5 ilde devlet lojmanlarının satışı başlıyor

Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin'deki devlet lojmanlarının satış işlemine bu ay başlanacak. Ekspertiz çalışmalarının devam ettiği İstanbul başta olmak üzere 37 ilde ise bedel tespitlerinin tamamlanmasıyla lojmanlar satışa sunulacak.

5 ilde devlet lojmanlarının satışı başlıyor
5 ilde devlet lojmanlarının satışı başlıyor
GİRİŞ 15.10.2019 12:03 GÜNCELLEME 15.10.2019 16:22
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Milli Emlak Genel Tebliği'nde yapılan yeni düzenlemeyle, oturduğu kamu konutunu satın almak isteyen memurlara yönelik satış koşullarına iyileştirmeler getirildi.

 

 

Düzenlemeler kapsamında, ülke genelindeki 240 bin kamu konutundan savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar ile satılamayacak durumda olanlar hariç geri kalan 50 bin lojmanın satışına karar verildi.

Açık ihale yöntemiyle satılacak kamu konutlarından kat mülkiyeti kurulanlarda oturanlara, ikamet ettikleri kamu konutunu ihalede oluşan bedel üzerinden öncelikli olarak satın alma hakkı tanındı.

 

 

İkamet ettiği kamu konutunu satın almak isteyen memurlara 5, 7 ve 10 yıl süreyle ödeme seçenekleri sunulacak.

Satış ihalesine çıkarılacak kamu konutları, ihalede verilen en yüksek bedel ve ödeme koşulları, içinde oturan memura tebligatla bildirilecek.

TÜFE EN FAZLA YÜZDE 12 OLARAK HESAPLANACAK

Memur, konutu satın almak istediğini idareye bildirecek ve ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde, yüzde 20'si peşin kalan tutarı 60 ay, 7 yılda ödemek istemesi halinde yüzde 25'i peşin kalan tutarı 84 ay, 10 yılda ödemek istemesi halinde ise yüzde 30'u peşin kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE oranında artışlarla taksitli ödeme yapabilecek. Ödemelerde, TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplanacak.

Ayrıca peşin satın alma tercihinin kullanılması halinde memura ihale bedeli üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak.

Kamu konutunda oturan memurun, satın almak istememesi halinde ise kamu konutu, ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25'i peşin olmak üzere 2 yıla kadar taksitle satılacak.

Bu kapsamda, yaklaşık 33 bin kamu konutunun kat mülkiyeti veya irtifakı kurulmasına ilişkin çalışmaları başlatıldı. İlk etapta kat mülkiyeti ve kat irtifakı bulunan 5 bin konutun satış ihalesi yapılacak.

Bedel tespitine yönelik ekspertiz çalışmaları tamamlanan Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin'de satış işlemlerine bu ay içerisinde başlanacak.

İstanbul başta olmak üzere 37 ilde ise ekspertiz çalışmaları devam ederken, bedel tespitlerinin tamamlanmasıyla satışlara başlanılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • vedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Öncelik oturana deniyorsa dışardakiyle aynı fiyat verenedir yoksa oturan istediği fiyattan alacak diye konu olamaz sen +1tl fazla ver evi al
  Cevapla
 • Milli Emlak 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu lojmanlar ihaleye çıkarılacak ve ihale bedelinde en yüksek fiyatı lojmanda ikamet eden kabul ederse satın alabilecek.
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Satılsın güzel ama içinde oturana niye öncelik veriliyor kamunun malı ise tüm kamuya eşit hak tanınmalıdır toki gibi ya talipliler arasından kura çekilir ya öncelik sırası belirlenir şehit gazi yakınlarına kontejyan ayrılıp gerisi satışa genel olarak çıkar
  Cevapla
 • jale 1 yıl önce Şikayet Et
  Lojmanda oturanlara öncelik haksızlıktır.
  Cevapla
 • mmdd 1 yıl önce Şikayet Et
  Lojmanlarla birlikte kamplarıda satında birşeye benzesin bari .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle