Gaziantep'in mega projesi ulaşıma nefes aldıracak

Gaziantep’e metro konforunda banliyö hizmeti verecek Gaziray’ın çalışmalarına devam ediliyor. Günde 100 bin kişinin taşınması planlanan 1.1 milyar liralık Gaziray projesinde bazı istasyonlar bitim aşamasına geldi.

Gaziantep'in mega projesi ulaşıma nefes aldıracak
Gaziantep'in mega projesi ulaşıma nefes aldıracak
GİRİŞ 19.10.2018 14:28 GÜNCELLEME 19.10.2018 14:56
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşımını rahatlatmaya yönelik hazırladığı Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonlu Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonları arasının yeniden inşa edilmesi altyapı ve üstyapı yapım işleri (Gaziray Projesi’ne) dönük çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

 

 

2019’DA BİTİRİLMESİ BEKLENİYOR

Gaziray’ın yapımına hızla devam edildiğini dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Gaziray’ın 2019 yılında bitirilmesinin planlandığını söyledi. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte şehrin bir ucundan diğer ucuna daha kolay ve daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlanacağını vurgulayan Cihan, “Başpınar Organize Sanayi’de 130 bin kişi çalışıyor. Bunlar sürekli servislerle gidip geliyor. Şuanda istasyona baktığımızda tramvayımız var. Ulaşım Master Planımızda bulunan metro hatlarımızın şuanda 2 tane ayrı projesini yapıyoruz. Onlar da istasyona geliyor. Dolayısıyla istasyon bir aktarma merkezi. İstasyonumuza metro ile bütün otobüslerimizin toplanmasını orada yapacağız. Bir istikametten diğer istikamete gitmek isteyen vatandaşlarımız orada aktarma yapacak, böylece Gaziantep’in her yerine ulaşabilecek. Gaziray’ın geçtiği yerlerde mevcut demir hattında duraklarımız var. Bütün vatandaşlarımızın ulaşımı rahatlayacak. Hem şehirle bağlantısı hem de Organize Sanayi ile olan ulaşım aksları güçlenmiş olacak” diye konuştu.

GAZİANTEP’İ DEMİR AĞLARLA ÖRÜYORUZ

Her şeyin planlandığını ve olası bütün ihtimallerin düşünüldüğünü dile getiren Sezer Cihan, “Gaziantep’e metro kalitesinde hızlı tren geliyor. Vatandaşların ulaşımı ucuz olacak çünkü aktarmalarımız ücretsiz olacak. Gaziantep’in metro ağlarını örüyoruz, bunun da başlangıcını yapmış olduk. Biz, 30-40 yıl sonra bile Gaziantep’in neresine metro yapılacak diye planladık. Bu şehrin yoluna kavşağına kadar planlı” dedi.

HEDEF GÜNDE 100 BİN KİŞİ

Gaziray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet vereceği bildirilirken, Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunacak. Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep'in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. 2019 yılı sonunda tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  10.yıl marşında Yurdu demir ağlarla ördük diye okurlar halbuki 100 metre yok yalancılar son dönemde yapılanlara mandıra filozofu gibi ben karşıyım niye beton medeniyet yollarla başlar.
  Cevapla
 • Erdalsilo 3 yıl önce Şikayet Et
  Haydi ülkem
  Cevapla
 • Dr emine 3 yıl önce Şikayet Et
  Bos bes para etmez yorum yazmis siniz bu yapilan sadece gazi antep degigil bir tane sehir kalmakdizin 100 önce yapilmasi lazimdi sizingibi lerin yüzünden olmadi gec kslinmis seyleri yapanin elini öpmek yerine küstahlik nankörlük cahilik etmeyin bari yeter cekti bu ülke bölelerinden zaman dünyada ilk 3 ülke yolunda hedef almak ne yapildiysa simdiyedek az yetersiz mililesme üretim trilyon x fazlalasmasi lazim 20 degil 200 dünya markalasma olmasi gerikiyor sömürme bize göre degil tek yol bu
  Cevapla
 • Haşim 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah maşallah maşallah maşallah
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  okumaniz yok mu sanayi siteleri arasindaki ulasimdan bahsediyor. 25 km yuruyerek mi gelsin millet trafik oldumu da vay ne bu eziyet. Agababalari bir ezberi atar kafalarina temcit pilavı gib maharetmis gibi söyler dururlar. Bu kafadan adam olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle