Bakan Turhan'dan Kanal İstanbul açıklaması!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Ahaber canlı yayınında Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan Kanal İstanbul'un güzergahıyla ilgili olarak, "Biz bu kanalı İstanbul'un Avrupa tarafında yapmak istiyoruz, bu koridorları belirledik" dedi. Turhan 'ABD gemisi geçecek' iddialarıyla ilgili olarak, "Montrö'ye göre mümkün değil." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 04.01.2020 15:09 GÜNCELLEME 04.01.2020 16:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, katıldığı bir televizyon programında  Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

İşte Bakan Turhan'ın açıklamalarından satır başları:

İstanbul bize ecdadımızın mirasıdır. Biz güzel bir İstanbulu evlatlarımıza bırakmak istiyoruz. Kanal İstanbul'un yapılmasının gerekçeleri var. Boğaz İstanbul'u istanbul yapan tabii bir değerdir. 350 metrelik gemiler İstanbul Boğazı'nı kullanıyor. Boğazdan geçen gemi sayısı güvenliği tehdit ediyor.

 

 

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ SU YOLU İSTANBUL BOĞAZIDIR

Bugün 200 bin tonluk petrol taşıyan bir geminin İstanbul Boğazı'nda kaza yaptığını düşünürsek, çok büyük bedeller ödemek zorunda kalırız. Dünyanın en tehlikeli su yolu İstanbul Boğazıdır. Çok keskin virajlar var ve boğazın su yapısı alttan akıntı ters yönde yani güney-kuzey istikametinde üstten ise kuzey-güney istikametinde akıntı var. Gemiler büyüdükçe risk daha da artıyor.

YAPACAĞIMIZ YENİ KANALLA MONTRÖ DELİNMİYOR

Yapacağımız yeni kanalla Montrö delinmiyor. Montrö Türk boğazlarını kapsayan bir anlaşmadır. Bu Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin güvenliğini sağlar. Boğazların tabii bir su olduğunu belirler. Boğaz gelecekte daha fazla gemi trafiğine maruz kalacak. Biz kimseye bu kanalı zorla kullanma dayatması yapmayacağız.

O İDDİAYA YALANLAMA

"ABD gemisi geçecek' iddiası Montrö'ye göre mümkün değil.

KANAL İSTANBUL'UN GÜZERGAHI

Biz bu kanalı İstanbul'un avrupa tarafında yapmak istiyoruz, bu koridorları belirledik. Diğerlerine göre maliyeti düşük

KANAL İSTANBUL'UN YAPILACAĞI BÖLGEDE AKTİF BİR FAY HATTI YOK

Marmara'da bu kanalın etrafında da balık tutulabilecek. Kanal İstanbul'un yapılacağı bölgede aktif bir fay hattı yok. Burada yapılacak olan bir kanalda Karadeniz'de veya Marmara'da depremden oluşabilecek hareketleri test ettik.

Geçmişte ulusal projelere karşı çıkanlar yine eleştiriyor

YORUMLAR 4
 • İstanbullu 4 yıl önce Şikayet Et
  Bugüne kadar bütün bu gemiler İstanbul'dan yıllardır gelip geçiyor. Madem kaza riski var, kazalar için önlem alın. Bunun önlemi yeni bi kanal açmak değil ki? Orası yine yoğunlaşınca 1 kanal daha mı açılacak? Koca Ulaştırma Bakanının yaptığı bilimsel açıklama bu kadar mı gerçekten? Sanki bana dersini kendide iyi çalışmadan gelen öğrenciyi anımsattı.
  Cevapla
 • C.Türk 4 yıl önce Şikayet Et
  Kanal istanbul Türk Ekonomisine katacağı Faydasının yanısıra Geçtiği yerlere Hayat verecek?.
  Cevapla
 • Beton Düşmanı 4 yıl önce Şikayet Et
  Montrö'ye göre Amerikan gemilerinin geçmesi mümkün değilse Montrö aslı gibi devam edecek demektir.O zaman Montrö'ye göre Kanal'dan geçiş ücreti de alamayız çünkü 9 ülkenin tamamının onayı gerekiyor yani ücret için Kanalı yapmadığımız çaprazlama'da kendimizi ele veriyor.
  Cevapla
 • Ömer Halis 4 yıl önce Şikayet Et
  hele bi kanal yapılsın kimin geçip geçmeyeceğine kime ne dayatacağımızı biz biliriz ona görede karar veririz o kolay iş
  Cevapla