TOKİ’nin indirim kampanyası rekor kırdı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyaya 13 bin 905 vatandaşın başvurduğunu ve 817 milyon 303 bin lira para yatırarak borçlarını sıfırladığını belirtti

TOKİ’nin indirim kampanyası rekor kırdı
TOKİ’nin indirim kampanyası rekor kırdı
GİRİŞ 20.05.2018 11:13 GÜNCELLEME 20.05.2018 11:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TOKİ’nin yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanan vatandaşların yüzde 66’sının borcunu ’yastık altı’ diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattığına vurgu yapan Ergün Turan, “Bu durum, sektörde kriz var söylemlerine bir cevap niteliğindedir. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen milletimizin ülkemizin ekonomisine ve geleceğine duyduğu güvenin önemli bir kanıtıdır. Ayrıca birikimlerin konut amaçlı kullanılması da sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesidir” dedi.

Vatandaşların kampanyaya gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduklarını belirten Turan, "TOKİ’den sosyal konut satın alan çoğu alt gelir grubundan vatandaşlarımıza yüzde 20 erken ödeme indirimi ile önemli bir fırsat sunduk. 100 bin lira borcu olan bir vatandaşımızın 18 Mayıs’a kadar borcunu kapatması halinde 80 bin lira ödeyeceğini belirttik. Kampanyamız oldukça ilgi gördü. 12 bin 763 vatandaşımız 772 milyon 239 TL’lik borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandı" diye konuştu.

 

 

TOKİ’nin 2018 yılı indirim kampanyasına kamu bankalarının destek verdiğini belirten Turan, "Kamu bankaları borçlarını kredi ile kapatacak vatandaşlarımıza 0,98’den kredi imkanı sundu. Vatandaşlarımız 274 milyonluk borcunu banka kredisi ile kapattı” ifadelerini kullandı.

Esnek ödeme ile 45 milyonluk borç kapatıldı

Bu yılki indirim kampanyasında esnek ödeme yaptıklarını vurgulayan Turan, “Yüzde 20 indirim kampanyamızdan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlarımız da yararlandı. Borcunun tamamını kapatamayan vatandaşlarımız yaptıkları 45 milyon 63 bin liralık peşin ödemelerle yüzde 20 indirim kampanyasından faydalandı” dedi.

Yüzde 20 indirim kampanyasında kısmi ödeme ile yararlanan vatandaşlar ile beraber toplam 13 bin 905 vatandaşın kampanyadan faydalandığını belirten Turan, toplam 817 milyon 303 bin TL ödeme yapıldığını söyledi. İnşaat sektörünün alt sektörleriyle birlikte her geçen gün büyüdüğünü, geliştiğini ve Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirten Turan, “İnşaat sektöründeki hadise çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız" dedi.

Üretim felsefelerinin temelini dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük sosyal konut projelerinin oluşturduğunu ifade eden Turan şöyle devam etti:

“Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır ’dost eli’ yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır. Türkiye’nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurarak onlarca yeni konut projesini hayata geçirerek bu çalışmalarını 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz. İnşallah 2023’te 1 milyon 200 bin hedefine varacağız. Bu hedefle 2023 yılında 5-5,5 milyon vatandaşımız TOKİ’nin yapmış olduğu konutlarda yaşayacak.”

ETİKETLER
REKOR
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • misafir. 3 yıl önce Şikayet Et
    toki mantığıyla ev sahibi olmak hiç mantıklı değil. kaldı ki orta ve dar gelirli demişler.. bu segmente hiç uymuyor. nedenmi? 6 ayda bir gelen zam.. kalan borcun hiç düşmemesi. bir vadeden sonra taksitlerin zamlar nedeniyle ödenemeyecek tutarlara yükselmesi. bir arkadaşın taksiti 1400 tl çıkmış. asgari ücretle bu tutarı nasıl ödeyecek açıklasınlar.. apartman yönetimide kendi şirketlerine ait. aidatlar 96 tl olmuş. yaptıkları çöp toplamak bir kova suyla bütün apartmanı paspaslamak sözde temizlik.. vel hasıl tokiden ev alan bin pişman.. şanslı olan evi maliyetine elinden çıkarıyor.. yada kalan borcunu kredi çekerek kapatıyor.. yoksa toki hiçte dar gelirliye hitap etmiyor..
    Cevapla