TürkAkım'ın Kıyıköy terminalinde öncelik güvenlik

Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattının tamamlanmasında son adım olan Kıyıköy alım termalinin inşaatında en önemli konuların başında güvenlik geliyor.

TürkAkım'ın Kıyıköy terminalinde öncelik güvenlik
TürkAkım'ın Kıyıköy terminalinde öncelik güvenlik
GİRİŞ 18.03.2019 12:09 GÜNCELLEME 18.03.2019 12:09

İnşaatının yüzde 50’sinin tamamlandığı alım termali, Rusya’nın Anapa  kentinden gönderilecek gazın Türkiye’ye giriş yaptığı ilk nokta olacak. Kıyıköy’e  gelecek gazın yarısı BOTAŞ’ın halen inşaatını sürdürdüğü kara hattıyla Türkiye’de  piyasaya arz edilecek.

İnşaat çalışmalarını Tekfen'in, mühendislik işlerini ise İngiliz  Petrofac'ın yürüttüğü terminal sahasında, yaklaşık 2 bin personel hizmet veriyor.  İş makinelerinin sürekli çalıştığı şantiyede inşaatın tamamlanmasının ardından  ilk gaz alım işleminin yıl sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

24 SAAT REVİR HİZMETİ VE AMBULANS

Şantiye alanında kurulan kampta 4 yemekhane bulunuyor ve burada aynı  anda bin kişi yemek yiyebiliyor. Yemeklerin tamamı gıda mühendislerinin  denetiminden geçiyor.

İki doktorun dönüşümlü olarak her gün mesai yaptığı sahada 24 saat  revir hizmeti veriliyor ve bir ambulans bulunuyor. Sahada yaşanabilecek olası  elektrik kesintilerine karşı da 7 jeneratör hazır bulunduruluyor.

Güvenliğin en önemli öncelik olduğu inşaat alanında çalışanların  yürüme yolları uyarı levhalarıyla düzenlenmiş durumda. Ayrıca yerli ve yabancı  birçok çalışanın görev yaptığı terminalde, 50’den fazla güvenlik görevlisi hizmet  veriyor.

Sahada kurulan eğitim alanında çalışanlar olası tüm güvenlik  risklerine karşı animasyonlarla bilgilendiriliyor.

İNTERNET BAĞLANTILI ODA

Oldukça geniş bir alana sahip inşaat sahasında işçiler, mühendisler ve  formenler için ayrı odalarda konaklama imkanı sunuluyor.

Her türlü altyapı imkanının bulunduğu odalarda çalışanlar için  kesintisiz internet hizmeti veriliyor.

Personelin mesai sonrası eğlenceli vakit geçirebilmesi için alanda  sinema odaları, masa tenisi, bilardo ve langırt gibi çeşitli sosyal donatılar  bulunuyor.

Sahada çalışanların spor yapabilmeleri için koşu bantları, mekik  sehpaları ve ağırlık çalışma ekipmanlarının da bulunduğu bir spor salonu da inşa  edilmiş.

Ayrıca yabancı çalışanlar dinlenme alanlarında Rusça, Arapça,  İngilizce yayın yapan kanalları izleyebiliyor.

"TÜRKAKIM'IN ÖNCELİĞİ REFAHA KATKIDA BULUNMAK"

TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  "TürkAkım proje şirketi olarak çalışanların refahı konusundaki titizliğimizi alt  yüklenicilerimizin de paylaşması mutluluk verici." ifadesini kullandı.

TürkAkım gibi çalışma temposu yüksek bir projeyi sorunsuz hayata  geçirebilmek için huzurlu bir çalışma ortamının çok önemli olduğuna işaret eden  Esen, "TürkAkım’ın önceliği Kıyıköy’ün, Trakya’nın, Türkiye’nin refahına katkıda  bulunduğu gibi kendi çalışanlarına da iyi bir hayat sunabilmektir." dedi.

Bu arada, terminalin tamamlanmasının ardından inşaat alanının yeniden  ağaçlandırılmak üzere, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilmesi  planlanıyor.

KAYNAK: AA