'15 yılda 800 bin 112 konut'

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, son 15 yılda 800 bin 112 konut ürettiklerini belirtti.

'15 yılda 800 bin 112 konut'
'15 yılda 800 bin 112 konut'
GİRİŞ 13.08.2017 17:17 GÜNCELLEME 13.08.2017 17:27
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Öncelikli hedeflerinin dar gelirli ve bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Turan, "İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla son 15 yılda 800 bin 112 konut inşa ettik. 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz." dedi.

'HEDEF HER YIL 15 BİN EMEKLİYİ EV SAHİBİ YAPMAK'

TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu ifade eden Turan, şunları söyledi:

"Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza dönük konut ve sosyal yaşam alanlarımızın inşası sürerken, özel kontenjan ayırdığımız başta şehit yakını ve gazilerimiz olmak üzere konut ihtiyacı olan vatandaşlarımızı TOKİ çatısı altında yuva sahibi yapmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız ve emeklilerimize sunduğumuz avantajlar ve özel kontenjan uygulamasını da aynı hassasiyetle sürdürüyoruz. Evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25'dir. 240 aya kadar vadeli satış yapılıyor. Taksit oranları ise 250 liradan başlayarak, şehirlere göre farklılık gösteriyor. İdare olarak hedefimiz her yıl evi olmayan 15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmaktır."

'266 HASTANE, 657 CAMİ'

Kamuya yönelik uygulamalar da geliştirdiklerine dikkati çeken Turan, kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına bağlı olarak eğitim, sağlık, spor ve sosyal binaları ve kamu hizmet binalarını da içeren sosyal donatılar inşa ettiklerini aktardı.

Turan, "Kamu kuruluşları ile yaptığımız protokoller çerçevesinde 266 hastane, 565'inin finansmanını idare olarak karşıladığımız 1040 okul, 19 üniversite, 19 stadyum, 71 bin 873 kapasiteli 189 yurt/pansiyon, 657 cami, 96 sağlık ocağı, 42 kütüphane, 992 spor salonu, 858 ticaret merkezi, 192 kamu hizmet binası olmak üzere toplam 10 bin 324 sosyal donatı yaptık." diye konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
emlak haber
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • battal gazi 4 yıl önce Şikayet Et
  benimde evim yok ve taşaron işçiyim. taşeron maaşıyla ömrüm boyu bir ev alabileceğimi sanmıyorum, tokiden faydalanan nekadar etrafımda insan varsa tanıdığım; onlar zaten ev sahibiydiler ve ikinci evlerini aldılar. tokiye başarılar dilerim...
  Cevapla
 • sefali 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanımız dan ricam toki'deki enflasyon farkını kaldırması yerine üç dört taksit fazla yapılırsa uygun olur..şu andaki sisteme göre bizim doğuda ki alimler haram dır ,uzak durun diyorlar.
  Cevapla
 • vanliyam 4 yıl önce Şikayet Et
  aynen oyle
  Cevapla
 • Devlet-i Aliyye 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir evi olan ikinci evi veya üç evi olan beşinci evini alırsa bu iş ev yapmakla olmaz yada devletin görevi burada bitmez.Öncelikli olarak- değil tamamen- evi olmayanlar tespit edilerek sadece belli başlı illerde değilde her ilde her ilçede her köyde toki tarafından bir ailenin ihtiyacını karşılayacak ve insanca yaşayacağı evler yapılmalı ve en 120 ay vadeli satılmalıdır.Benim evim yok,devlet bir gün kapımızı çalıpta seni evsizlikten kurtaralım diye bir projeyle kapımızı çalmadı.Biz bedavaya istemiyoruz ama devlet babamızda bizi hiç düşünmedi.Böyle sosyal devlet anlayışı mı olur?.Vallahi evsizlik mi desem kiracılık mı desem belimizi büktü.
  Cevapla
 • H.B.V ye 4 yıl önce Şikayet Et
  senin ne dolaplar döndüğünden haberin yok anlaşılan, adamlar torunların üzerine deyip kendileri alıyorlar, daha buna benzer neler oluyor neler...
  Cevapla
 • H.B.V 4 yıl önce Şikayet Et
  Zaten, Kendi ve karısının üzerine Evi ,arsası,olmayan bu şartlardan yararlanacak? iyi oku?.
  Cevapla
 • dikkat 4 yıl önce Şikayet Et
  gerçekten evi olmayan ev sahibi olamamış emekliler bu haktan yararlanmalı. Kul hakkı tanımayan, uyanık geçinen bazı emekliler üzerilerindeki evi yakınlarına devredip tokinin kampanyalarına evsizmiş gibi girip oğluna kızına haksız yere ev alıyor. garibim evsiz emeklilerin çatır çatır hakkı yeniyor. bu engellenmeli ve bu hak tanımazlar en ağır şekilde cezalandırılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle