Şehir hastaneleri için imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İzmir ve Kocaeli Şehir Hastaneleri Proje Finansman Töreni'nde konuştu.

GİRİŞ 20.10.2016 11:33 GÜNCELLEME 20.10.2016 17:30
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastaneleri projesinin 14 yıllık hayali olduğunu söyledi. Projenin yatırım bedelinin 1,4 milyar dolar olduğunu, bunun 1,1 milyar dolarının dış finansmanla karşılanacağını aktaran Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin kredi notunu düşüren Moody's'in kararına değinerek, "Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye sipariş üzerine not vermeye kalkıyor, bunların hiçbirisinin Türkiye için geçerli olmadığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları; 

14 YILLIK HAYALİMDİ

Şehir hastaneleri projesi benim 14 yıllık hayalim. 2005 yılından itibaren yasal ve bürokratik altyapısını kurmaya başladığımız şehir hastaneleri için yasa çıkarmak zorunda bile kaldık. Şu anda Türkiye'nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesinin ihalesi yapıldı veya sözleşmesi imzalandı. Bu projeler 9 bin metrekarenin üzerine kapalı alana ve 30 bini aşkın yatak kapasitesi aşkın hastanenin inşasını içeriyor. Toplamda 41 bin yatağa, 30 milyar lira yatırım bedelli 29 projeyi hayata geçireceğiz.

2019'DA HEPSİ HİZMETE GİRECEK

2019 yılına kadar bütün hastanelerimizi hizmete almayı planlıyoruz. Biz öyle hastaneler inşa edelim ki buralarda vatandaşım hastaneye girdiği zaman hastanenin içinde, dışarıda, sedyelerin üzerinde dolaşmasın. Çocukluğumuzda hastanlere gittiğimiz zaman sedyelerle bir binadan başka binaya...Kocaeli şehir hastanemiz bin 180 yatağa sahip olacak. 6 ayrı hastaneden teşekkül edecek. İzmir Bayraklı Hastanemiz de 6 ayrı bloktan oluşacak. Bu projeler de 2019 yılı bitmeden hizmete girer.

1.1 MİLYAR DIŞ FİNANSMAN

Yatırım bedeli 1,4 milyar dolar olan projenin 1,1 milyar doları dış finansmanla kalanı iç kaynaklardan karşılanacak. Bunlar bir istikrar ve güven projesidir. Bir ülkede güven ve istikrar varsa işte orada kamu ve özel sektörü işbirliği olur. Yoksa bu yatırımı kimse yapmaz. Bizim köprülerimiz ve diğer projelerimizi böyle yaptık.2015 verilerine göre küresel düzeyde kamu/özel sektör işbirliği yatırımlarının yüzde 40'ı ülkemizde gerçekleştiriliyor. Yakında Avrasya Tüneli'ni açacağız. Türkiye bu yatırımları yerli firmalar ve dış finansmanla gerçekleştiriyor. 

SİPARİŞLE NOT İNDİRİMİNE GİDİYORLAR

Bizim ülkemizde temel atılır öyle kalırdı. Büyük oranda attığımız bütün temellerde projenin açılış tarihini veriyoruz. Mevcut projeler daha çok dış finansmanla gerçekleşiyor. Bu finansmanlar da kredi derecelendirme kuruluşlarından çok az etkileniyor. Siparişle siyasi not indirime gidiyorlar. Kusura bakmasınlar, bunların hiçbiri bizim için geçerli değil. Bu bizi etkilemiyor. Piyasa oyuncuları reel duruma bakıyor. Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olduğu her fırsatta görülüyor. 

DÜNYADA BAŞKA BİR ÜLKEDE YOK

Şehir hastaneleri kamu-özel sektör işbirliğinin sergilendiği projedir. Dünyada bunların uygulaması her ülkede yok. Bu istikrar ve güven projesidir. Bir ülkede istikrar ve güven varsa orada kamu ve özel ortaklık olur. Batının anlamadığı şudur: Türkiye bunca zorluğa rağmen ekonomik yatırımlarını sürdüren bir ülkedir. Biz bu potansiyele kolay ulaşmadık. 

FAİZE DÜŞMANIM

2015 yılında ekonomimiz OVP'ye paralel olarak yüzde 4 büyüdü. Çin ve Hindistan hariç, gelişen ekonomilerden 2 kat fazla performans gösterdik. Bu yılın ilk yarısında yüzde 3 büyüdük. İstihdam oranı yüzde 46'ya yükseldi. 6,7 milyon kişiye yeni istihdam sağladık. İşsizlik oranının temmuz ayında yüzde 10,7 yükselmesindeki sebep işgücündeki artıştır. Kadın ve gençlerden kaynaklanan işgücündeki artışın süreceği için, işsizliği düşük oranlara indiremeyecek olsak da bu üstesinden gelemeyeceğimiz bir oran değildir. İhracatımız reel olarak yüzde 4,3 seviyesinde artış göstererek gerilemekten kurtuldu. Ülkemizin kamu kesimi borçlanması başarılı bir dengeye ulaştı. Hükümet borç stokunun milli gelire oranı 2016'nın ikinci çeyreğinde yüzde 32,4 seviyesine gerilemiştir. Faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum. Faiz harcamalarının gelire oranı yüzde 85,7 seviyesinden yüzde 13'e düştü. Bu bile bize yeterli değil. Bu yılın ilk 9 ayında merkezi yönetim bütçe açığı 12 milyar lira olarak gerçekleşti. TÜFE enflasyonu yüzde 8,8 düzeyine ulaştı. Eylül ayı itibariyle yüzde 7,3 seviyesine geriledi. Bankalarımızın döviz açık sorunu da yok. 

TÜRKİYE KİMSEYİ MAHÇUP ETMEMİŞTİR

Türkiye çevresindeki tüm krizlere ve çatışma ortamlarına rağmen kendi yolunda kararlılıkla, güvenle yürümeyi sürdürüyor. Bu ülke kendisine itimat eden hiç kimseyi mahçup etmemiştir. Uluslararası yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak bizim çok önem verdiğimiz husustur. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansımız başta olmak üzere tüm kurumlarımız uluslararası yatırımcılara yardımcı olmaya hazırdır. Türkiye'nin potansiyelini gören, bu millete güvenen herkese kapımız da, gönlümüz de sonuna kadar açıktır. Önümüzdeki ay, yatırım destek ve tanıtım ajansımız, Amerikalı şirketlerin CEO’larını, ABD medyasıyla bir araya gelerek ülkemiz gerçeklerini paylaşmasını sağlayacaktır. 

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Yalçın 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yapılan hastanelerin tepesine helikopter pistide yapılmalı, acil hastlar için önemli.
  Cevapla
 • TOPRAK 3 yıl önce Şikayet Et
  Faize düşmansın ama bir hastaneyi bile dış kaynaklı faizle yaptırıyorsun. Faize düşmansın ama tüm çalışanları zorunlu BES ile zorla faize bulaştırıyorsun. Faize düşmansın ama zorunlu GSS ile tüm işsiz ve öğrencileri devlete karşılıksız borçlandırıp, üstüne faiz ekletiyorsun. Sırf bunlar yüzünden uykusu kaçan ve sana buğzedenler var. Reis; seni seviyoruz. Hatanı söylemek boynumuzun borcudur. Asıl dost kişiyi hatadan döndürendir.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Reis Ankara Akyurt şehir hastanesi projesinide hayata geçirin artık Allah aşkına.. seni yaradana gurban olurum BAŞKANIM....
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten dahi bir insan.
  Cevapla
 • Arif 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende faize düşmanım...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle