Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Finansal altyapı hazır!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, '100 Bin Sosyal Konut Projesi' ile dar gelirli vatandaşları çok düşük maliyetle konut sahibi yapacaklarını belirterek, 'Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık.' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Finansal altyapı hazır!
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Finansal altyapı hazır!
GİRİŞ 12.12.2019 14:35 GÜNCELLEME 12.12.2019 14:35

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, "100 Bin Sosyal  Konut Projesi" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, atılan adımın önemine  dikkati çekti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 17 yıldır hep ülkenin  gelir seviyesini artırmayı, toplumun refah seviyesini yükseltmeyi  hedeflediklerini ve kapsayıcı büyüme politikalarını öncelikli tuttuklarını ifade  eden Albayrak, gelir dağılımında iyileştirmeye ve yoksullukla mücadeleye büyük  önem verdiklerini söyledi.
Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisinin çok farklı yeni bir çehreye  büründüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"Son 17 yıldır ülkemiz önemli büyüme kaydetti ve dünyanın en büyük  13'üncü ekonomisi haline geldi. Satın alma gücü paritesine göre, Türkiye'nin kişi  başına düşen milli geliri 2002 yılında 10 bin 685 dolar seviyesinden geçen yıl 28  bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu çok ciddi bir refah artışı demektir. Bu  süreçte gelişmiş ülkeler arasındaki gelir seviyesi farkını da önemli ölçüde  azalttık. Kişi başına gelirimiz 2002 yılında ABD'nin yüzde 24,2'si iken bu rakam  yüzde 45,2'ye yükseldi. Bu dönemde gelirimiz Avrupa Birliği'nin yüzde 37'1'i  kadarken yüzde 65,2 seviyesine yükseldi. Gelecek yıllarda inşallah bu farkı daha  da kapatarak, çalışmalarımıza devam edeceğiz."

"GELİRİN ADİL PAYLAŞIMI EN ÖNEMLİ AMACIMIZ"
 
Son 6 yıldır "büyük ve güçlü Türkiye" idealine engel olmak için  sayısız planın devreye sokulduğunu ve ülkenin çeşitli girişimlerle karşı karşıya  kaldığını hatırlatan Albayrak, bunların hepsinin milletin desteğiyle bertaraf  edildiğini vurguladı. Albayrak, ekonominin şoklara karşı sergilediği duruşla ne  kadar dirençli hale geldiğini defalarca ispat ettiklerini, gösterilen refleksle  kurumların her şoktan daha da güçlenerek çıktığını dile getirdi.
 
Geleceğe sağlam adımlarla ilerlemek için ekonominin daha da güçlü  kılınması gerektiğini belirten Albayrak, "Ekonomideki kırılganlıklarımızı  azaltmak, ekonomiyi daha istikrarlı kılmak ve sürdürülebilir yüksek büyüme  seviyelerine ulaştırmak bizim için en büyük ödev. Sadece yüksek büyüme  rakamlarını elde etmek değil, aynı zamanda bunun sağlıklı, sürdürülebilir olması  ve gelirin adil paylaşımı en önemli amacımız. Bugüne kadar milli gelirimizi  yükseltmenin yanı sıra yoksullukla mücadelede de önemli ilerlemeler kaydettik."  ifadelerini kullandı.
 
"FİNANSAL ALTYAPI HAZIR"
 
Ekonomide kaydedilen ilerlemeleri öncelikli olarak vatandaşlara  yansıttıklarını vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:
 
"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, çok düşük  maliyetle dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapacak çok önemli bir  projeyi daha hayata geçiriyoruz. Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza  kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık. İnanıyorum ki  pek çok ailemizi bu sayede sevindirmiş olacağız. İstiyoruz ki hiçbir  vatandaşımızın en temel haklarından olan barınma sorunu kalmasın. Bizim  mücadelemiz, büyük ve güçlü Türkiye mücadelesi. Bu idealin ancak bağımsız ve  güçlü bir ekonomiyle mümkün olacağına inanıyoruz. Tüm politikalarımızı,  stratejimizi bu doğrultuda hazırlıyor ve uyguluyoruz. Ülkemizi bu değere  kavuşturmak, milletimizin huzurunu, refahını, sosyal ve ekonomik imkanını daha da  artırmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz."

BAKAN MURAT KURUM'UN AÇIKLAMALARI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "100 Bin Sosyal  Konut Projesi" Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.
 
Bakanlık olarak, 31 Mart Yerel Seçimler Manifestosu'nda yer alan hedef  ve stratejilere göre hareket ettiklerini belirten Kurum, 70'e yakın ilde yüzlerce  projeyi yerinde incelediklerini dile getirdi.
 
Kurum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun olarak,  toplumun her kesimiyle istişarelerde bulunarak, şehirlerin geleceğine dair önemli  kararlar aldıklarını söyledi.
 
Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) gece gündüz demeden 850 bin bağımsız  bölüm ürettiğini bildiren Kurum, sosyal donatılarıyla 1 milyonun üzerinde  bağımsız bölümün inşasını gerçekleştirdiklerini, bu süreçte ev alamayan, dar  gelirli vatandaşlara umut olmak için, 3,5 milyon kişiyi "sıcak ve mutlu"  yuvalarına kavuşturduklarını anlattı.
 
Engellilere öncelik tanıdıklarını, engelli çocukların geleceğe neşeyle  ve güvenle bakmaları için özel parklarla engelsiz yaşam merkezleri inşa  ettiklerini dile getiren Kurum, tüm konut projelerinde şehit ailelerine ve  gazilere de öncelik tanıdıklarını ifade etti.
 
Bakan Kurum, "Kentsel dönüşümde 2023 yılı hedefimiz 1,5 milyon konutun  dönüşümünü sağlamak. Şehirlerimize gittik, tespitlerimizi yaptık. 81 ilimizde  acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede  her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz. Bu konutların yüzde 15'ini Bakanlığımız  Toplu Konut İdaresi eliyle yapacak, kalan konutları da belediyelerimize ve özel  sektörümüze destek olmak suretiyle gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
 
2019'da, 25 bini İstanbul'da olmak üzere 65 bin konutun dönüşümüne  başladıklarını belirten Kurum, bu projelerde yatay mimariyi esas alındığını  aktardı.
 
YEŞİL ALAN MİKTARI ARTACAK
 
"81 ile 81 milyon metrekarelik Millet Bahçesi" projesiyle çalışmaları  başlattıklarını anımsatan Kurum, "Bugün sadece illerimizde değil, ilçelerimizde,  beldelerimizde onlarca yeni Millet Bahçesi projeleri yapıyor, şehirlerimizin  yeşil alan miktarını artıracak, 8 metrekareden 15 metrekareye gelişmiş ülkeler  seviyesine çıkaracak adımları da atmaya gayret gösteriyoruz." dedi.
 
Murat Kurum, Endonezya, Sri Lanka, Pakistan ve Somali'nin ardından  Arnavutluk için de seferber olduklarını vurgulayarak, "TOKİ gerçekleştirmiş  olduğu tüm bu projeler sayesinde, sadece bina yapan bir kurum olmaktan çıkmış,   bugün Türkiye'nin ve dünyanın en önemli sosyal hizmet kurumlarından biri haline  gelmiştir." ifadelerini kullandı.
 
Mart ayında başlatılan 50 bin konut projesi için 638 bin kişinin  başvuru yapıldığına dikkati çeken Kurum, "Üreteceğimiz konut sayısının 12 katı  başvuru aldık. Şimdi hedefimizi bir üst noktaya taşıdık. Vatandaşımızın bu yoğun  talebi karşısında Edirne'den Hakkari'ye 81 ilimizde inşa edeceğimiz yıllık konut  sayısını 50 binden, yıllık 100 bine çıkarıyoruz." diye konuştu.
  
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yöresel dokuya ve yatay mimariye  uygun, mahalle kültürünü ve komşuluk ilişkilerini yaşatan, enerji verimli ve  sıfır atık uyumlu projeleri hayata geçireceklerine işaret ederek, şunları  kaydetti:
 
 "Atıklarını kaynağında ayrıştırmak suretiyle geri dönüşümdeki  oranımızı da artıracağız. Sosyal konutlarımızın inşasına 2020 yılının ilk  çeyreğinde başlayıp en kısa sürede tamamlamak istiyoruz. İnşallah bu projeyle,  işçiden memura, ev hanımından esnafa milletimizin tüm kesimleri, özellikle de dar  gelirli vatandaşlarımız, sabit taksit, düşük peşinat ve uzun vade imkanlarıyla ev  sahibi olabilecekler."
 
100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen projenin tanıtımı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak "Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut" projesi için ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında protokol imzalandı. Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL