Çamlıca Camii ulaşım projesinde sürpriz gelişme!

Çamlıca Camii için önemli bir ulaşım arteri olması planlanan Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal edildi. Teleferik yerine, Altunizade metrosu 3.5 kilometre uzatılarak camiye metro ile ulaşım sağlanacak.

Çamlıca Camii ulaşım projesinde sürpriz gelişme!
Çamlıca Camii ulaşım projesinde sürpriz gelişme!
GİRİŞ 06.08.2016 11:51 GÜNCELLEME 06.08.2016 11:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal edildi. Proje Çamlıca'da yapılan camiye yolcu taşıyacaktı. 10 kilometre hat üzerinde 6 istasyondan oluşan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2016 bütçe programına da giren teleferik projesinin iptaline ilişkin teklif 21 Temmuz günü İBB Meclisi'nde görüşüldü. Oylanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca arasındaki teleferik güzergahında farklı ulaşım alternatiflerinin çalışıldığı bu yüzden teleferik projesinden vazgeçildiği belirtildi. Komisyon, projenin iptalini kamu yararı taşıdığı için uygun buldu. İptal kararı mecliste AK Parti ve CHP grubunun oyları ile kabul edildi.

METRO 3.5 KİLOMETRE UZAYACAK

İptal kararının ardından İBB yetkilileri teleferik ulaşımına alternatif olarak metronun geleceğini belirtti. Habertürk'ün haberine göre yetkililer şöyle konuştu. "Mecidiyeköy'den başlayıp Zincirlikuyu, Altunizade ve oradan da Çamlıca'ya ulaşımı sağlayacak teleferik projesi iptal edildi fakat teleferik yerine metro gelecek. Yeni bir metro değil Altunizade'den itirbaren mevcut olan metro uzatılarak Çamlıca Camii'ne ulaşım sağlanacak. Metro 3.5 kilometre daha uzatacak fakat direkt camiye kadar gitmeyecek, yolcuların caminin yakın bir noktasında kurulacak durak ile camiye ulaştırılacak" dedi.

YORUMLAR 1
  • sinan özcan 7 yıl önce Şikayet Et
    bence yanlış bir karar, teleferik sadece ulaşım alternatifi olarak değil İstanbul a artı değer katacak bir projeydi, bir kıtadan diğer kıtaya gidilebilen dünyada kaç teleferik hattı var? seyahat ederken boğazı o yükseklikten seyretmenin cazibesini söylemiyorum bile,İstanbul a gelen turistlerin en az yarısının bu deneyimi yaşamak isteyeceğini bunun da ülkeye ne kadar döviz girdisi sağlayacağı da cabası İstanbul bir simge daha kazanacaktı bence İBB tekrar düşünmeli
    Cevapla