Evi olanlar dikkat! Buna göre değerlendirilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatına Dair Tebliğ"i, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Evi olanlar dikkat! Buna göre değerlendirilecek
Evi olanlar dikkat! Buna göre değerlendirilecek
GİRİŞ 09.03.2019 11:19 GÜNCELLEME 09.03.2019 11:19
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Buna göre, tebliğ ile bina ve bina türü yapıların tasarım, projelendirme, inşa ve denetimi için yapılması zorunlu olan zemin ve temel etütlerinin planlaması, arazi araştırmaları ve laboratuvar çalışmalarının yapılmasına ilişkin usuller belirlendi.

 

 

Tebliğde, sahada karşılaşılan zemin birimlerinin mühendislik özellikleri ile yer altı suyuna ilişkin verilerin toplanması, yerel deprem etkilerinin belirlenmesi ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda zemin ve temel etüt raporlarının hazırlanmasına ilişkin esaslar yer aldı.

Tebliğ, bölgesel deprem özelliklerini de kapsayacak

 

 

Söz konusu tebliğ, yeni inşa edilecek yapılar için bölgenin jeolojisi, bölgesel deprem özellikleri, yapı özellikleri, zemin özellikleri, civar yapılar, yer altı suyu durumu ve çevre koşulları dikkate alınarak, zemin araştırmaları için yapılması gereken planlama, arazi araştırmaları ve laboratuvar çalışmalarıyla bu çalışmalara dayalı olarak hazırlanacak zemin ve temel etüt raporları ile mevcut binaların değerlendirilmesi, riskli yapı tespiti ve güçlendirilmesi süreçlerinde yapılması gereken zemin araştırmalarını kapsıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Resmi Gazete
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mağdur 1 yıl önce Şikayet Et
  belediyelerdeki hatır için yapanları denetleyen yok üç paraya bir kat veriyorlar sokak kaldırımları biri yüksek biri engin aile ve yaşlı insanların yürümesi mümkün değil O yetki verilen insanları Denetlenmesi lazım bir yemek yedirirsen yapmadıkları yok
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Çıkardığınız kanunlar kadar kanunların tatbikinide eşit şartlarda insanlara uygulandığını denetleseniz daha makbule geçecek.Aynı parselde yanyana biri 7 kat yapmış diğerine 5 kat.
  Cevapla
 • Coskun Yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Onemli olan kanunu çıkarmak degil, daha onemlisi cikarilan kanunu uygulamak ve surekli denetlemek... Nice kanunlar var ki uygulanmiyor suiistimal ediliyor. Insanligin ve toplumun yararina olan kanunlara herkes sahip cikmali ve korumali.
  Cevapla
 • Vn.... 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru dürüst iş yapılmalı herkes mutahit ollmus insanları perişan ettiler dalavere mütahitlere iş verilmemeli bir binayı teslim etmeden ikinci iş yapmamalı halkın yanında olunmali
  Cevapla
 • cansın can 1 yıl önce Şikayet Et
  para tuzağından başka şey değil.madem öyle her belediye kendi ilçesinin jeolojilk raporunu çıkarsın. birilerine rant kaynağı yapıyorlar başka şey değil
  Cevapla