Özhaseki'den kentsel dönüşüm çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında belediye başkanlarına yoğun çalışma çağrısı yaptı.

Özhaseki'den kentsel dönüşüm çağrısı
Özhaseki'den kentsel dönüşüm çağrısı
GİRİŞ 30.03.2017 10:24 GÜNCELLEME 30.03.2017 10:24

Gaziosmanpaşa'daki "GOP Plevne" Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Temel Atma Törenine katılan Özhaseki, Türkiye’nin deprem bölgesinde olan bir ülke olduğunu söyledi. 

Geçmişte, deprem hesaba katılmadan kentleşme yapıldığını dile getiren Özhaseki, bunu düzeltmek için çalıştıklarını anlattı. 

Özhaseki, 7,5 milyon bağımsız yapının bir an önce elden geçirilmesi gerektiğini, 5 yılda bunun ancak 960 bin kadarını elden geçirdiklerini ve bundan dolayı daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi. 

'GECE UYUMAMALARI LAZIM'

Bilim adamlarının, İstanbul’da 2030’a kadar ciddi bir deprem olacağını söylediğini anımsatan Özhaseki, “Bu depremin şiddeti 7’den aşağı olmayacak. Bundan dolayı belediye başkanı arkadaşlarımızın gece uyumaması lazım. Gece gündüz hesap yapması, uğraşması, didinmesi lazım. Sorumluluğu onlara atarak işin içinden sıyrılacak değiliz. Vatandaşa, belediyeye, hepimize düşen görevler var.” diye konuştu. 

Bakan Özhaseki,belediyelerin kentsel dönüşüm projelerini gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Belediye başkanlarımızın, en ufacık depremde yıkılacak binaların olduğu yerlerde vatandaşlarla görüşüp, anlaşıp, bir an önce kentsel dönüşüme başlaması lazım'' dedi.

'RANTSAL DÖNÜŞÜM'

Özhaseki, aynı gayreti bütün ilçe belediyelerinden beklediklerini kaydederek, “Bunu yapmak istemeyen arkadaşların, dönüp, ‘Kentsel dönüşüm var ya rantsal dönüşüme döndü. Bu yüzden buna karşıyız.’ gibi laf etmesi sorumluluktan kaçmaktır. O belediye başkanı arkadaşlarımıza diyorum ki hakkıyla planlama yapın, rantsal dönüşüm olmasın. Doğru planlama yapıp getirin. Sizin yaptığınızı yapalım hadi. Destekliyorum sizi. Bir laf atıp kaçmayın. İş yapalım.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: AA
YAZDIR