Tarihi hamle! Onları hiçbir şey durduramadı

TürkAkım projesinde deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle İstanbul'da düzenlenen tören, Rus medyasında geniş yer buldu.

GİRİŞ 20.11.2018 09:39 GÜNCELLEME 20.11.2018 10:43
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni" Rus medyasının ana gündem maddesi oldu.

 

 

Rossiya 24 haber kanalı, tören boyunca İstanbul'dan gerçekleştirdiği canlı bağlantılarla TürkAkım projesine ilişkin çok sayıda tanıtıcı program yaptı.

Tören sırasında liderlerin konuşmalarını son dakika gelişmeleriyle canlı yayınlayan kanal, tören sonrasında da TürkAkım projesini ve projenin ekonomik açıdan etkilerini İstanbul'dan canlı bağlantılar eşliğinde detaylı aktarmayı sürdürdü.

 

 

Vedomosti gazetesi projeyi, Rus enerji şirketi Gazprom tarafından Avrupa piyasalarına yönelik yürütülen en büyük iki projeden birisi olarak nitelerken, "Projenin yapımı, iki ülke arasında yaşanan uçak krizi döneminde bile duraksamadı." yorumunu yaptı. 

Kommersant gazetesi ise TürkAkım projesinin 2019 ortalarında tamamlanmasının beklendiğini belirterek, "Proje kapsamında 2020 sonlarına doğru Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan rotasında doğal gaz sağlanması planlanıyor." bilgisine yer verildi.

Rus gazını Türkiye'ye, Türkiye üzerinden de Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak.

Projede ikinci hattın Yunanistan üzerinden İtalya'ya veya Bulgaristan üzerinden Sırbistan'a ulaştırılması değerlendirilen güzergahlar arasında bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Tuna efendi Macarlar Bulgarlar Yunanlılar ortak değil elbette şimdilik biz niye demişsin Rus gazına payandalık ediyoruz diyerek. Konu şu dostum nakliyat gibi düşün Rusya ile biz boruyu döşedik Avrupa nın bu gaza ihtiyacı var ve bizde köprü başında durup kira parası alacaz orada iki adet boru var birisi bize Türkiye’ye gaz sağlarken diğerini Avrupa ya satacaklar ha diğerleri parayı veren düdüğü çalacak. Anladınnnnn
  Cevapla
 • Osman KAYA 3 yıl önce Şikayet Et
  Gurur duyulacak lider.
  Cevapla
 • Tuna 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben bundan bişey anlamadım. Yani rus gazı karadenizde bize bizden Yunanistan ordan macaristan vs avrupa ya gidecek peki o zaman yunan ve Macar da bizim gibi proje ye ortakmi
  Cevapla
 • ***** 3 yıl önce Şikayet Et
  dünyaya yön veren dostluk Putin Erdoğan 2053 tamgaz
  Cevapla