Başları kiralarla dertte: Yüzde 40 artış var

İspanya'da, başta Barselona ve Madrid olmak üzere büyük şehirlerde kira fiyatları yüzde 40 oranında arttı. Uzmanlar endişelendiren artışın perde arkasında, kiralık konutlara olan yoğun talebin ve yabancı yatırımcıların İspanya'daki konut piyasasına artan ilgisinin yattığını belirtiyor.

Başları kiralarla dertte: Yüzde 40 artış var
Başları kiralarla dertte: Yüzde 40 artış var
GİRİŞ 14.03.2019 13:37 GÜNCELLEME 14.03.2019 13:38
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İspanya'nın 2008 ile 2014 yılları arasında yaşadığı ekonomik krizin önemli nedenlerinden biri olan inşaat sektörünün kontrolsüz büyümesi ve artan konut fiyatları, bu kez yüksek kira fiyatlarında kendini göstermeye başladı.

 

 

YÜZDE 40 ARTTI

Bazı emlak şirketlerinin yayımladıkları araştırma sonuçlarına göre, 2018 itibarıyla konut kiraları Barselona ve Madrid gibi büyük şehirlerde son 4 yıla oranla ortalama yüzde 40 arttı. En fazla kira artışı yüzde 49 ile Barselona'da gerçekleşti.

 

 

BİN 300 AVROYA KADAR ÇIKIYOR

İspanya genelinde şehir merkezlerinde 80-90 metrekarelik bir evin aylık kirası ortalama 710 avro olurken, Madrid ve Barselona'da bu rakam bin 220 ila bin 300 avroya kadar çıkabiliyor.

Hızlı kira artışında Madrid ve Barselona'yı, Balear Adaları (Mayorka, Minorka ve İbiza'nın da olduğu bölge) takip ediyor.

Uzmanlar, kira artışlarının, yoğun talep ve yabancı yatırımcıların İspanya'daki konut piyasasına artan ilgisinden kaynaklandığını belirtiyor.

KİRACI SAYISI ARTIYOR

İstatistiklere göre, 2017 yılında İspanyolların yüzde 22,9'u kirada otururken, bu oran son yıllarda hızla yükseliyor. Yüksek kiradan dolayı mağdur olanların sayısı da her geçen gün artıyor.

İspanyol basınında yer alan haberlere göre, geçen yıl Madrid'de mahkeme kararıyla evden çıkarmaların yüzde 80'i, kira sözleşmelerindeki parasal nedenlerden dolayı oldu.

Madrid'de geçen yılın ilk yarısında 2 bin 866 ailenin, kira sözleşmelerindeki yenileme maddelerini kabul etmediği için mahkeme kararıyla evlerinden çıkarıldığı belirtildi.

İspanya'daki sosyalist azınlık hükümeti de 28 Nisan'da yapılacak erken genel seçim öncesi yeni kira yasasını kabul etti. Yeni yasada öne çıkan konular, kira sözleşmelerinin 3 yıldan 5 yıla yükseltilmesi ve mahkeme kararıyla evden çıkarılma sürecinin 1-2 ay geciktirilmesi oldu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Hallo 1 yıl önce Şikayet Et
    ben öğrenciyim, karabük gibi küçücük şehirde 30 metrekare eve 350 tl kira veriyorum. avrupadaki kiralar buralara göre bedava
    Cevapla
  • Maslandag 1 yıl önce Şikayet Et
    Oh ne ala dünya.
    Cevapla