Bakan açıkladı: 2019'da 4 projeyi hayata geçireceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ulaştırma sektöründe KKTC'ye finansman desteğinin süreceğini belirterek, "2019 yılı itibarıyla toplam proje bedeli 352 milyon lira olan 4 projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz." dedi.

Bakan açıkladı: 2019'da 4 projeyi hayata geçireceğiz
Bakan açıkladı: 2019'da 4 projeyi hayata geçireceğiz
GİRİŞ 06.03.2019 15:48 GÜNCELLEME 06.03.2019 15:58

Turhan, KKTC  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve  beraberindeki heyetle görüştü.

 

 

Bakan Turhan, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesine  adil ve sürdürülebilir çözüm bulunması için kararlı duruş ve desteğin devam  edeceğini belirtti. Turhan, "Sizlerle siyasi eşitlik temelinde yeni bir ortaklık  kurmaya ısrarla yanaşmayan Kıbrıs Rum tarafının tutumu nedeniyle yıllardır  yürütülen müzakere süreçlerinden istenilen sonuçlar alınmamıştır. Sizler bu güzel  adanın ortak sahibisiniz. Rum devletine azınlık olarak eriyip gitmek sizin için  ne kadar kabul edilemezse ana vatan ve garantör olarak bizim de buna göz yummamız  asla söz konusu olmayacaktır." diye konuştu.
 
Görüşmede ortak projeleri ayrıntılı ele alacaklarını ifade eden  Turhan, KKTC Karayolu Master Planı kapsamında 1988-2018 arasında 181 kilometre  bölünmüş yol, 421 kilometre tek yol olmak üzere toplam 602 kilometre bitümlü  sıcak karışım kaplamalı ana yol yapılarak trafiğe açıldığını anlattı.
 
Bu dönemde tamamlanan yolların yapım ve proje çalışmaları için Türkiye  tarafından sağlanan finansman tutarının güncel rakamla 1,4 milyar lira olduğunu  dile getiren Turhan, "2019 yılı itibarıyla toplam proje bedeli 352 milyon lira  olan 4 projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Turhan, 2020'ye kadar 68 kilometre bölünmüş yol, 14 kilometre tali yol  yapılarak 274 milyon liralık yatırım planlanmasının hedeflendiğini belirterek,  limanlar, hava meydanı yapımı konusunun da ele alınacağını kaydetti.
 
Haberleşme alanında ortak projelerin bulunduğunu ifade eden Turhan,  ortak yürütülen KKTC e-Devlet Projesi'nde fiziki gerçekleşmenin yüzde 62, nakdi  gerçekleşmenin ise yüzde 49 olduğunu söyledi.
 
Ulaştırmanın alt sektörleri itibarıyla KKTC'ye desteğe devam  edeceklerine dikkati çeken Turhan, "Bugün değerli meslektaşım ve KKTC heyetiyle  iş birliğimizi geliştirmek için önümüzdeki dönemde yapabileceklerimizi ele  alacağız." dedi.
 
"Bu yıl önem verdiğimiz iki önemli proje var"

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da Türkiye ile  KKTC'nin iş birliğinin ciddi boyutlarda olduğunu belirterek, KKTC'nin altyapı,  ulaşım ve iletişim anlamında ciddi değişim ve dönüşüm içinde bulunduğu bu dönemde  Türkiye'nin gösterdiği katkıların yadsınamaz boyutta olduğunu söyledi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'de ne varsa, KKTC'de de  olacak." sözünü anımsatan Atakan, tüm imkanların KKTC ile paylaşılması  dolayısıyla teşekkür etti. Bu yıl önem verdikleri iki önemli proje bulunduğunu dile getiren  Atakan, bunlardan birincisinin limanlar olduğunu bildirdi. Ciddi değişim ve  dönüşüm içindeki Girne ve Gazimağusa limanlarında kamu özel ortaklığında yeniden  yapılandırma projesi yürütüldüğünü ifade eden Atakan, projede son aşamaya  gelindiğini kaydetti.
 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Cahit Turhan
YAZDIR