Ayrımcılık yapan ev sahibine 2 bin TL ceza!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK), dul olduğu gerekçesiyle bir kadına evini kiralamayan ev sahibine 2 bin, emlakçıya bin lira ayrımcılık yasağını ihlalden idari para cezası verildi.

Ayrımcılık yapan ev sahibine 2 bin TL ceza!
Ayrımcılık yapan ev sahibine 2 bin TL ceza!
GİRİŞ 23.07.2018 12:16 GÜNCELLEME 23.07.2018 12:16
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Eskişehir'de yaşayan bir kadın, dul olduğu gerekçesiyle kendisine ev kiralanmaması üzerine medeni hali nedeniyle ayrımcılık yapıldığını belirterek, konuya ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) başvurdu.

Başvuru BİMER aracılığıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına iletildi. Başsavcılık ise görevsizlik kararı vererek şikayeti Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna sevk etti.

 

 

Başvuruyu esastan incelemeye alan TİHEK, emlakçı ve ev sahibinden yazılı görüş talep etti.

Emlak işletmecisi gönderdiği yazıda, ev sahibinin bekar kişilere evinin verilmesini istemediğini, başvuranın iddiasına konu olan ev için de ev sahibinin talimatını başvurana ilettiğini bildirdi.

Yurt dışında yaşayan ev sahibi ise söz konusu dairenin bulunduğu apartmanda yedi dairesinin yer aldığını, apartmandaki aile ortamına zarar vermemek adına evinin bekar birine kiralanmamasını istediğini ifade etti.

TİHEK, inceleme ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu"nun 3. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti. Kurum, ihlal nedeniyle ev sahibine 2 bin, emlakçıya da bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.


"KURUMUN PARA CEZASI VERME YETKİSİ BULUNUYOR"

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurumun insan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2016'da kurulduğunu hatırlattı.

İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi maksadıyla cezaevi ve nezarethanelerde haberli, habersiz ziyaretler gerçekleştirdiklerini bildiren Arslan, TİHEK'in bu yönüyle de ulusal önleme mekanizması görevini üstlendiğini aktardı.

Kurumun, 2018'den itibaren ayrımcılık yasağına ilişkin şikayetleri almaya ve değerlendirmeye başladığını anlatan Arslan, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, medeni hal gibi nedenlerden dolayı ayrımcılık yapılmasının önlenmesinin görev alanları arasında yer aldığını belirtti.

Bu konuda vatandaşların kuruma doğrudan ya da kaymakamlık ve valilikler aracılığıyla başvuruda bulunabileceğini ifade eden Arslan, "Ayrımcılık yasağının ihlalinin tespitinde TİHEK'in bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası verme yetkisi bulunmaktadır." dedi.

"BİR İNSAN, BEKAR, DUL DİYE AYRIMCILIĞA TABİ TUTULAMAZ"

Eskişehir'de ev arayan bir çocuk annesi kadının, emlakçı aracılığıyla bulduğu evin, sahibi tarafından dula, bekara, öğrenciye kiralanmasının istenmediğini öğrendiğini aktaran Arslan, kadının suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Şikayetin savcılık aracılığıyla TİHEK'e iletildiğini anlatan Arslan, taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ev sahibinin beyanını kabul ettiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Kurumumuzun görevlerinden birisi de vatandaşlar arasında yapılan ayrımcılıkların ortadan kaldırılmasıdır. Ayrımcılıklardan birisi de medeni hal temellidir. Böyle bir ayrımcılık tespit edildiğinde gerekli cezalar veriliyor. Bir insan, evli, bekar veya dul diye ayrımcılığa tabi tutulamaz. Bu insani bir durumdur. Bu karar, ayrımcılık yasağının ihlali konusunda verdiğimiz ilk karardır." 

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • TÜRK 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende dula vermiyorum öğrenciye bekara vermiyorum ev alıp otursunlar o zaman kimse ses çıkaramaz!
  Cevapla
 • halkın içinden 3 yıl önce Şikayet Et
  adam aklı beyler bu günlerde özellikle bayanlara ve özellikle dul ablalara güvenmek zor iş heleki son 16 sende ülkemizin geldiği bu nokta da aman yarabbi gerçekten zor bu arada adama bunun için para cezası verilmişse kusura bakmada sen benim kendi evimi kime kiraya verip kime vermeyeceğime karışamazsın eskiden bekar erkeklere verilmiyordu oluyordu da... şimdi istediğime kendi evimi kirya veririm istemediğimede vermem allah muhafaza bu karar feci olaylara sebep olur bazı ev sahipleri var onlarda özellikle dul bayanlara kiraya vermek istiyor o bayan da gitsin o ev sahibiyle anlaşsın
  Cevapla
 • Murat tan 3 yıl önce Şikayet Et
  Eşitlik önemlidir. Dul olunca namussuz mu olunuyor.
  Cevapla
 • Adil 3 yıl önce Şikayet Et
  Herkesin Malı Kendi Tasarrufundadır. Dul ve Bekarlara TOKİ Ev Versin.
  Cevapla
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  aslında ev sahibi parasını düzenli ödiyen birine evini niye vermesin,ama ev sahibinide hak vermek lazım,bazı dul kadınların eski kocaları rahatsız edebiliyo,erkek arkadaş ve başka durumlar olabiliyor. zaten yorumlardada belirtmişler.bu kanun çıkarılmış ama bunu destekleyecek yan kanunlarda çıkarılmalı,mesala yalnız yaşayan dul kadının en ufak hatası görüldüğünde ev sahibi derhal çıkarabilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle