İstanbul'da sosyal konut yapılacak 3 ilçe belli oldu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının yurt genelinde "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ni uygulayacağı alanlar açıklandı. Konutlar İstanbul'da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla'da, Ankara'da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk'ta, İzmir'de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk'ta inşa edilecek. Başvuruları alınmaya başlanan yeni sosyal konutlar için il ve ilçe listesi ile konut sayılarına ilişkin bilgilere TOKİ'nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

İstanbul'da sosyal konut yapılacak 3 ilçe belli oldu
İstanbul'da sosyal konut yapılacak 3 ilçe belli oldu
GİRİŞ 16.12.2019 15:27 GÜNCELLEME 16.12.2019 15:48
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ni hayata geçireceği il ve ilçelerin listesi duyuruldu.

 

 

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nde talep toplanmaya bugün başlandı.

Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda 2+1 ve 3+1 planda inşa edilecek konutlar için başvurularını T.C. Ziraat Bankası şubelerinden yapabiliyor.

 

 

Başvuru süresi 15 Ocak 2020'de sona erecek projede yer almak isteyenlerin, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1000 lira başvuru ücreti ödemesi gerekiyor.

TOKİ İSTANBUL KONUTLARI NEREDE YAPILACAK?

Yeni sosyal konutların yapılacağı yerler arasında İstanbul'da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla, Ankara'da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk, İzmir'de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk ilçeleri bulunuyor.

En çok konutun inşa edileceği illerden Gaziantep'te de sosyal konutlar Güneykent, Nurdağı, Şehitkamil ve Islahiye ilçelerinde yükselecek.

Yeni sosyal konutların yapılacağı il ve ilçelerin listesi ile konut sayılarına ilişkin detaylı bilgilere "www.toki.gov.tr" ve "444 86 54 Alo TOKİ" hattından erişilebiliyor.

Dar gelirli vatandaşlar proje doğrultusunda yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olabilecek. Başvuruların ardından noter, banka ve TOKİ yetkilileri huzurunda yapılacak kura ile hak sahipleri belirlenecek.

ŞEHİT AİLELERİ VE ENGELLİ VATANDAŞLARA ÖZEL KONTENJAN

Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri'ne, en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak.

Projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konut bulunmaması gerekiyor.

İSTANBUL İÇİN EN FAZLA 6 BİN TL GELİR ŞARTI

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylık hane geliri olarak en fazla net 5 bin 500 lira, İstanbul'da ise en fazla net 6 bin lira gelire sahip olma şartı aranıyor. Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ÇAKIR 9 ay önce Şikayet Et
  Adana çok yetim kaldı. Kabiliyetsiz Yerel yöneticiler yüzünden yıllardır geriye giden Adana ya Bi el atın artık.
  Cevapla
 • kütahyalı 9 ay önce Şikayet Et
  kütahyada yaşıyoruz, 2+1 daire fiyatları ortalama 100-170 bin lira bu şehirde, tokiden alırsam 250 bine yakın almış olacağım. nerde bunun karı??
  Cevapla
 • comolokko 9 ay önce Şikayet Et
  800 lira taksitle alabiliyorsan al ;)
  Cevapla
 • Türkbey 9 ay önce Şikayet Et
  Tuzla da ev yapılacak yer mi kaldı. Aydınlı ya da Orhanlı da olabilir kokudan durabilirlerse tabii
  Cevapla
 • LÜTFİ 9 ay önce Şikayet Et
  Çok saçma bir mantık ya alt gelir grubuna yapıyorlar yada kar ortaklığına dayalı zengin grubuna, ortadireğe bir şey yok her şartta alamıyorsun. yok hükmündesin....
  Cevapla
 • recep 9 ay önce Şikayet Et
  zengine pas var bunun koşullarında.en fazla net 5.500 lira almı koşulu çok acaip.evlenmemiş ama bu ilçelerde oturanlar gelir 2500 veya 3000 tl olanlar başvuramayacak mı?
  Cevapla
 • EMRE 9 ay önce Şikayet Et
  Geliri 6500 tl altı olanlar başvurabilir. Haberi tekrar oku.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle