Gebze-Halkalı hattı bir ilçenin kaderini değiştirecek!

76 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı Marmaray hattı İstanbul ulaşımına büyük rahatlama sağlarken bir ilçenin ise kaderini değiştirecek. Kocaeli'nin Gebze ilçesinden hattın açılmasıyla birlikte İstanbul'un çok sayıda ilçesine ulaşım artık dakikalarla ifade ediliyor. İlçede kiralık daire fiyatları 650 TL'den başlarken, satılık tarafında ise 150 bin TL'ye rahatlıkla ev bulunabiliyor.

Gebze-Halkalı hattı bir ilçenin kaderini değiştirecek!
Gebze-Halkalı hattı bir ilçenin kaderini değiştirecek!
GİRİŞ 15.03.2019 10:59 GÜNCELLEME 15.03.2019 11:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

9 ilçeyi tek hat üzerinden birbirine bağlayan, belli duraklar üzerinden de 13 farklı metro ve tramvaya entegre olan GebzeHalkalı Marmaray hattı geçtiğimiz günlerde hizmete açıldı. 76 kilometre uzunluğundaki hat söz konusu ilçeler arasındaki yolculuk süresini en uzak mesafede 1 saat 10 dakika azaltarak 115 dakikaya kadar indirmiş oldu.

 

 

Uzun zamandan beri açılışının dört gözle beklendiği hat ilk günden itibaren yoğun ilgi görmeye başladı. Trenler Gebze-Halkalı Hattı'nda 15 dakika ara ile Söğütlüçeşme-Zeytinburnu hattında ise 8 dakika arayla hizmet veriyor.

YILDIZI PARLAYACAK İLÇE

 

 

İstanbul'un bir ucundan diğer bir ucuna ulaşımı tek bir vasıta ile neredeyse bir saate kadar düşüren hat sayesinde özellikle bir ilçenin yıldızı diğer ilçelere göre daha fazla parlayacak.

Hattın hem başlangıç hem de son durağı olarak da ifade edilen Kocaeli'nin İstanbul'a komşu ilçesi Gebze, hattın en büyük getirisini alacak ilçe olacak. Çünkü hatla birlikte İstanbul'a ulaşımın çok daha kolaylaşacağı ilçenin, hem kiralık hem de satılık tarafında uygun fiyatlı ev arayışında olan vatandaşların tercih sebebi olacağı öngörülüyor.

150 BİN TL'YE SATILIK, 650 TL'YE KİRALIK EV

Kiraların 650 TL'den başladığı ilçede 100 m2’lik bir dairenin ortalama kirası 800 TL civarında. Satılık tarafında ise ortalama m2 fiyatı iki bin TL. İlçede 100 m2'lik bir daire için farklı lokasyon ve özellikte 150 bin TL'den 280 bin TL'ye kadar çok sayıda daire bulmak da mümkün.

HALKALI'DA FİYATLAR YÜKSEK

Hattın Avrupa yakası tarafında son durağı olan Küçükçekmece’ye bağlı Halkalı'da ise fiyatlar Gebze'ye göre neredeyse iki kat fazla. Satılık konut fiyatlarının ortalamada 420 bin TL civarında olduğu bölgede kiralık da ise rakamlar 1500 ile 2500 TL arasında geziniyor.

ORTALAMA M2 FİYATI 9 BİN TL

Gebze-Halkalı Marmaray hattının gectigi 9 ilçeye bakıldığında hem satılık hem de kiralık da en yüksek m2 birim fiyat oranlarının Bakırköy’de olduğu görülüyor. Ortalama satılıkta m2’de 9 bin TL’lerin ifade edildigi Bakırköy’ü sırasıyla 7 bin TL ile Kadıköy, 4 bin 700 TL ile ise Üsküdar izliyor. Kiralık tarafında ise söz konusu ilçelerde m2 fiyatları 25 liranın üzerine çıkıyor.


Hattın ulaşımı rahatlatmasının yanı sıra geçtiği güzergahlardaki gayrimenkul piyasasına olası etkisini ve taleplerde oluşacak olası değişkenlikleri yenisafak.com için yorumlayan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, bu tip ulaşım ağlarının olduğu bölgelerde ciddi bir gelişme olduğunu hatırlatarak bunun en güzel örneğinin metrobüs projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte Beylükdüzü'nde yaşandığını söyledi.

İNŞAAT YAPACAK ARAZİ KALMADI

Metrobüsün ilçeye kadar uzatılmasıyla Beylikdüzü'nün kendi içinde kentleştiğine dikkat çeken Aşa, bu sayede bir zamanlar uzak diye bölgeye gitmeyenlerin ulaşım imkanlarının gelişmesi ile ilçeye taşınıp burada hayatlarını ikame ettirdikleri, yaşanan gelişimden kaynaklı bölgede inşaat yapacak arazinin dahi kalmadığını vurguladı.

UCUZ KONUTTA CİDDİ ALTERNATİF OLACAK

Aynı durumun Gebze–Halkalı Marmaray hattı ile özellikle de Gebze'de yaşanabileceğini vurgulayan Aşa, ''Gebze'den İstanbul'a çalışmaya gidip gelen çok sayı vatandaş var. Gebze'de konut m2 fiyatları hem satılıkta hem de kiralıkta İstanbul'un çok gerisinde. O yüzden bu özelliği ile ucuz konut için ciddi bir fırsat ortaya çıkaracak. Önümüzdeki günlerde söz konusu bölgeye olan talebin yoğunlaşarak arttığını görüyor olacağız.'' dedi.

AVRUPA YAKASI'NA ETKİSİ ÇOK OLMAYACAK

Hattın Avrupa Yakası tarafında çok etkisi olmayacağını çünkü Bakırköy ve Küçükçekmece gibi ilçelerde fiyatların oturduğunu ve alternatif ulaşım araçlarının bulunduğunu da kaydeden Aşa, Anadolu Yakası'nda ise yine fiyat ve konumlarından kaynaklı Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe'nin yanı sıra hattın gayrimenkul tarafında getirisini Kartal, Pendik ve Tuzla'nın alacağını aktardı.

FİYATLARA YÜZDE 10 İLE 20 YANSIR

Ulaşımı rahatlatmasından kaynaklı kiralık ve satılıklarda hattın duraklarının yer aldığı güzergahların tercih sebebi olacağını da belirterek, gayrimenkul fiyatlarına yansımaların ise piyasanın hareketlenmeye başlamasıyla birlikte çok net bir şekilde görüleceğini aktaran Aşa, bu tarz projelerin fiyatlara ortalama yansımasının ise zamanla yüzde 10 ile 20 civarında olmasını tahmin ettiklerini söyledi.

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nın geçtiği 9 ilçedeki ortalama kiralık ve satılık konut m2 fiyatları;

- Gebze
Kiralık metrekare fiyatı 8 TL
Satılık metrekare fiyatı 2 bin 100 TL

- Tuzla
Kiralık metrekare fiyatı 12 TL
Satılık metrekare fiyatı 3 bin 200 TL

- Pendik
Kiralık metrekare fiyatı 12 TL
Satılık metrekare fiyatı 3 bin 300 TL

- Kartal
Kiralık metrekare fiyatı 13 TL
Satılık metrekare fiyatı 3 bin 500 TL

- Maltepe
Kiralık metrekare fiyatı 15 TL
Satılık metrekare fiyatı 4 bin 200 TL

- Kadıköy
Kiralık metrekare fiyatı 21 TL
Satılık metrekare fiyatı 7 bin TL

- Üsküdar:
Kiralık metrekare fiyatı 18 TL
Satılık metrekare fiyatı 4 bin 700 TL

- Bakırköy
Kiralık metrekare fiyatı 26 TL
Satılık metrekare fiyatı 9 bin TL

- Küçükçekmece
Kiralık metrekare fiyatı 18 TL
Satılık metrekare fiyatı 3 bin 600 TL


41 DURAK VAR

Gebze-Halkalı hattında toplam 41 istasyon bulunuyor.

Banliyö hattının durakları ise; Mustafa Kemal’den başlayarak Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı ve Sirkeci’den oluşuyor. Bu aşamada Marmaray ile Anadolu Yakası’na geçen hat Üsküdar, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca’dan geçerek Gebze’de sona eriyor.


YENİ TREN HATTININ ENTEGRE OLACAĞI HATLAR

Açılışı gerçekleşen hat 9 ilçeyi birbirine tek bir hat üzerinden bağlamasının yanı sıra 13 metro ve tramvay ile deniz yolu ulaşım ağları ile de entegre oluyor.

Hat Halkalı'da Yenikapı-Halkalı metrosuna, Ataköy'de İkitelli-Ataköy metrosuna, Bakırköy'de Başakşehir hattı ile, Yenikapı istasyonunda Yenikapı-Atatürk Havalimanı, Yenikapı-Kirazlı ve Yenikapı-Hacıosman metro hatları ile, Sirkeci istasyonunda Kabataş-Bağcılar tramvay hattı ve denizyolları ile, Ayrılık Çeşmesi istasyonunda Kadıköy-Tuzla metro hattı ile, Üsküdar istasyonunda Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile, Göztepe istasyonunda Göztepe-Ümraniye metro hattı ile, Bostancı istasyonunda Bostancı-Dudullu metro hattı ile, Pendik istasyonunda Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ile, İçmeler istasyonunda ise Kadıköy-Tuzla metro hattı ile bağlanıyor.

KAYNAK: YENİŞAFAK / KENAN BİTER
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • KAFKAS 2 yıl önce Şikayet Et
    150.000₺ gebze için çok para esenyurt ta 150.000₺ sıfır evler var en fazla 90 100
    Cevapla
  • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
    Müthş bir proje Allah Erdoğandan razı olsun.
    Cevapla