Binalarda yeni dönem! Artık zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, daha önce 7 kat ve üzerindeki binalar için geçerli olan "iki asansör" yapma zorunluluğu 10 kat ve üzeri binalar için düzenlendi.

Binalarda yeni dönem! Artık zorunlu olacak
Binalarda yeni dönem! Artık zorunlu olacak
GİRİŞ 28.07.2018 14:40 GÜNCELLEME 28.07.2018 14:41
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle, daha önce 7 kat ve üzerindeki binalar için geçerli olan "iki asansör" yapma zorunluluğu artık 10 kat ve üzeri binaları kapsayacak. 

Bakanlıkça hazırlanan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Bazı uygulamalara alternatif ve kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin getirildiği yönetmelik değişikliklerine göre, kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisini zorunlu tutan düzenlemeden "tek bağımsız bölümlü konutlar" hariç tutuldu.

Bakanlıkça kamu alanlarında veya kamu hizmet ve tesislerinin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılacak ya da uygun görülecek ifraz, tevhit ile parsel sınırı düzeltme işlemleri, yönetmelikte yer alan ifraz ve tevhit şartlarına tabi olmayacak.

İki asansör zorunlululuğu 10 kat ve üzeri binaları kapsayacak

Yönetmeliğin asansörlerle ilgili 34'üncü maddesindeki değişikliğe göre, 10 kat ve üzeri binalarda ve zemin kat üzerinde 20'den fazla konut kullanımlı bağımsız bölüm bulunan yapılarda en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılması zorunlu tutuldu.

Bu kapsamda, asansörlerden en az biri herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşıp kapılarını açacak, yangına dayanıklı malzemeden yapılmış, kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilecek.

İki asansör yapılmasına ilişkin bu düzenleme daha önce 7 kat ve üzeri binaları kapsıyordu

Öte yandan 1 Ekim 2017 tarihinden önce ruhsat alan yapılarda tadilat istenmesi durumunda ilk ruhsat eki emsal ve yapılaşma hakkı dahilinde yeni yönetmeliğin yüzde 30 emsal sınırlamasına ve kademe zorunluluğuna takılmadan tadilat yapılabilmesi de sağlandı.

YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Mal Um 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşaata yatırım ile kalkınmak çok zor üretim ve arge yatırımı şart
  Cevapla
 • Hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  Binalarda en önemlisi ses yalıtımıdır .apartmanlarda gürültü yüzünden yaşamak zor.
  Cevapla
 • TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Ses yalıtımı çok önemli herkes birbirinin sesini duyuyor mahremiyet yok!
  Cevapla
 • Mal Um 2 yıl önce Şikayet Et
  doğru Isı yalıtımı da cari açığı en hızlı şekilde düşürür, herkes kazanır
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  5 ve yukarısında yük asansörü zorunlu olsun veya asansörler büyük olsun
  Cevapla
 • Yalçın 2 yıl önce Şikayet Et
  Temel kazmaktan korktuğumuz için evi yıkıp yeni bina yaptırmaktan korkuyoruz.Altından tarihi eser çıkarsa iş uzuyor maliyet artıyor kat adeti 5 ten yukarı olmuyor bunlarla ilgilenen de yok
  Cevapla
 • Doktor 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatanını, Vatandaşını seven Mühendisler, müteahhitler, Belediye başkanları, kontrolden anlayan Memurlar nasip et Allah'ım, üçkağıtçıları kahru perişan et, ömrümüz sağlıksız binalarda evlerde geçiyor, çocuklar rutubetli evlerde hasta oluyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle