3. köprüdeki hisselerini satıyor

Astaldi'nin 3. köprüdeki hisselerin satışı için Çinlilerle görüştüğü iddia edildi.

3. köprüdeki hisselerini satıyor
3. köprüdeki hisselerini satıyor
GİRİŞ 01.03.2018 16:29 GÜNCELLEME 01.03.2018 16:29
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bloomberg'in haberine göre Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş.’nin ortak girişim şirketi, aralarında Çinli şirketlerin de olduğu yatırımcılarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerinin satışı için görüşüyor.
 
Konuya yakın dört kişinin verdiği bilgiye göre ortak girişim şirketinin yüzde 20’sine sahip olan Astaldi hisselerinin tamamını satmayı planlıyor. IC Yatırım’ın birimi IC İçtaş ise yüzde 80 oranındaki payından Astaldi ile eşdeğer oranda satış yapacak.
 
IC Yatırım Holding and Astaldi yorum yapmadı.  
 
Bir kaynağa göre Astaldi daha önce de IC İçtaş’a hisselerinin bir kısmını satmış; payını yüzde 36’dan yüzde 20’ye düşürmüştü. Kurumların geçen yıl bu işleme aracılık etmeleri için Morgan Stanley ve Citigroup’u yetkilendirdiği belirtilmişti.
 
KREDİ REFİNANSMANI
 
İki kaynak, ortak girişimin aynı zamanda 2022 vadeli 2,3 milyar dolarlık krediyi refinanse edecek 8 yıl vadeli 3,2 milyar dolarlık kredi için Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) ile görüştüğünü de söyledi. Çinli kreditörlerin yanı sıra başka finansal kurumlar da kredi paketine katılabilir. Bir ICBC sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı.
 
Resmi adı IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A.Ş. olan ortak girişim 2012 yılında köprünün işletme hakkını kazanmıştı.  

KAYNAK: BLOOMBERG
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • satılırsa oy yok 2 yıl önce Şikayet Et
  İpek yolu projesinin en önemli ayağını Çin'e satarak mı Türkiye sevdalısı olunuyor?
  Cevapla
 • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Milletin mali her zaman disariya satiliyor neden ?
  Cevapla
 • .... 2 yıl önce Şikayet Et
  bizden alan yokta o yüzden
  Cevapla
 • Turkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizim turk is adamlarimiz nerde onlara tmm ama dis devletlere hic birsey satilmmamali lutfen boyle birsey varsa biri dur desin basimiza ne geliyorsa dis devletlerden geliyo
  Cevapla
 • Turkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatanin mali vatanda kalmali dis devletlere hic birsey satmmamali bu dogru deyil satmayalim'lutfen ne munasebet satiliyo derken kimin malini kime satiyo bunlar
  Cevapla