Hayatları değişecek! Ünlü mahalleye piyango vurdu

İstanbul'un en eski gecekondu mahallesi Sarıyer Derbent için yeni imar planları hazırlandı. 280 bin metrekarelik riskli alanı kapsayan dönüşüm planına göre hak sahiplerine konut tahsis edilecek. Bir yıllık kira bedeli de ödenecek.

Hayatları değişecek! Ünlü mahalleye piyango vurdu
Hayatları değişecek! Ünlü mahalleye piyango vurdu
GİRİŞ 28.02.2019 03:20 GÜNCELLEME 28.02.2019 04:32
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

1960'lı yıllardan beri yıkımlara direnen, 1970'li yıllarda çekilen Yeşilçam filmlerine set olan İstanbul'un en ünlü gecekondu mahallesi Derbent için yeni imar planı değişikliği yapıldı.

 

 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul Sarıyer ilçesinde Derbent ve Darüşşafaka mahallelerinde kalan yaklaşık 280 bin metrekarelik riskli alana ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için 26 Şubat günü askıya çıkarıldı.

1600'e yakın gecekondunun bulunduğu mahalle için verilen riskli alan kararları ve buna bağlı olarak hazırlanan imar planları daha önce açılan davalar sonucunda iptal edilmişti.
Şu an plansız durumda olan Boğaziçi "Geri görünüm ve etkilenme" bölgesinde kalan mahalle için hazırlanan plandaki en dikkat çekici değişiklik "Dönüşüm Modeli" bölümü oldu.

 

 

"HAK SAHİPLERİNE KONUT TAHSİS EDİLECEK"

Plan açıklama raporuna yeni eklenen "Dönüşüm Modeli" bölümünde, bölgedeki yerleşimin tamamen gecekondulardan meydana geldiği için hak sahiplerinin tespitinde ve gecekondu sahiplerine yönelik yapılacak işlemlerde "Gecekondu Kanunu" ve "İmar Affı" yasaları çerçevesinde hareket edileceği bildirildi. Bu yasalar çerçevesinde hak sahipliği bulunan kişilere konut tahsis edileceği, kalan konutların benzeri uygulamalarda "stok-rezerv konut" olarak değerlendirilebileceği kaydedildi.

1 YILLIK KİRA BEDELİ ÖDENECEK

Riskli alan içerisinde İBB mülkiyetindeki parsellerde yer alan vatandaşlar için en yakın rezerv (yeni) konut alanında geçici konut yapımı sağlanacak. Boşaltılacak alanda ise alt yapısıyla birlikte anahtar teslim yapılacak sosyal konutlar Derbent Mahallesi'ndeki vatandaşlara verilecek. Gecekondu sakinlerinin tahliyesi sırasında taşınma masrafları karşılanacak ve kiracılara 1 yıllık kira bedeli ödenecek.

PROJELENDİRME VE UYGULAMALAR İÇİN İBB YETKİLİ

Gecekonduların bulunduğu parseller, Maliye Hazinesi, İBB, Oto Sanatkarları Konut Yapı Kooperatifi ve Darüşşafaka Cemiyeti mülkiyetinde. Mahalledeki parsellerin yaklaşık 100 bin metrekaresi İBB'ye ait. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2017 tarihli yetkilendirme yazısı ile riskli alanda gerçekleştirilecek tespit, etüt, planlama, projelendirme ve uygulamalar için İBB Başkanlığı geçici olarak yetkilendirilmiş durumda. 280 bin metrekarelik alanda 4 adet büyük konut alanı planlandı. Planlanan konut alanlarının büyüklüğü toplam 192 bin metrekare. Derbent Mahallesi için yapılan yeni imar çalışmasında yüzde 15 inşaat hakkı ve 5 kat yükseklik sınırı aynen korundu.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarıyer oyunu yine CHP'ye verirse bu projeyi erteleyin...
  Cevapla
 • ali.k 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyanin neresinde var bu uygulama, adamlar kaçak yapmişlar, şimdide yeni daire sahibi olacaklar. içiniz rahatmi acaba,???
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllardır beklediğimiz haber buydu umarım bu defa gerçekleşir yeni ev tapularımızıda alırız.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  arsa sizin değil sanırım kaç paraya alıyorsunuz yeni tapunuzu????!!!!!
  Cevapla
 • serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bu gecekonduculara ve 80-90lı yıllarda bunlara seçim öncesi tapu dağıtanlara hakkımı helal etmiyorum.
  Cevapla
 • Turuncu 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına imar planı yaparken şu sokakları ve caddeleri pergelle değilde cetvelle çizsinler labirent gibi sokaklar olmasın
  Cevapla
 • İsm@il 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum mazgal gorunumlu sokaklar olmalı herturlu ulasımda o gecekondular sımdıkı yapılacak yuksek bınalardan daha guzel daha sevımlıler onlarda gıttımı nerde o eskı gunler derler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle