Cumhuriyet tarihinde bir ilk!Başkan Erdoğan açacak

Esenler, iki büyük açılışla tarihi bir gün daha yaşayacak. Askeriyeden devredilen arazilerde yapılan ilk millet bahçesi olma özelliği taşıyan Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi ve Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Aralık Pazar günü gerçekleştirecek.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk!Başkan Erdoğan açacak
Cumhuriyet tarihinde bir ilk!Başkan Erdoğan açacak
GİRİŞ 13.12.2018 14:53 GÜNCELLEME 13.12.2018 14:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Esenler'in ve İstanbul'un iki önemli simgesi olacak Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi ve Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisi Hacı Emsal Avcı Taş Camii, 16 Aralık Pazar günü, saat 13.00'te açılacak. Bu iki tarihi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek.

 

 

1912 yılından bu yana Türk askerine hizmet veren Metris Kışlası'nda artık çocuk sesleri yükseliyor. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki başarısız darbe teşebbüsünün ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan birliklerin boşalttığı alanlar bir bir halkın hizmetine sunuluyor. 

Esenler-Atışalanı'nda bulunan ve Esenler Belediyesi'ne devredilen Metris Kışlası'nda  İstanbul'un en büyük  millet bahçelerinden birisi yapıldı. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Esenler'deki 10 şehit ve ülke genelindeki şehitlerin anısının yaşatılması için millet bahçesine de "Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi" adı verildi. Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi'nin açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

 

 

240 BİN METREKARE MİLLET BAHÇESİ

İlave parklarla birlikte Millet Bahçesi toplam 240 bin metrekare olacak. Millet Bahçesi içinde spor vadisi ve kültür vadisi de yer alacak. Millet bahçesinde; yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları, çiftlik park, hobi ve meyve bahçeleri, macera parkı, ikinci bahar kıraathanesi, şifa bahçesi, gül bahçesi, kır kahvesi, hanımlar konağı, gençlik merkezi, gölet ile kütüphane ve açık hava kitap okuma mekânları yer alıyor. 

TÜM HEMŞEHRİLERİMİZİ BEKLİYORUZ 

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Esenler'in 10 şehit verdiğini, 40'ın üzerinde de gazisinin bulunduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Şehitlerimizin aziz hatıralarını bu parkta ebediyyen yaşatmak istiyoruz. Millet bahçemiz sadece Esenler halkına değil, tüm İstanbullulara hizmet verecek. Konumu itibariyle de ulaşımı çok kolay. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle hizmete alacağımız millet bahçemizin açılış törenine tüm İstanbullu hemşehrilerimizi bekliyorum" dedi.


 
TAMAMI TAŞ İŞÇİLİĞİYLE YAPILAN İLK CAMİ

Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı’nın ortaklaşa yaptığı Cumhuriyet tarihimizin ilk taş camisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu tarihi günde açılacak. Hacı Emsal Avcı Taş Camii, Birlik Mahallesi'nde, hayırsever Afif Avcı tarafından bağışlanan 1600 metrekarelik bir alana inşa edildi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa tamamı taş işçiliğiyle yapılan, kamulaştırma ve çevre düzenlemesiyle birlikte 100 bin metre yaşam alanı da bulunan cami, Mimar Sinan tarafından yapılan Tophane’deki Tarihi Kılıç Ali Paşa Camii'nin ve Manisa'daki Muradiye Camii'nin bir benzeri. Camide kolon ve kiriş bulunmuyor. 

ASIRLARCA AYAKTA KALACAK

Cami, Hadımköy'den getirilen, "İstanbul Taşı" olarak da bilinen 2 bin - 2 bin 500 yıl gibi uzun bir süre ayakta kalabilen 2.300 metreküp küfeki taşından yığma tekniğiyle yapıldı, taşlar el işçiliğiyle işlendi. Camiyi oluşturan binlerce taş, 5 taş ustasının elinde şekillendi. Pencereler, kalem işleri, orijinal detaylara uygun olarak tasarlandı. Neredeyse her bir bloğu 500 kilo ya da bir ton olan taşlar birbirine horasan harcı, zıvana ve kurşunla tutturuldu. 

Bu taşın özelliği sayesinde cami, yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan, kış aylarında ise dondurucu soğuklardan korunacak. Cami inşasında 34 bin adet kenet ve zıvana, 50 tonu kubbesinde olmak üzere toplam 170 ton kurşun kullanıldı.

OSMANLI MİMARİSİNDEN ESİNLENİLDİ

Cami, Osmanlı mimarisinde yapıldı. Mimarisi ve estetiği ile dikkat çeken caminin ön ve yan cephelerinde de kemerler yer alıyor. Yaklaşık 1.500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami; Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Yeni Camii, Şehzadebaşı Camii, Yavuz Selim Camii ve Kılıç Ali Paşa gibi uzun ömürlü olacak

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış haber ilk taş camii o değil. Mesela 2 yol önce Beykoz çavuş başında Mahmud Efendi Camii yapıldı o da tamamen taştan yapıldı.
  Cevapla
 • Afşinbey 3 yıl önce Şikayet Et
  Taş camii çok güzel proje Maşallah
  Cevapla
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  laiklik elden gider o zaman.
  Cevapla
 • cagmani 3 yıl önce Şikayet Et
  rabbim hayirli etsin insaallah
  Cevapla
 • Fatih ERDOĞAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Reisimiz duy sesimizi Bize çok sevdiğimiz Mehmet SİRKECİ Başkanımızı ver rekor oy kıralım hedefimiz %85 oy oranıdır
  Cevapla