Bakan açıkladı! Bunu yapan iki yıl hapse girmeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kaçak durumdaki 15 milyona yakın konutu ilgilendiren “imar barışı” ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bakan açıkladı! Bunu yapan iki yıl hapse girmeli
Bakan açıkladı! Bunu yapan iki yıl hapse girmeli
GİRİŞ 09.05.2018 09:36 GÜNCELLEME 09.05.2018 09:36
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

“İmar barışı” sonrasına işaret ederek, “Kaçak yapı yapan da yaptıran da en az iki sene içeri girmeli” diyen Bakan Özhaseki, belediyeleri de bugüne kadar alınan yıkım kararlarını bir takım numaralarla yerine getirmedikleri gerekçesiyle eleştirdi.

Bakan Özhaseki, özetle şunları söyledi:

 

“İmar barışıyla vatandaşın devletle olan ihtilafına da son veriyoruz. Mahkemelik durumlar varsa, ceza durumları varsa, yıkım kararları varsa kaldırıyoruz. Şimdiye kadar yıkım kararı alıp da bunları yıkan bir belediye varsa lütfen bana söylesin. İmar barışıyla bu işi kayıt altına alarak tespitleyip şimdiye kadar hata yapanların da cezasını yazıp belli bir bedel alıyoruz. Şu anda zaten kaçak binalarla ilgili bir seneden beş seneye kadar hapis cezası var. Fakat hükmün ertelenmesi geriye bırakılması meselesinden hepsi erteleniyor. Cezanın alt sınırını 2 yıl bir güne çıkarmalıyız. Meclis’te bunu tüm milletvekillerine anlatacağım, ne derler bilmiyorum. Kaçak yapıyı yapanı da yaptıranı da içeri atacaksın. Müteahhit, belediye başkanı fark etmez... Kaçak yapanlar yaptıranlar göz yumanlar içeride en az iki sene yatmayı göze alacak.”

PLANIN CANINA OKUYORUZ

Son günlerde başta Ankara olmak üzere yaşanan sel baskınlarını da değerlendiren Bakan Özhaseki, “Bizim ülkedeki en büyük sıkıntı şu. İmar planları ilk yapıldığı zaman gayet güzel. Bir mahallede kaç kişi oturacak, bunun okul ihtiyacı ne kadar, yol ihtiyacı, cami, otopark ihtiyacı ne kadar belli. Zaman içerisinde plan tadilatlarıyla canına okuyoruz, şişirdikçe şişiriyoruz. Yoğunluğu 0.25 olan Ankara’da bir bölge var ki herkes 2.5 emsal almak için sırada. 10 misline çıkarmak için kuyrukta. Böyle olunca sabah gidiyorsunuz o yollar tıkalı. Okul alanları tıkalı, otopark alanları cevap vermiyor. Siz sel yataklarına, afet gelen yerlere konutlar yaptırırsanız bu felakettir. Burada belediye suçludur. Biz ekip yolladık ama iş büyükşehir belediyelerinde” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 1
  • arda 2 yıl önce Şikayet Et
    Çok teşekkür ediyorum sayın bakanım. sakarya karapürçekde böyle yapılar çok ama ilgilenen yok. Sakarya caddesinde Abdullah - Müfettin özer in evinin arkasında yanı batısında ev yaptılar kaçak hemde merhum mehmet emin doğramacı arsasının dibine arada yarım metre dahi yok belediye başkanınında bundan haberi olmasına rağmen sesiz kalınmakda.
    Cevapla