Türkiye'nin yollarına Avrupa'dan övgü

Kaplamalar Birliği (EUPAVE) Direktörü Luc Rens, Türkiye'deki yol ağının ve şehir içi yolların iyi kalitede olduğunu belirterek, "Ülkede yoğun trafik şartlarının bulunduğu şehir içi yollardaki iyileştirmeler takdir edilmeli." dedi.

Türkiye'nin yollarına Avrupa'dan övgü
Türkiye'nin yollarına Avrupa'dan övgü
GİRİŞ 16.11.2019 12:24 GÜNCELLEME 16.11.2019 12:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kaplamalar Birliği (EUPAVE) Direktörü Luc Rens, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kara yolu ağının geliştirilerek iyileştirilmesinin önem taşıdığını belirterek, bunun için asfalt yolun yanı sıra beton yolların da tercih edilmesi gerektiğini, bu yolların asfalt yola göre avantajlı olduğunu ifade etti. 

Rens, "Kullanım ömrü uzun olan beton yollar yerel ham maddelerden yapılıyor ve yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor. Ömrünü tamamlayan beton yollar kırıcıdan geçirilerek yeni beton yolların yapımında kullanılabilir." diye konuştu. Beton yolun "çevre dostu" olduğuna değinen Rens, bu yolların iklim değişikliğiyle mücadeleye pek çok açıdan katkıda bulunduğunu kaydetti.

Rens, ağır taşıtların beton yolları kullanmasıyla yakıt tüketiminde de tasarruf sağladığı bilgisini vererek, bakım ihtiyacı az olan bu yolların trafik sıkışıklığının da önüne geçtiğini anlattı. Ankara'da düzenlenen 1. Beton Yollar Kongre ve Sergisi'ne katıldığını belirten Rens, burada beton yolların neden tercih edilmesi gerektiğinin ortaya konulduğunu vurguladı.

Rens, şunları kaydetti:

"Beton yol teknolojisi küresel ısınma karşısındaki en etkili yöntemlerden biri. Bunlar toplantıda detaylarıyla anlatıldı. Asfalttan betona çevrilen yollarla 25-38 kilogram karbondioksit gazı salınımını azaltıyoruz. Ayrıca, açık yüzey rengi nedeniyle beton yollar kentsel ısı adası etkisini en aza indiriyor. Bu yollar, kaliteli hava miktarı, yüksek sıcaklıklar ve şehirleşme için de etkili özelliğe sahip."

"TÜRKİYE'NİN YOL AĞI İYİ"

Son yıllarda ulaştırma alanında yaptığı atılımla gündeme gelen Türkiye'deki yollara ilişkin gözlemlerini de paylaşan ve özellikle şehir içi yolların kalitesine işaret eden Rens, "Türkiye'nin yol ağı oldukça iyi. Gördüğüm kadarıyla iyi kalitede şehir içi yollar mevcut. Ülkede yoğun trafik şartlarının bulunduğu şehir içi yollardaki iyileştirmeler takdir edilmeli." dedi. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • yorgun 8 ay önce Şikayet Et
  adamlar doğru söylüyorlar asvaltı bulan almanlar makinesini yapan almanlar almanyadan gecen avrupa otobanı iki şeritli ve yamalı
  Cevapla
 • zakir 8 ay önce Şikayet Et
  Her şey satıldı diyen CHP bu yolları görmez . 2001 e kadar yapılan nerdeyse tamaından fazla duble yol yapıldı ,hala iki tane köhne seka fabrikasını gözümüze sokarlar. Oysa o yolların yarısı 10 tane seka fabrikasına bedeldir.
  Cevapla
 • sadi 8 ay önce Şikayet Et
  bu yollari kim yapti ey chp ? !! kimin eseri bunlar?!! sizlerin degil kesin !!!
  Cevapla