Gaziantep'e tarihi park

İstasyon Meydanı artık “Büyükşehir İstasyon Parkı’ olarak Gaziantepliler'e hizmet veriyor.

Gaziantep'e tarihi park
Gaziantep'e tarihi park
GİRİŞ 25.01.2017 12:14 GÜNCELLEME 25.01.2017 12:14

Toplamda 72 bin metre kare alan üzerine kurulan parkın 26 bin metre karesi yeşil alan oldu. Yaklaşık 9 bin metre kare alan olan GAR Meydanı ise yenilerek park alanına dahil edildi. Tarihsel bir degeri olan GAR binası ise daha modernize edilerek parka ayrı bir güzellik kattı.

Parkın hemen yanı başında bulunan ve terk edilmiş olan eski lojmanlar restore edilip yeniden fonksiyonlandırılarak tarihi değeri açısından ayakta durmaya devam edior.

Parkın içinde ayrıca, devlet demir yollarından temin edilen gerçek vagon ve lokomotifler kafeteryalara dönüştürüldü.

 

Lokomotifler alanın konseptine dönüştürülerek meydana canlılık kazandırıldı ve meydanın anısı yaşatılmaya devam ediliyor. Meydanda yapılacak tören ve kutlamalara istinaden, Türk bayrağının renklerini taşıyan asma-germe membranlar da yapıldı.

 

PARKIN İÇİNDE NELER VAR

 

İstasyon Parkı içinde ayrıca, Macera(adrenalin) Parkı, Splash Park-Su oyun alanı, çocuk oyun parkları, fitness alanı, koşu yolu, yürüyüş yolları, basketbol, voleybol, çok amaçlı saha, mini halı saha, süs havuzları ve su oyunları, asma-germe rengarenk membranlarla gölgelik alanlar ve oturum alanları, oturma-dinlenme mekanları, restoran-kafe, mescid, büfe-satış birimi, kent mobilyaları da bulunuyor. Alana toplamda 900 adet ağaç, 8 bin adet ağaççık ve çalı da dikildi. 

ETİKETLER
Gaziantep
YAZDIR