Metris Kışlası'nın akıbeti belli oldu

Esenler'de 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu 170 dönüm kışla (Metris Kışlası) , 15 Temmuz Şehitler Parkı olacak.

Metris Kışlası'nın akıbeti belli oldu
Metris Kışlası'nın akıbeti belli oldu
GİRİŞ 03.10.2016 14:09 GÜNCELLEME 03.10.2016 14:18
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki başarısız darbe teşebbüsünün ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan birliklerin boşalttığı alanlardan biri olan Esenler-Atışalanı'nda bulunan Metris Kışlası şehir parkı olacak.
 
15 Temmuz darbe teşebbüsünde Esenler'in 10 şehit verdiğini ve 40'ın üzerinde de gazisinin bulunduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Şehitlerimizin aziz hatıralarını Esenler'de ebediyyen yaşatmak istiyoruz. İlçemizde bir çok okul, meydan ve otobüs duraklarına şehitlerimizin isimlerini verdik. Askeriyemizin boşalttığı ilk alanlardan birisi olan bu arazide güzel bir şehir parkı yapacağız ve 15 Temmuz Şehitler Parkı ismini vereceğiz" dedi.
 
KISA SÜREDE HİZMETE GİRECEK
 
170 dönümlük arazinin büyük bir kısmının doğal yeşilliklerle kaplı olduğunu hatırlatan Göksu, çok kısa bir zamanda burasını Esenler halkının hizmetine sunacaklarını belirtti. Esenler 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk Oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları ile açık hava Kitap okuma mekanları yer alacak.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
 
Askeriyenin boşalttığı bu alan dışında Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare büyüklüğündeki Askeri alanda uygulanacak İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı projesi kapsamında 2.5 milyon metrekare büyüklüğünde ayrı bir şehir parkı daha yapılacak. Çevre ilçelerdekilerle birlikte yaklaşık 3.5 milyon nüfusun yürüme mesafesinde ulaşabileceği şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın en büyüğü, alan büyüklüğü itibariyle ise dünyanın üçüncüsü olacak. Şehir parkı içinde çeşitli müzeler, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve daha pek çok donatı yer alacak. Park, içinde klasik ve dijital kütüphanelerin de bulunduğu dev bir Kütüphane Vadisi'ne de ev sahipliği yapacak.
 
DÜNYA SANAT ESERLERİ MÜZESİ
 
Park içinde dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi de yer alacak. Dünya Sanat Eserleri Müzesi, hükümetin eylem planına da girdi. Şu anda depolarda bekleyen tarihi sanat eserleri burada sergilenme imkanı bulacak. Müzeyi her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret etmesi hedefleniyor. Parkta ülkemizin iklim örtüsü ve kültürünü yansıtan mini bir Türkiye haritası da olacak. Bu şehir parkı, dünyadaki örnekleri ile yarışacak. Şu anda Esenler'in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanı, yeni parklarla birlikte 6.8 milyon metrekareye çıkarak yaklaşık 20 kat artacak.
 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
darbe girişimi
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • !!!! 3 yıl önce Şikayet Et
  istanbul gibi mega bir sehirin en buyuk eksikligi .insanlarin cok uzaklara gitmeden nefes alabilecekleri cimenlerde oturabilecekleri sehir parklarini onayliyor ve yapimina tam destek veriyoruz.
  Cevapla
 • trafik çilesi 3 yıl önce Şikayet Et
  Usta park yapılsa bile içerisi avmlerden, restoranlardan geçilmez. Bu millete central park gibi park lazım, ama kadir topbaş yapmaz öyle şeyler.
  Cevapla
 • İsimsiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Suriyeliler parkı yapın en çok onlar kullanır
  Cevapla
 • erg 3 yıl önce Şikayet Et
  umarım diğer kışlalarda aynısı uygulanır. anadolu yakasında adam gibi bir park yok
  Cevapla
 • Velid Bingazi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni rant alanı hayırlı olsun...
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Sportif alandı şuydu buydu diye her tarafı betonlamasınlar aman dikkat..Ağaç,yeşil ve yürüme yolları yeterli olur..Vatandaşın nefes alması için bu yeter...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle