Araştırma sonuçlandı! Küçük ama güvenli olsun

RE/MAX gayrimenkul eğilimlerini araştırdı Deprem yönetmeliğine uygun ve metrekaresi küçük olsun

Araştırma sonuçlandı! Küçük ama güvenli olsun
Araştırma sonuçlandı! Küçük ama güvenli olsun
GİRİŞ 03.10.2019 12:01 GÜNCELLEME 03.10.2019 12:01

Profesyonel gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmetleri veren RE/MAX, gayrimenkul eğilimlerini inceledi. Evler alınırken veya kiralanırken öncelik deprem yönetmeliğine uygunluk ve iş yerine yakınlık olurken hane halkının azalmasıyla artık daha küçük metrekareli evlere yönelim artıyor.

Profesyonel gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmetleri veren RE/MAX, gayrimenkul eğilimlerini inceledi. Buna göre, hane halkı sayısının azalmasıyla daha küçük metrekarelere yönelim artarken merkezi, sakin, aynı zamanda sosyal alanı olan bölgeler tercih ediliyor. Evler alınırken veya kiralanırken ise öncelik deprem yönetmeliğine uygunluk ve iş yerine yakınlık oluyor.

KÜÇÜK ALANLARA TALEP ARTTI

Artık aileler eskisi gibi kalabalık değil. Hane halkı sayısı azaldı. Bu da 3+1 dairelerden çok 1+1 olanlara yönelimi artırdı. Bu seçimin artmasında konut fiyatlarındaki yükselme ve düşük alım gücünün de etkisi var. Öte yandan Y kuşağının yaşam tarzına bakıldığında dışarıda vakit geçirmeyi daha çok sevdikleri için evde daha az bulunuyorlar. Bu nedenle yüksek metrekareler yerine küçük evleri tercih ediyorlar.

KİRALIK MI SATILIK MI?

Yeni kuşak, kapitale sahip olan ve yatırımcı profilde bulunan kişiler, daha iyi semtlerde ve daha iyi şartlarda yaşayabilmek adına kirada oturmayı tercih edebiliyor. Gayrimenkulü çok etkili bir yatırım aracı olarak görmeyen yeni kuşaklar, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu gibi şehrin merkezinde, m2 birim fiyatlarının 10 bin TL ve üzerinde olduğu bölgeleri seçiyor. Ev ararken kiralık/satılık tercihleri bölgeden bölgeye değişiyor. Mülk değerlerinin yüksek olduğu, Kadıköy, Beşiktaş gibi bölgelerde veya A segment konut projelerinde kiralamalar daha yoğun iken, mülk değerlerinin düşük olduğu, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Esenyurt, Beylikdüzü gibi bölgelerde satışlar daha yoğun oluyor. Bunun dışında bankaların mortgage kredilerinde yapmış olduğu indirimden dolayı satılıklar da ilgi görüyor.

DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYGUN OLSUN

İnsanlar gayrimenkul ararken önceliklerini farklı konulara verebiliyor. Deprem sonrası yönetmeliklerle yapılmış olması, ulaşım kolaylığı, merkezi olması, sosyal yaşama uygunluk gibi çeşitli tercihler var. Özellikle kalabalık ve trafiğin çok olduğu şehirlerde ise yolda çok zaman kaybetmemek isteyenler işe yakın lokasyonlardan ev seçiyor. Bunlar dışında gayrimenkulün yapım yılı büyük önem taşıyan etkenlerden. Fiyat, kentsel dönüşüme uğrayıp uğramayacağı, sosyal yaşam alanlarının olup olmadığı da diğer dikkat edilen özellikler.

ONLİNE ARAYAN DA VAR EMLAK OFİSİNE GİDEN DE

Emlak arayışı ise hem online kanallarda hem de ofis özelinde dengeli bir şekilde devam ediyor. Eskiden cadde üzeri olan emlak ofislerinin katlara çıkması online’a olan talebi artırabiliyor. Öte yandan, gençler her ne kadar internet üzerinden bu aramalarını yapsa da hatrı sayılır bir kesim de geleneksel yollarla ev arayışına devam ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de internette yer alan ilanların gerçekteki halinden farklı olabilmesi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL