Kanal İstanbul'a 1.2 milyarlık üs

Yurt İçi Nakliyeciler Derneği (YND) Başkanı Sedat Hakan Karataş Kanal İstanbul'un yakınına 1.2 milyarlık lojistik üssü kurulacağını söyledi.

Kanal İstanbul'a 1.2 milyarlık üs
Kanal İstanbul'a 1.2 milyarlık üs
GİRİŞ 26.04.2018 09:43 GÜNCELLEME 26.04.2018 09:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yurt İçi Nakliyeciler Derneği (YND), Kanal İstanbul’a komşu Avrupa’nın en büyük lojistik üslerinden birini inşa etmeye hazırlanıyor. Projenin lansmanı 20 Nisan Cuma günü İstanbul’da yapıldı. YND Başkanı Sedat Hakan Karataş, proje için minimum 300 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağını söyledi. Bu proje ile tüm nakliyecilere hizmet verecek devasal bir merkez kurmayı amaçladıklarını belirten Karataş, devletin desteklemesi halinde projeye hemen başlayacaklarını belirtti.

EN DOĞRU LOKASYON

 

Karataş, ''Biz bu proje ile tüm yurtiçi nakliyecilerine hizmet verecek bir devasa bir merkez kurmayı amaçlıyoruz. 3. Köprünün açılması, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul’un açılacak olması bize Hadımköy-Arnavutköy arasındaki lokasyonda büyük bir lojistik üs ihtiyacının olduğunu gösterdi. Yaptığımız tüm araştırma ve incelemeler en doğru lokasyonun burası olacağını işaret etti. Kanal İstanbul tamamlandığında o bölgeye çok büyü bir nüfus kayması olacak. Böyle bir noktada bir lojistik üs olması her kesime ayrı avantaj sağlayacak.'' dedi.

NAKLİYECİLER BİR ARADA OLACAK

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Karataş, “Lojistiğin en büyük sıkıntısı malum trafik ve hızlı güzergah.Lojistik bütün ulaşım ağlarına ne kadar yakın ve hızlı olursa hizmeti de o derece güçlü ve kaliteli olur. Modern, teknolojik ve çok büyük bir alanda kurulu tüm nakliyecilerin bir arada olacağı bir lojistik merkezin olmaması yurtiçi nakliyecilerin en büyük sıkıntılarından biriydi. Çünkü İstanbul çok büyük bir metropol. Nakliyeciler 10’a yakın farklı bölgede böyle merkezler kurarak İstanbul’un dört bir yanına dağıldı.” diye konuştu.

BAŞLANGIÇ MALİYETİ 300 MİLYON DOLAR

İstanbul-Avrasya Lojistik Üssü (İSTAV), diye adlandırılan projenin 150 dönümlük arazi üzerine kurulmasının planlandığını açıklayan Karataş, “Gümrüklü sahası, antrepoları, soğuk hava sıcak hava, TIR merkezleri, garajları, borsası ve bunun yanında sosyal tesisleri ile kocaman bir lojistik üs olacağı için ciddi bir yatırım olacak. İlk etapta en az 300 milyon dolarlık başlangıç yatırımı öngörüyoruz” dedi. Bu yatırım için finansman desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Karataş, “Yer tahsisi ve finansman konusunda devletimiz destek verirse projeye hemen başlayacağız” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yasin 2 yıl önce Şikayet Et
    paraları böyle şeylere harcamayın. Tarım ve hayvancılığı canlandırın. Sanaayi ve teknolojinin gelişmesi için harcayın. Kanal İstanbul'un sonu da aynı 3. köprü, osmangazi köprüsü gibi olacak. Ölü yatırımlarla ülkenin kaynaklarını tüketmeyin. Şuan ihtiyacımız olan tek şey üretim, ihracat ve yüksek teknolojidir. İnşaat işlerini bırakın.
    Cevapla