15 Temmuz öncesi yaptığı tapu devirleri de mercek altına alındı. Darbe girişiminden kısa bir süre önce yapılan bazı tapu devirleri tespit edildi. Bu işlemler bloke edildi. FETÖ mensuplarının tapu devriyle ilgili talepleri ayrıca emniyet ve savcılık birimlerine de iletildi. Muvazaalı işlemlere aracılık eden kişiler hakkında da işlem yapılacağı öğrenildi.

ŞÜPHELİ İŞLEMLER ASKIDA

Aklama veya terörizmin finansmanı suçuyla ilişkili olduğuna dair şüpheyi destekleyen belge veya ciddi emare bulunması durumunda; Maliye Bakanlığı ilgili mal varlığına ilişkin işlemlerin ertelenmesine yönelik karar alabilecek. Maliye Bakanı'nın ilgili mal varlığına ilişkin işlemlerin ertelenmesine yönelik kararı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'nca (MASAK) ilgili yükümlülere tebliğ edilecek. Yükümlüler, tebliğ tarihinden itibaren 7 iş günü süresince kararda belirtilen işlemleri yapamayacaklar.

Sabah

ETİKETLER
haber EMLAK
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • seda kanber 4 yıl önce Şikayet Et
  size katılıyorum
  Cevapla
 • Harun Gulen 4 yıl önce Şikayet Et
  Pis ellerini sokmadiklari bir yer kalmismi acaba.. Sorunun cevabi belli aslinda, Hayir..
  Cevapla
 • Selim 4 yıl önce Şikayet Et
  TRABZON da Kadastro uygulamalarında, İstanbul Pendik de İmar uygulamalarında, Vatandaşların ve kamunun mülkiyetlerini ASKI da yağmaladılar ve tapuya hileli olarak kendi yakınları üzerlerine tescil ettiler. Bütün imar ve kadastro uygulamalarını inceleyin hepsi sahte ve kaymakamlıklarla, valiliklerle üzerlerini öerttüler
  Cevapla
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Onlar bir yıldır devir ve satış yapıyor yeni mi aklınız başınıza geldi
  Cevapla
 • musab 4 yıl önce Şikayet Et
  sadece tapu mu noterliklerde uyarılsın arabalarını bile başkalarına satış yapmış gösteriyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle