Ev alacaklar dikkat! Son 10 gün...

Konut satışlarında uygulanan katma değer vergisi (KDV) ve tapu harcı indiriminden yararlanılması için son 10 günlük döneme giriliyor. Sektör temsilcileri, 31 Ekim'de dolacak indirimlerin kalıcı olarak devamını talep ediyor.

Ev alacaklar dikkat! Son 10 gün...
Ev alacaklar dikkat! Son 10 gün...
GİRİŞ 21.10.2018 12:25 GÜNCELLEME 21.10.2018 12:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Konut stokunun eritilmesi ve gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla mayıs ayında yapılan düzenlemeyle konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV oranı, 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e düşürüldü. Kapsama daha sonra iş yeri satışları da eklendi.

Gayrimenkul alım satımındaki indirimin bitmesine günler kala, sektör temsilcileri uygulamanın devamını istiyor.

 

 

"İNDİRİMLERİN DEVAM ETMESİ ŞART"

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenlemenin sektördeki durgunluğun giderilmesine ciddi fayda sağladığını ve indirim uygulamasının devamının şart olduğunu söyledi. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler nedeniyle iyice durgunlaşan sektöre böyle bir yük getirilmesinin daha da sıkıntı yaratacağını belirten Taylan, "Geçici olarak yüzde 4'ten 3'e inen tapu harcı oranının yüzde 2'ye inmesini ve bunu kalıcı olmasını talep ediyoruz. KDV'nin de yüzde 8 olarak devam etmesi uygun olur. Hükümetimizin bu anlamda bir karar alacağını düşünüyorum. Aksi bir karar sektöre zarar getirir." dedi. Taylan, harçların yüksek olmasının vatandaşı kayıt dışılığa ittiğini dile getirdi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da dövize bağlı sıkıntılar nedeniyle inşaat ve konut piyasasında ciddi durgunluk olduğuna dikkati çekerek, piyasayı rahatlatmak için devlete yük getirmeyecek bazı teşvikler beklediklerini vurguladı. Hiç evi olmayanlar için 150 metrekarenin altında ve değeri 250 bin lirayı geçmeyecek evlerde Kredi Garanti Fonu benzeri bir fon oluşturulmasını öneren Tellioğlu, şunları kaydetti:

"İhtiyacı olan kesim bundan faydalansın, sıfır konutların satımında da tapu harçları sıfırlansın. KDV oranı yüzde 8 olarak devam etsin. Maksat, duran inşaat piyasasının hareketlenmesi. Şu andaki durgunluk ortamı farklı, duran inşaatları tamamlayıp satmamız lazım. Tüm evler için aynı düzenleme yapılırsa sıfır konuttaki stok erimiyor. Müteahhit de elindeki evi satarak piyasaya borcunu ödemiş olacak. Böylece canlanma sağlanacak."

ETİKETLER
kampanya son tarih
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • 61 bayburtlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Tatsitlen faizsiz veren yokki almiyoruz alsin evlerini baslarina calsinlar
  Cevapla
 • ak partili 3 yıl önce Şikayet Et
  bu sektör zaten zor dönüyor,bu oranlar devam etmeli hatta dahada indirilmeli,zaten inşaat malzemelerinden vergini alıyorun,vergiye boğmak kendi ayağına sıkmaktır,ayrıca 2. el konutta 500 bin tl ye kadar vergi ve harç alınmamalı,dar gelirlilerin konut alımı engellenmemelidir.
  Cevapla
 • Xye 3 yıl önce Şikayet Et
  500000 bin ne abi yahu??? Ona iki tane ev alirsin yanlisin olmasin?!!!
  Cevapla
 • Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  O kadar aç gözlü müteahhit firma varki.80-100 bin maliyeti olan konuta 500-600 bin fiyat istiyorsunuz.Sonra da yetmezmiş gibi Devlet bize teşvik yapsın,yok vergi borcu silinsin....Devlet ne yapsın,vatandaş ne yapsın?
  Cevapla
 • TurOf 3 yıl önce Şikayet Et
  nerede varmış oyle bir fiyat
  Cevapla
 • mbaki 3 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum. her şeyi devletten beklemek yanlış. bankalar,inşaatçılar hele üzerine düşeni yapsın. ondan sonra devlet teşvik yapsın.
  Cevapla
 • Gerçekçi 3 yıl önce Şikayet Et
  Öyle maliyeti 80 /90 bin olup 500 /600 bin fiyat isteyen 1 tane mütahit örneği yoktur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle