Tamamlandığında dünya üçüncüsü olacak! Yüksekliği 115 metreye ulaştı

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliğinde 115 metreye ulaştı.

Tamamlandığında dünya üçüncüsü olacak! Yüksekliği 115 metreye ulaştı
Tamamlandığında dünya üçüncüsü olacak! Yüksekliği 115 metreye ulaştı
GİRİŞ 29.07.2019 15:29 GÜNCELLEME 29.07.2019 15:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yusufeli Barajı'nda geçen yıl başlayan gövde beton döküm işleri devam ediyor. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor. Baraj tamamlandığında, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3'üncü yüksek barajı olacak.

 

 

Tamamlandığında dünya üçüncüsü olacak Yüksekliği 115 metreye ulaştı

Tamamlandığında Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi'nin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilowatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ederken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • vay be arkadaş 1 yıl önce Şikayet Et
    MAŞALLAH ALLAH ESİRGESİN nükleer enerjiden daha iyi olan şey doğal enerjidir en azndan 100 bin yıllık kirliliğe sebep olmaz doğal bi afet olsa sadece su yıkar gecer ama radyasyon herşeyi can cekiştirerek öldürür ve yüzlerce yıl kaybolmaz herşeyin genetik yapsını da bozar''cernobil dizisi!'' vvardı izleyin barajlara önem vermeli,z bence
    Cevapla
  • sadi 1 yıl önce Şikayet Et
    her ikisine arti hepsine onem verilmeli , daha dogru olurdu.. zaman ce cag bunu gerektiriyor uzugunum..
    Cevapla