TürkAkım Kıyıköy'ün hayatına dokunuyor

Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Türkiye'ye ulaştığı nokta olan Kıyıköy'de proje şirketince toplumsal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirilen yatırımlarla bölge sakinlerine kalıcı kazanımlar bırakılması hedefleniyor.

TürkAkım Kıyıköy'ün hayatına dokunuyor
TürkAkım Kıyıköy'ün hayatına dokunuyor
GİRİŞ 06.04.2019 13:26 GÜNCELLEME 06.04.2019 13:26

AA muhabirinin, TürkAkım yetkililerinden edindiği bilgiye göre,  şirket, Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı olan 2 bin nüfuslu Kıyıköy beldesinde  2017'den bu yana Toplumsal Yatırım Programı kapsamında projeler yürütüyor.

Program çerçevesinde 2017'de 5 proje tamamlandı. Bu projeler arasında  Kıyıköy belediyesine bağlı sahilin iyileştirilmesi, balıkçılık sektörüne katkı  sağlanması ve sağlık merkezine cihaz bağışında bulunulması yer aldı. Yeni bir  halı saha ve çok amaçlı sportesislerinin de inşa edildiği Kıyıköy'de ayrıca 3  okul binasının yalıtımı yapıldı.

Şirket geçen yıl da 15'e yakın projeyi hayata geçirdi. Kıyıköy  Belediyesi ile eş güdüm halinde yolların iyileştirilmesinin yanı sıra daha önce  yine şirket tarafından inşa edilen halı saha, eklenen çatıyla kapalı hale  getirildi. 2 çocuk parkına yeni oyuncaklar alan şirket, okullara kitap ve beldede  bulunan 200'e yakın öğrenciye de okul forması bağışladı.

Geçen yıl Kıyıköy Kültür ve Sanat Merkezinin tefrişatını üstlenen  TürkAkım, beldenin insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla da klarnet, gitar, el  sanatları, hobi ve meslek kursları ile bölgedeki restoran ve otel sahiplerine  yönelik turizm odaklı kurslar düzenledi. Söz konusu kurslara 300'ü aşkın kişi  katıldı. 2018, TürkAkım'ın sosyal sorumluluk projeleri anlamında en yoğun dönemi  oldu.

Belde sakinlerine iş imkanı

TürkAkım'ın Kıyıköy'deki çalışmaları kapsamında bu yıl ise küçük  ölçekli işletmelerin gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra balıkçılık  sektörünün geliştirilmesi ve liman altyapısının iyileştirilmesi için yatırımlar  yapılacak. Kıyıköy'ün turizm potansiyelinin tanıtımı için bir internet sitesi  kurulacak ve broşürler hazırlanacak.

Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması için de çalışmalar  yürüten TürkAkım ekibi, bu kapsamda eğitimler düzenleyecek.

Yılın başında okullardaki mobilyaları yenileyen şirket, yeni bir  sağlık ocağının da inşasını sürdürüyor. Bu yıl ayrıca Kıyıköy'ün altyapısına  yönelik yeni yatırımlar planlanıyor.Balıkçılık sektöründe 500'den fazla tekne sahibi, dalgıç ve tayfanın  yanı sıra hayvancılıkla uğraşan yaklaşık 30 belde sakinine de projenin Kıyıköy ve  çevre beldelerde geçim kaynakları üzerindeki olası etkilerine karşı telafi  ödemesi yapıldı.

Şirket Kıyıköy'deki inşaat sürecinde bugüne kadar 200 kadar belde  sakinine de iş imkanı sağladı.

Projenin Kurumsal Sosyal Sorumluluk ekibinden Iain Wood, Kıyıköy ve  civar beldeler için iyi komşu olmayı öncelik olarak belirlediklerini söyledi.  Wood, "Her ne kadar projemiz istihdam yaratarak ve doğrudan harcamalarla Türkiye  için kazanım yaratıyorsa da bizler bölge sakinlerine de kalıcı ve sürdürülebilir  kazanımlar sağlamayı sorumluluk biliyoruz. Toplumsal Yatırım Programı'mızın  altında yatan temel motivasyon da bu bilinç oldu." dedi.

Program çerçevesinde yerel ekonomik faaliyetleri güçlendirmek, insan  kaynağını geliştirmek ve Kıyıköy'deki altyapıyı iyileştirmek için kayda değer  yatırımlar yaptıklarını dile getiren Wood, "Yatırım programımızı bölge  sakinleriyle istişare halinde, katılımcı ve kapsayıcı bir yaklaşımla geliştirip  uygulamaya koyduk. Böylece yatırımlarımızın Kıyıköy'ün kalkınmasına ve  ihtiyaçlarına yanıt vermesini sağladık." diye konuştu.

Kıyıköy'de 400-500 ailenin yaşadığını belirten Wood, şunları kaydetti:

"TürkAkım'ın toplumsal yatırımlar ve diğer ekonomik katkılar yoluyla  olumlu etkide bulunmadığı tek bir aile yok diyebiliriz. 50 yıl boyunca komşu  olacağımız bu beldede yapıcı bir iletişim ve olumlu ilişkiler kurmak için tüm  ekibimiz çaba harcıyor."

"Eksiklerimizi fark ettik"

Belde sakinlerinden Yasemin Uyar da 38 yıldır Kıyıköy'de yaşadığını  söyledi.

Gıda ve turizm sektöründe çalıştığını dile getiren Uyar, şirketin  düzenlediği kurslara katıldığını, aldığı 2 aylık eğitim sayesinde mutfak  tecrübesinin arttığını anlattı. Uyar, kurs kapsamında yaptıkları Amasra ve  Akçakoca ziyaretlerinin de turizm hizmetlerindeki eksiklikleri görmelerini  sağladığını belirtti.

Her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteli 2 paralel hattan  oluşan TürkAkım, Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya  taşıyacak. Projenin 2019 sonunda operasyonel hale gelmesi planlanıyor.

YAZDIR