1,5 saatlik yolu 45 dakikaya düşürecek! Türkiye'de ilk, dünyada 2. olacak

Türkiye’nin en uzun, dünyanın 2. en uzun tüneli olacak çift tüplü Yeni Zigana Tüneli’nde inşaat çalışmaları sürerken, yüzde 64 oranında kazı-destekleme imalatı, yüzde 42 oranında da kaplama betonu imalatının tamamlandığı belirtildi.

GİRİŞ 20.12.2019 06:56 GÜNCELLEME 20.12.2019 09:43
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Çift tüp olarak 2x14,5 kilometre uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli'nde Gümüşhane ve Trabzon tarafı olmak üzere toplam 18,50 km kazı-destekleme çalışması yapılırken, 12,16 km uzunluğunda da kaplama beton imalatı yapıldığı bildirildi. İlki 42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından toplam 29 kilometrelik 2. ZiganaTüneli’nin Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden başlayan tünel kazı çalışmalarının Gümüşhane bölümü ise Torul ilçesine bağlı Köstereli mevkisinde sürdürülüyor. 2x14.5 kilometrelik çift tüplü Yeni Zigana Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 15.1 kilometrelik yeni güzergah projesi olarak belirlendi.

 

 

ZİGANA SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLMAKTAN ÇIKACAK

Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Yeni Zigana Tüneli bittiğinde Ovit Tüneli’ni de geçerek Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak.

 

 

Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da çalışmalarına başlanılan Zigana Tüneli, tamamlandığında 90 kilometre ve arabayla 1,5 saat olan güzergah 11 kilometre kısalarak 79 kilometreye ve 45 dakikaya düşecek. Özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda sürücülerin korkulu rüyası olan keskin virajlar ve rampalar tünel tamamlandığında ortadan kalkacak. Böylece daha konforlu, daha güvenli ve daha ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanacak.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA YENİ BİR TEKNİK KULLANILIYOR

Tamamlandığından Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nin havalandırma sistemi Türkiye’de ilk defa kullanılacak yeni teknikte donatılacak. Yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sistem sayesinde şaftın içerisine yağmur ve kar girmemiş olacak.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • musab 1 yıl önce Şikayet Et
  2019 a bitmesi planlanıyordu sanki
  Cevapla
 • Osmanlı Tokadı 1 yıl önce Şikayet Et
  lan yapmayın ölen ölsün kalan bizimdir diyenlere oy verenlere hizmet fayda etmiyooooor
  Cevapla
 • Doğrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne krizi kardeşim,her yer dopdolu.marketlerde alış veriş rekorları kırılıyor.Bu yollar,tüneller yapılmalı,yapılmalıki ekonomin güçlenmeli.4.5 saatlik yol 1.5 saate düşmeliki zamandan ve yakıttan tasarruf edilmeli.İstemezük zihniyetinden vazgeçilmeli.Ne çektiysek bu istemezükçü yeniçeri zihniyetinden çektik.Dün Gap'a karşı çıkanlar bugün onu sahiplenmeye çalışıyor.
  Cevapla
 • Ssb 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı uğurlu olsun vatana ve millete
  Cevapla
 • Ekrem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim eğribelede hayırlı olsun
  Cevapla
 • nadim hatipoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  duymasın kk iktidar olursam iş adamlarının ödeneğini kesecem diyor duymasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle