Yeni havalimanı için flaş açıklama! Kapalıyız

Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı yabancı ortağa kapalı. Açıklamayı Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir yaptı

GİRİŞ 01.03.2018 10:32 GÜNCELLEME 01.03.2018 11:38
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası inşaatı için Kuveyt'te yaptıkları kredi anlaşması sonrası Türkiye'ye dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılışına sadece 8 ay kaldı. Havalimanını işletmesini ve yapımını üstlenen ortaklardan biri olan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'den havalimanı ile ilgili önemli açıklamalar geldi.

 

"Yabancı bir şirket gelecekte ortaklık için çok iyi teklifle kapınızı çalarsa ne yaparsınız?" şeklinde bir soruya Nihat Özdemir, ""İşlettiğimiz Kosova'ya ve Dakar'a iyi bir teklif gelirse oturup konuşuruz ama İstanbul Yeni Havalimanı Türkiye Cumhuriyeti'nin hem en önemli stratejik yapısıdır hem de burada 5 ortaklı yapı var. Enerjide ve ulaştırmada çok önemli stratejik yatırımlar var. Gidip Almanya'da Lufthansa'ya sahip olursam Lufthansa'yı satması kolay mıdır? Bu da öyle bir şey. Biri geldi THY'ye talip oldu değeri diyelim 6 milyar dolar onlar 12 milyar dolar verdi. Devlet bunun satılmasına müsaade eder mi, etmez. Örneğin enerji santralleri ve bizim Hamitabat Termik Santrali Türkiye'nin enerji sigortası olan bir yer" diye cevap verdi. 

"DEV PROJEDE OLMAK İÇİN DÜNYA KAPIMIZI ÇALIYOR"

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul Yeni Havalimanı'nın altyapı işleri için tüm dünyadan önemli şirketlerin kapılarını çaldığını söyledi. Özdemir, "Bir sistem kurulacağında örneğin telsiz altyapısı için Amerikalı, Çinli ve Japon firmalar "en iyi benim sistemim" diyerek bizimle iş yapmak istiyorlar. Dünyadaki bütün ülkelerinden büyük ilgi var" dedi. İstanbul Yeni Havalimanı'na çok büyük bir yakıt merkezi kurduklarını belirten Özdemir, "10 tane yakıt tankı var ve 30'ar bin tondan. Limandan gelecek yakıtlar boru hatları yardımıyla bütün uçakların başına gidecek. 300 bin metreküplük yakıt için merkez kurduk" dedi.

"GAZİANTEP'E YENİ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ"

Limak'ın patronu Nihat Özdemir, 2006 yılından itibaren Gaziantep'te faaliyet gösteren bir milyon 200 bin metrekare büyüklüğünde şehrin içinde kalan Limak Gaziantep Çimento'nun faaliyetini Kilis'te sürdürmesiyle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ve eski yere yeni bir şehir kuracaklarını açıkladı.Özdemir, "Belediye ile beraber şu andaki yere de Antep'e yakışan bir proje yapacağız. Çevresiyle uyumlu Antep'e yeni bir şehir, ticaret merkezleri alışverişler rezidanslar olur" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • harun 3 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede satıldı denilen şirketlerin bilançolarına karlılıklarında bakmanızı öneririm. devlette iken 7500 - 8000 bin kişinin çalıştığı kendini zor çevirirken şirket özelleştirilmesi sonucu 1500 - 2000 kişi ile daha fazla üretim yapıp karlılık elde ediyorsa burda bi yanlış anlaşılma var demektir. haberdeki konu hava limanı stratejik bir yatırım ya değilse 10 liralık şeye 20 lira verilirse kimse hayır diyemez. konu bağlamından koparılmamalı. devlette olan işletme arpalık olmaktan öteye gidemez.
  Cevapla
 • Selamùn Aleykūm 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razi olsun.Hepinizden.
  Cevapla
 • BİLGİNAKREP 3 yıl önce Şikayet Et
  Ek bilgi; dış kredi bulmada problem oldu. Sn. Erdoğan Türkiyedeki bankalar biraraya gelsin 5 milyar € krediyi ortak versinler dedi. İlginç olanı İsbankası ve Yapıkredi dışında bankalar birleşip krediyi sağladılar. Chp nin İsbankası Koçun Yapıkredisi bu krediyi vermedi.
  Cevapla
 • emir 3 yıl önce Şikayet Et
  maalesef satılan çok şey oldu özelleştirme yanlış bir adım dı bunu zaman geçtikçe anlayacaklar.
  Cevapla
 • Bahri Ertetik 3 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş Özelleştirme olmadığı zamanlarda Yan gelip yatıyorlar.Devletin malı deniz yemeyen keriz Yapıyorlar,evvelden devlet elinde olan tesislerin % 60-70 i hep zarardı İşci vardı Hiç işe gitmez Maaşı hesaba yatardı.Tekel,T.e.k vb hep zarardı. Özele geçti Nedense Hep Kar etmeye Başladılar.Hemde Çalışmayı gör ne çalışma.O yüzden devlet teşvik veriyor ki işler dönsün.
  Cevapla
 • can. 3 yıl önce Şikayet Et
  adam gibi adamsin.caliskan.vatanina milletine hizmet eden.bir insan. ne mutlu sana. ALLAH senin gibilerini.bu ulkeden eksik ettirmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle