120 kamyonla gece-gündüz taşıyor!

Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy köyünde, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı'nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. 120 kamyonun karadan, iki hafriyat gemisinin ise denizden taş taşıdığı dolguda, günlük 75 bin ton dolgu kapasitesine ulaşıldı.

120 kamyonla gece-gündüz taşıyor!
120 kamyonla gece-gündüz taşıyor!
GİRİŞ 07.06.2018 14:42 GÜNCELLEME 07.06.2018 14:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize- Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 120 kamyonla gece-gündüz aralıksız malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. Kamyonların yanı sıra devreye alınan ikinci hafriyat gemisiyle de deniz dolgusu sürdürülüyor.

Proje sahasına 3- 7 kilometre uzaklıktaki Hisarlı ve Subaşı taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor. 2 hafriyat gemisine kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 27 metre derinlikte denize dökülüyor. Mendirek içi alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplamda 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak havalimanı projesinde günlük 75 bin ton dolgu kapasitesine ulaşıldı. Havalimanı alt yapı çalışmaları yaklaşık 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

 

BAKAN BAK VE YAZICI İNŞAATI İNCELEDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı beraberinde AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, AK Parti Rize Milletvekili Adayı Muhammed Avcı ile birlikte havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

BAK: TURİZM YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDECEK

Gençlik ve Spor Osman Aşkın Bak, Türkiye'de denize yapılan ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı inşaatının hızla sürdüğünü belirterek projenin hayata geçirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırıma teşekkür etti. Havalimanının bölgenin turizm ekseninde büyümesi açısından çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Bakan Bak, Buradaki turizm potansiyelinin ana omurgasını oluşturacak havalimanı turizm alt yapısına hizmet edecek. Rize ve Doğu Karadeniz Bölgesi için baş hat dediğimiz önemli bir proje. Bunun arkasından turizm yatırımları artarak devam edecek dedi.

YAZICI: TÜRKİYEDE BÜYÜK PROJELER BAŞARILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da Türkiyede büyük projelerin başarıldığını belirterek şunları dedi:

Ak Parti hükümetleri bu projeleri ve çalışmaları takip etmiş. Gerçekten cumhurbaşkanımızın bu konularda büyük hassasiyeti var ve bu hassasiyetin çok doğru sonuçları olmuş. Proje, finansman ve takip. Gördük ki ülkemizde takip edilmeyen büyük projeler sonuçta zamana yayılır, gerçekleşmesi uzun süreler nedeniyle maliyetlerin artmasına yol açmış, hizmet üretmesi gerekirken yük olmaya dönüşmüştür. Bu süreçlerden hükümetlerimiz ders almıştır. Rize-Artvin Havaalanı, 2020 yılında bitirilecek. Finansman sorunu söz konusu değil. Milli bütçeden yatırım yapılan kaynağı sağlanan bir projedir

RİZE- ARTVİN HAVALİMANI PROJESİ

Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı, 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pist, 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik aprondan oluşacak. 88,5 milyon ton taşın kullanılacağı dolgu alanı üzerine inşa edilecek havalimanı tamamlandığında, Türkiye'nin 56'ncı ve denize dolgu 2'nci havalimanı olacak. 4 yılda tamamlanması ve yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize- Artvin Havalimanı'nın inşaatı alt yapı işleri 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak. Havalimanının, 29 Ekim 2020 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
ahmet arslan
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Başkentli 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun...
  Cevapla
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayirlisi olur insallah ama tsinami gelse Allah gostermesin koca ucaklar denizi boylar insanlar denizi boylar hem tehlikeli hemde. Hizmet var
  Cevapla
 • Murat Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence çok gereksiz. Harcanan paralara yazık. Her daim reisin arkasındayım, ama çeliştiğim konulardan biri.
  Cevapla
 • TALHA 1 yıl önce Şikayet Et
  bırak şimdi ayak yapma murat
  Cevapla
 • ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
  Karadan malzeme alırken planlı alım yapılsın ki karada da insanların kullanabileceği düz zeminler oluşturulsun. Malum, orada düz araziler çok değerli. Bir taşla iki kuş vurun yani.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Nezaman bitecek
  Cevapla
 • yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Hele dur gardaş kolay mı sandın
  Cevapla
 • rizele 1 yıl önce Şikayet Et
  23nisan 2020 diye planlanıyor ama 2021 sarkar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle