Tapuda yeni dönem!İlk satışa tapu harcı istisnası

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uzun yıllardır yargıda ciddi tıkanıklığa yol açan müteahhitlerin ilk satış yaptıkları konutlarda tapu harcına istisna getiren düzenlemeyi hayata geçirdi.

Tapuda yeni dönem!İlk satışa tapu harcı istisnası
Tapuda yeni dönem!İlk satışa tapu harcı istisnası
GİRİŞ 12.12.2018 09:36 GÜNCELLEME 12.12.2018 09:36
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek.

Tapu harcı mülkün değerinin yüzde 4'ü kadar ödeniyor. Bunu yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı ödüyor (İndirim nedeniyle 31 Aralık'a kadar toplam yüzde 3 ödenecek). Bundan sonra dönüşüm kapsamında yapılan satışta bu ödenmeyecek.

 

KRİTİK TARİH 10 ARALIK

Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişikliği değerlendiren Yeminli Mali Müşavir ve KONUTDER Vergi Danışmanı Abdullah Tolu, düzenlemenin sadece 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren devir ve tescil işlemlerinde geçerli olduğunu vurguladı.

Geriye dönük işlemlerde uygulanmamasının eksiklik olacağını dile getiren Tolu, “Yargı kararları dikkate alınmak suretiyle sorun geçmişe dönük olarak da çözülmeliydi ve açılan davalardan feragat edilmesi sağlanmalıydı” şeklinde konuştu.

 

GECEKONDU EKSİK KALDI

Bir diğer eksikliğin ise, aynı düzenlemenin Gecekondu Kanunu’nda yapılmaması olduğunu hatırlatan Tolu, “Gecekondu Kanunu kapsamında işlem yapan müteahhitlere karşı bir haksız rekabet oluşturdu” dedi.

KAYNAK: YENİŞAFAK
ETİKETLER
tapu harcı
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • turıvırı 1 yıl önce Şikayet Et
  bu dünyada mütahit olmak varmış......
  Cevapla
 • tekin 1 yıl önce Şikayet Et
  Satıcının tapu harcı verdiği nerede görülmüş.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  bide şu banka matiklerden tapu vergi,harç neyin yatırma kaldırılsın yada tapu dairelerine babkamatik koyup bu işlemlerden yalnız ordan yapılabilsin. bu işlemi yapanlar yüzünden vatandaş bankamatikde kuyrukda beklemek zorunda kalıyor. tapu işlemi yapan biri bankamatiğe geçtimi işlemi 30-50 dakka sürüyor,hele birde işlemi beceremiyorsa bekle ha bekle.
  Cevapla
 • SELAMİ UÇAR 1 yıl önce Şikayet Et
  Bursa' da yüzde 4' ü satın alan kişi ödüyor. Haksız kazanç elde ede ede piyasada iş yapıyorlar. Bu krizde belki kazandıkları haksız kazançlar akıllarına gelir de bu geleneği kaldırırlar.
  Cevapla
 • Adiga81 1 yıl önce Şikayet Et
  Tapu kendini de bizi de kandırmasın. Müteahhitlerden daire alınırken müteahhitler tapu harcının tamamını müşteriye yıkıyor. Ayrıca müteahhitler dairenin değerinin yaklaşık yüzde 60 ı oranında fiyatla müşteriye fatura kesiyor. Bunu tapu da biliyor, devlette biliyor milletde biliyor. Yeni daire alanların isimleri ve adresleri tapuda var. Allahın kulu da bu vatandaşların kapısını çalıp bu daireye kaç lira ödedin göster bakalım faturanı demiyor.
  Cevapla