Bakan talimatı verdi! Yarın yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla, İzmir'in Karaburun ilçesinde birinci derece doğal sit alanında Karaburun Belediyesinin mühürlemesine rağmen yapımı süren inşaatın Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi, inşaat yarın yıkılacak.

Bakan talimatı verdi! Yarın yıkılacak
Bakan talimatı verdi! Yarın yıkılacak
GİRİŞ 18.11.2019 16:47 GÜNCELLEME 18.11.2019 16:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Karaburun'un Hasseki Mahallesi'nde birinci derece doğal sit alanında devam eden inşaatla ilgili Bakan Kurum'un talimatıyla inceleme başlatıldı. Belediyenin mühürlemesine rağmen çalışmaların devam ettiği inşaatla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ekiplerince imar barışı sisteminde yapılan incelemede, alanda iki Yapı Kayıt Belgesi oluşturulduğu anlaşıldı. 

 

 

Yapı Kayıt Belgesi almak için beyan edilen yapı fotoğraflarını detaylı inceleyen yetkililer, yalan beyanda bulunulduğunu, sisteme yüklenen fotoğraflara ait yapıların bahse konu alanda olmadığını tespit etti. Bakanlık ekipleri, 15 Kasım'da yerinde yaptığı incelemede inşaat faaliyetinin sürdüğünü belirledi.

CUMHURİYET SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

 

 

Mevcut inşaatın, 31 Aralık 2017'den sonra, imar mevzuatına aykırı olarak yapıldığı tespit edildi. Bu yılın mart ayında uydu görüntüsü üzerinden yapılan tespit çalışmalarında da herhangi bir inşaata rastlanmadığı, inşaatın yapımının bu tarihten sonra başladığı belirlendi. 

Bakanlık, İzmir Karaburun birinci derece doğal sit alanındaki kaçak yapının Yapı Kayıt Belgesi'ni iptal etti. İlgili kurumlara bilgi veren Bakanlık, kaçak yapının yıkılması için harekete geçti ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bakanlık yetkilileri, Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Belediyesi ile yapılan yazışmanın ardından yarın kaçak yapıda yıkıma başlayacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Murat Kurum
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Gezi deki çevreciler nerede yahu.. :)
  Cevapla
 • yorum 7 ay önce Şikayet Et
  Eski ve yeni demeden sahile sıfır veya vatandaşın gezeceği kadar bile yer bırakmayan, bütün vatandaşlara ait olması gereken yurdumuzun sahillerini işgal eden bütün yapıların yıkılması ve geri çekilmesi lazım.
  Cevapla
 • samimi 7 ay önce Şikayet Et
  Masrafinida ödettirin
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  yıkın özellikle chp li belediyelerdeki kaçak yapılar çoktur. sahte çevrecilerden ses çıkacak mı bakim?
  Cevapla
 • ali.k 7 ay önce Şikayet Et
  cikmaz
  Cevapla