Depremde yıkılan Aykent apartmanı ile ilgili şok iddia

Enkazı kaldırılmaya başlanan Elazığ'ın Mustafa Paşa mahallesindeki Aykent apartmanı ile ilgili ise dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yarısı ayakta kalan 5 katlı apartmanın yıkılan kısmının altındaki dükkanda kolonların kesildiği öne sürüldü. Söz konusu apartmanın enkazında 7 kişi hayatını kaybetmişti.

GİRİŞ 27.01.2020 11:04 GÜNCELLEME 29.01.2020 11:39
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

6.8'lik yıkıcı depremin ardından Elazığ ve Malatya'da toplam 39 kişi hayatını kaybetti binden fazla kişi ise yaralandı.

 

Elazığ'dan sonra Sivrice'ye yakın olmasından kaynaklı Malatya Doğanyol ve Pütürge’de de 54 bina yıkıldı, 418 ağır, 4 orta, 199 da az hasarlı bina tespit edildi.

39 kişinin hayatını kaybettiği 6,8'lik depremde en fazla can kaybı ise 3 apartmanda meydana geldi.

 

 

3 APARTMANDA 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Elazığ Sürsürü Mahallesi Halaylı Sokak'ta bulunan Dilek Sitesi'ndeki 9 numaralı binadan 8 kişinin cansız bedeni çıkarılırken, Mustafa Paşa'daki Kalay Apartmanı'nda 4, Aykent Apartmanı'ndan ise 7 kişi enkaz altında hayatını kaybetti.

45 KİŞİ SAĞ OLARAK KURTARILDI

Deprem sonrası uzun saatler süren arama kurtarma çalışmaları kapsamında 45 kişi ise enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek apartmanı enkazındaki iki kişiyi kurtarma çalışmaları ise sürüyor.

'KOLON KESİLDİ' İDDİASI!

Arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği Mustafa Paşa Mahallesindeki binaların enkazı kaldırılmaya başlanırken, deprem sonrası yarısı yıkılıp diğer yarısı ayakta kalan Aykent Apartmanı ile ilgili dikkat çeken bir iddia gündeme geldi.

7 kişinin hayatını kaybettiği binanın yıkılan kısmının altında dükkan bulunduğu ve deprem öncesi dükkan içerisindeki kolonların kesilerek genişletme çalışması yapıldığı ileri sürüldü.

İddianın sorulduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise kendilerine de bu yönde bir duyum geldiğini belirtti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapılan binalarda denetim azdır.yetkililer sorumlulugu ve denetimi yap.denetim şirketlerine bırakmışlar fakat olmamıştır.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Kolonlar kesilmiş olabilir.insanlık namına şahit olan varsa bildirmelidir.ibret alem için en büyük veza verilmelidir
  Cevapla
 • melik 1 yıl önce Şikayet Et
  Konyada zamanında çöken bina içinde aynı şeyi söylemişlerdi ,olabilir.
  Cevapla
 • insan ol 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir kez daha görüldü ki deprem öldürmüyor, binayı çürük yapan sahtekarlar insanlar öldürüyor. Binadan çalınana her kuruş zavallı insanlara mezar oluyor. Tüm milletimizin ve özellikle Elazığlı kardeşlerimizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.
  Cevapla
 • alican 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırak kolon kesmeyi arkadaş taşıyıcı kolon ve kirişler 5 ila 10 cm derinliğinde kazılıp elektrik esisatı döşeniyor.Bu ağır bir kusurdur.Taşıma kapasitesini resmen katlediyorsunuz denetim uzmanları buna bi r çare bulsunlar..Ayrıca kolonları kesen her kimse cinayetle yargılanmalı..İçeriyi genişletmek adına bir sürü insan canından oldu..Yanına kar kalmasın her kimse..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle