Faizsiz konut sistemine talep yüzde 110 arttı

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, yüksek konut kredisi faizi ve bunun getirdiği yük gibi sebeplerle faizsiz konut edindirme sistemine talebin ciddi arttığını belirterek, "2017'de 27 binlerde olan faizsiz konut satışı 2018'de yüzde 110 artışla 60 bin adede çıktı." dedi.

Faizsiz konut sistemine talep yüzde 110 arttı
Faizsiz konut sistemine talep yüzde 110 arttı
GİRİŞ 15.04.2019 12:10 GÜNCELLEME 15.04.2019 12:10

Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda konut kredilerinde yaşanan artıştan bahsederek, Türkiye genelinde satışı gerçekleştirilen toplam konutların içerisindeki ipotekli konut satışlarının payının son 6 yılda yüzde 40'lardan yüzde 20'lere gerilediğini söyledi.

Geçen yıl satılan 1 milyon 375 bin 398 adet konutun yüzde 20'sine denk gelen 276 bin 820 adedinin ipotekli olarak el değiştirdiğini anımsatan Akbal, bu rakamın son yıllarda görülen en düşük oran olduğunu aktardı.

Akbal, yüksek faizler nedeniyle söz konusu oranların bu yıl da düşük seyrettiğini belirterek, halihazırda en düşük aylık kredi oranının yüzde 1,28 olduğunu, bu oranı uygulayan birkaç bankanın da her talebe cevap veremediğini anlattı.

Konut kredisinde bankaların ortalamasının ise aylık bazda yüzde 1,5 civarlarında olduğunu aktaran Akbal, bu oranların tüketiciye büyük yük getirdiğini vurguladı.

Akbal, yüksek faizler nedeniyle vatandaşların 28 yıldır süren faizsiz konut edinme sistemine yöneldiğini kaydederek, "Yüksek konut kredisi faizi ve bunun getirdiği yük başta olmak üzere istenilen gelire sahip olamama ve faiz hassasiyeti gibi nedenlerle son yıllarda faizsiz konut edindirme sistemine talep patladı." diye konuştu.

"500 bin aile bu sistemle ev sahibi oldu"

Akbal, tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çizdiğini belirterek, bu sayede ev almanın kolaylaştığını söyledi.

Türkiye'de bugüne kadar 500 bin ailenin faizsiz konut edindirme sistemi ile ev sahibi olduğunu dile getiren Akbal, "2017'de 27 binlerde olan faizsiz konut satışı 2018'de yüzde 110 artışla 60 bin adede çıktı." diye konuştu.

Akbal, sistem sayesinde faiz, peşinat ödemeden ev sahibi olunabildiğini kaydederek, "Sistem aracılığıyla satılan konut adedi toplamın yüzde 4'üne denk geliyor. Katılım bankacılığının da toplam sistemdeki payı yüzde 5'e yaklaşmış durumda. Aslında birbirleri ile paralel gidiyorlar. Ancak ben faizsiz konut sistemiyle satılan ev oranının hızlıca artacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl kendilerinin 21 bin kişiyi faizsiz sistemle konut sahini yaptıklarını ifade eden Akbal, Türkiye'nin her ilinde hizmet verdiklerini bildirdi.

"Faiz veya kredi ödemeden ev sahibi olmak mümkün"

Akbal, Türkiye'de ev sahipliği oranının yüzde 73'ten yüzde 60'lara kadar gerilediğini belirterek, kiracıların oranının ise yüzde 18'den yüzde 26'ya çıktığını söyledi.

Konut fiyatlarının özellikle 2010-2015 arasında hızlı artması sonrası insanların ev almakta zorlandığını dile getiren Akbal, "Türkiye'de halihazırda eve ihtiyacı olan, faizsiz sistemle konut alabilecek 5 milyon aile var." diye konuştu.

Akbal, banka kredilerinin ortaya koyduğu sonuçta bir yerine üç ödendiğini kaydederek, faizsiz konut edindirme sisteminin bunun tersine hareket ettiğini, tüketicinin öz kaynaklarıyla bu sistem sayesinde ev sahibi olabileceğini bildirdi.

Herhangi bir faiz veya kredi ödemeden, ekstra borçlanmadan ev sahibi olunabileceğini vurgulayan Akbal, vatandaşın isteği üzerine planlama yapılabildiğini, Türkiye'nin her yerinde ev sahibi olma şansının bulunduğunu aktardı.

Akbal, "Tüketici istediği projeden ev sahibi olabiliyor. Taksit oranını, taksit sayısını ve toplam ödeyeceği ücreti tüketici belirliyor. 40 aydan 240 aya kadar taksitle ev sahibi olunabiliyor. Biz tüketiciden sadece evin maliyetinin yüzde 6-8,5 arasında katılım bedeli alıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Sektörün faizsiz ev almak isteyenler için çok başarılı bir enstrüman sunduğunu dile getiren Akbal, bu sistemin korunarak güvence altına alınması gerektiğini bildirdi.

"Toplam ücret en az yarı yarıya farkediyor"

Akbal, faizsiz sistemle alınan konutların ortalama 170 bin lira olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda bankaların sunduğu en düşük aylık kredi oranı yüzde 1,28. Ancak bu bankalar her başvurana da kredi kullandırmıyor. Bankaların ortalama konut kredisi oranı ise yüzde 1,5'lerde. Şimdi biz 200 bin liralık bir ev için 10 yıl vadeyle kredi çektiğimizi düşünelim. En az 40 bin lira peşinat ödeyeceğimiz için 160 bin lira kredi çekiyoruz. Yüzde 1,28 faiz oranıyla 10 yıl vadeli bir krediye 314 bin lira ödüyoruz toplamda. Buna 40 bin liralık peşinatı da eklersek 354 bin lira. Bu rakamı Türkiye'deki bankalarda ortalama olan yüzde 1,68 ile çektiğimizde toplam 414 bin lira ödüyoruz. 

Faizsiz konut edindirme sisteminde ise 200 bin liralık ev yüzde 9 katılım bedeli ile 218 bin liraya mal oluyor. Bizim sistemde ilk ayda da çekilişle ev çıkabilir ancak çıkmazsa en geç vadenin yarısında, 60. ayda, kişi evini alıyor."

Akbal, toplam ödenen ücretin en az yarı yarıya farkettiğini belirterek, kredi ile bir ev alınırken, faizsiz sistemle iki ev alınabileceğini vurguladı.

Fuzulev'den ev sahibi olmak isteyenlere kampanya 

Akbal, Fuzulev'in faizsiz, peşinatsız, kredisiz kolayca ev sahibi olma sistemi FPK sayesinde günde 14 liraya ev alınabileceğini belirterek , şu değerlendirmelerde bulundu:

"FPK sistemi ile 100 bin lira değerinde bir eve günde 14 TL ve 240 aya varan vadelerle tamamen faizsiz, peşinatsız ve kredisiz şekilde sahip olabilirsiniz. Almak istediğiniz evin fiyatı eğer 100 bin lira üzerinde veya altındaysa birlikte almak istediğiniz evin fiyatını belirleyip sonraki süreçte kaç taksitte ödeyeceğinizi planlıyoruz. Bunun ardından sizi altın gününe benzeyen sistemle ev sahibi olmak isteyen kişilerden oluşan 'FPK ev alma sistemine' dahil ediyoruz. Noter huzurunda belirlenen sırayla her ay binlerce aileyi ev sahibi yapıyoruz. Vadenizin yarısına geldiğinizde sıra halen size gelmemişse Fuzulev yine de sizi ev sahibi yapıyor."

ETİKETLER
eyüp akbal
YAZDIR