Ev sahibine iyi kiracıya kötü haber! O para alınamayacak

Yargıtay, mülk sahibinden yazılı izni alınmadan yapılan masrafların kiracıya ödenemeyeceğine hükmetti. Emsal kararla birlikte kiracı kafasına göre kiralık eve ya da iş yerine yaptığı masrafları mülk sahibinden tahsil edemeyecek.

Ev sahibine iyi kiracıya kötü haber! O para alınamayacak
Ev sahibine iyi kiracıya kötü haber! O para alınamayacak
GİRİŞ 23.02.2019 16:04 GÜNCELLEME 23.02.2019 16:04
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Kiraladığı daireye yaptığı masrafları alamayan mağdur kiracı, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Davacı, kiracının kiralanana yaptığı faydalı ve zorunlu masrafların yapıldığı tarih itibariyle belirlenecek değerinden yıpranma payı düşülmek suretiyle elde edilecek değeri isteme hakkı olduğunu öne sürdü. 

 

 

Mahkeme, taşınmazın tapu kaydında mesken olduğu ve yasaya aykırı olarak taşınmazın davacı tarafından iş yeri olarak kullanıldığına dikkat çekti. Davacının zararını ispat için hiçbir delil sunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti. Yargıtay, kararı bozunca dosya yeniden mahkemenin önüne geldi. 

Mahkeme, ilk kararında direndi. Devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Daire, kiracının yaptığı faydalı masrafların, vekaletsiz iş görme hükmüne göre isteneceğine hükmetti. Sözleşme ile davalı kiraya veren tarafından mesken niteliğindeki taşınmaz ofis olarak kullanılmak üzere davacı kiracıya kiralandığı vurgulandı. 

 

 

Kararda şöyle denildi: " Sözleşmenin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, 'Kiralanan kiracı tarafından hasarsız ve temiz hiç kullanılmamış teslim alınmış olup, herhangi bir dekorasyonişi kiralayandan yazılı izni alınarak bedeli kendilerine ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacaktır.' hükmü kararlaştırılmıştır. Tarafların özgür iradesi ile kararlaştırılan bu şart geçerli olup tarafları bağlar. Davacı kiracı, kira sözleşmesinin düzenlenmesinden sonra taşınmazı kiralama amacına uygun hale getirmek ve kullanabilmek amacıyla birtakım onarım, tamirat ve iyileştirmeler yapmıştır. Ofis mobilyaları alıp tabela masrafı yaptığını ancak site yönetimin açtığı tahliye davası sonucunda mahkemenin davanın kabulü ile iş yeri olarak kullanılan dava konusu taşınmazın eski hale dönüştürülerek mesken olarak kullanılmasına bu olmadığı takdirde davalının dava konusu taşınmazın tahliyesine karar verildiği anlaşılmaktadır. Kural olarak, sözleşmede aksi kararlaştırılmadığı durumda, kiracı tarafından kiralanana yapılan faydalı ve zorunlu imalat bedellerinin dava tarihi itibarıyla uygulanması gereken vekâletsiz iş görme ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre kiraya verenden istenmesi mümkündür. Somut olayda; taraflar arasında akdedilen bir yıl süreli kira sözleşmesinin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, taşınmaza yapılacak herhangi bir dekorasyon işinin kiralayandan yazılı izni alınarak ve bedeli kiracıya ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacağı düzenlenmiştir. Bu durum karşısında davacı kiracının kira sözleşmesine dayanarak vekaletsiz iş görme kapsamında kiralanana yaptığı imalat bedellerini isteyemez. Buna rağmen, davacı kiracının taşınmaza yaptığı faydalı masrafları isteyebileceği gerekçesiyle kararın bozma nedeni yapılmasının hatalı olduğu bu defa-ki incelemeden anlaşılmakla, yerinde bulunmayan davacı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir" 

ETİKETLER
kiracı ödeme
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşım su saati bozulduysa kiracının suçu ne?kiracı su saatine dokunmuyor ki. Kendiliğinden bozulmuşsa tabiki ev sahibi karşılayacak. Evin içinde batarya bozulur bu kiracıya düşer ama su saati gibi temel tesisat aparatları ev sahibine düşer.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben hem ev sahibiyim hem de kiracı.Sahibi olduğum evde kiracı var.Örneğin evde kombi bozuldu mu ben yaptırıyorum.Benim kiracısı olduğum evde de durum böyle kombim bozuldu ev sahibine söyledim yaptırdı.Doğrusu budur.Kombi sadece bir örnek.Bu duşakabin olur klozet olur vs.
  Cevapla
 • MEHMET ALİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence kombi tamamda duşakabin ve klozeti kullanan yaptırması lazım.
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  antep karataşta bir sudotye evimiz var geçen kiracı tutuyorum diye anahtarı aldı dedi yarın geklip sözleşme yapalım 2 aydır adamı gormedik dedik gidip dışarı atalım yasal olarak yasakmış gidip evi n kapısını açamasın kaymamakmlığı gitik başvuru yaptık sağ olsun ilgilen diler ama yasal olarak yapacak bir şey yokmuş başvurumuz işleme alınmış ama demek istediğm bazen acayıp kanunlarımız var adam gelmiş evine girmiş para vermeden polis arkadaşlar bile geldi sağ olsunlar abi yapacak birşey bekliyeceğiz
  Cevapla
 • osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  o da birşey mi hocam. evine hırsız girse neredeyse neden misafir etmedin kanunları var :)) bu arada geçmiş olsun. inşallah def edersin.
  Cevapla
 • Şef 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben ıkı iş yerine hava paraları ve birine 40 bin tl masraf yaptım yandık
  Cevapla
 • Malatyam 2 yıl önce Şikayet Et
  Resimlerdeki arkadaşlarda tam mağdur olmuş kiracı tipi var(mı)..?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle